Pas på, Apple-brugere: Så god er den farlige snydemail

En gennemført dansksproget svindelmail målrettet Apple-brugere rammer lige nu danske mailbokse. Se her hvordan du spotter det virkelig gennemførte fup-nummer.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Der var engang, da Apple-brugere kunne færdes sikkert på nettet med den let selvgode vished om, at det var pc-folket, som var udsat for snyd, svindel og hacking.

De dage er for alvor ved at rinde ud, og de seneste par år har budt på flere målrettede angreb direkte på Apple selv, på Apple-maskiner og på Apple-brugere.

Den seneste mail, som rammer danske mailbokse i disse dage, er særligt gennnemført og går efter både dine personlige oplysninger og dit kreditkort.

Mailens emnefelt er "Apple-id deaktiveret af sikkerhedsmaessige arsager" og indeholder en rimeligt velformuleret advarsel inklusive det sædvanlige juridiske sniksnak i bunden.

Linket går dog ikke til Apples hjemmeside, men i stedet til en webshop i Australien, som hurtigt sender dig videre til den falske, men gennemførte, Apple login-side. Det er derfor, du altid skal holde øje med adresse-linien, når nogen beder om dine informationer. Ser det bare en smule suspekt ud, bør man afbryde.

På login-siden kan du skrive hvad som helst som brugernavn og password - og siden ligner næsten 100 procent Apples egen login-side.

Men det er på den følgende side, at det virkelige farlige er, for det er her, de beder om din adresse og dine kreditkortinformationer. Dem kan du i øvrigt taste ind, så mange gange, det skal være - siden vil bare sige, at de er forkerte og håbe, at du taster flere kort ind. 

Angrebet er et såkaldt phishing-angreb, hvor formålet er at lokke dine oplysninger ud af dig - de er dog sjældent så godt lavet. Men heldigvis beskytter din browser dig ofte mod angreb - se her hvilken browser som gør det bedst.

LÆR AT GENNEMSKUE SVINDLERNE: Her er de mest populære svindelnumre på nettet

Her er en kort gennemgang af, hvordan svindel-nummeret ser ud:

Læses lige nu

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS