Her er Nvidias nye super-grafikkort

Nvidia bruger navnet fra verdens hurtigste supercomputer til sit nye grafikkort.

Artikel top billede

Nvidia har netop introduceret sit nye grafikkort, GeForce GFX Titan, som bruger den samme Kepler-arkitektur som Titan-supercomputeren hos Oak Ridge National Laboratory i USA. Det er verdens hurtigste supercomputer i øjeblikket, og det er nok ikke helt tilfældigt, at grafikkortet har fået det samme navn som monster-computeren.

GeForce GFX Titan indeholder syv milliarder transistorer og 2.668 GPU-kerner. Det er 75 pct. flere end i Nvidias GeForce GTX 680.

Regneydelsen oplyses til 4,5 teraflops (single-precision) og 1,3 tera-flops (double-precision), og hvis det ikke er nok, kan man kombinere op til tre grafikkort med SLI-teknologien.

Nvidia har lagt vægt på grafikkortets design, som er inspireret af supercomputeren, selvom kortet normalt bliver gemt væk inde i computeren.

Den nye GK110 chip på kortet er den hidtil største grafik-processor med Kepler-arkitektur, og der er hele 6 GB DDR5-hukommelse. Strømforbruget skulle ligge på 250 watt.

Der mangler stadig konkrete benchmark-målinger af hastigheden, men Nvidia hævder selv, at GK110 er den eneste GPU, der kan afvikle ethvert spil i alle opløsninger. Det er så en påstand, som må stå sin prøve i den kommende tid.

GeForce GFX Titan bliver lanceret den 25. februar gennem en række af Nvidias partnere, herunder Asus, Gigabyte, Inno 3D og MSI. Prisen forventes at starte ved 999 dollar i USA.

Ifølge rygter skal der i første omgang kun produceres 10.000 eksemplarer af kortet. Den høje pris begrænser også målgruppen; i Danmark kommer de nye grafikkort sandsynligvis til at koste op mod 10.000 kr.

Samtidig har Nvidia også lanceret sin første mobil-processor med integreret 4G, Tegra 4i, der tidligere har haft kodenavnet "Project Grey". Den bygger på Cortex-A9 fra ARM.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S