It-giganter i kamp: Hvem har det flotteste hovedkvarter?

Nu er det Nvidia, der bygger et nyt hovedsæde med et meget markant udseende.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Google er kendt for sit Googleplex i Silicon Valley. Apple bygger lige nu et nyt gigantisk hovedkvarter, der bliver sammenlignet med et rumskib. Adobe har åbnet et stort kontor med basketball-bane og spilrum i Salt Lake City. Det handler ikke kun om at skaffe tag over hovedet for sine medarbejdere. Bygningen sender også et signal om selskabets storhed - ligesom faraoernes pyramider. Samtidig er der ofte en direkte forbindelse mellem bygningens arkitektur og selskabets produkter.

Det ses med stor tydelighed i planerne for Nvidias nye hovedkvarter. Nvidia fylder 20 år i denne måned, og selskabet er vokset fra de første tre medarbejdere til flere end 8.000 ansatte, der er fordelt over mange lande. Det eksisterende hovedkvarter i Santa Clara er for lille, og nu er det tid til at bygge et nyt domicil på den anden side af gaden.

Firmachef Jen Hsun-Huang fortæller om bygningen og viser de første billeder i denne blog. Han har store ord om byggeriet.

"Det skal være et symbol, en fysisk manifestation, af vores vision for selskabet," som han udtrykker det.

På de første billeder kan man se, at bygningens grundform er en trekant - den samme trekant, som også er en fundamental byggesten for computergrafik.

Jen Hsun-Huang fortæller også, at bygningen er designet til gruppearbejde med store åbne rum.

Byggeriet skal starte i juni 2013, og efter planen være færdig to år senere.

Nvidia er kendt for sine grafikkort, men selskabet fokuserer nu på mobile chips som Tegra 4 og den nye håndholdte Shield-konsol.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job