It-giganter i kamp: Hvem har det flotteste hovedkvarter?

Nu er det Nvidia, der bygger et nyt hovedsæde med et meget markant udseende.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Google er kendt for sit Googleplex i Silicon Valley. Apple bygger lige nu et nyt gigantisk hovedkvarter, der bliver sammenlignet med et rumskib. Adobe har åbnet et stort kontor med basketball-bane og spilrum i Salt Lake City. Det handler ikke kun om at skaffe tag over hovedet for sine medarbejdere. Bygningen sender også et signal om selskabets storhed - ligesom faraoernes pyramider. Samtidig er der ofte en direkte forbindelse mellem bygningens arkitektur og selskabets produkter.

Det ses med stor tydelighed i planerne for Nvidias nye hovedkvarter. Nvidia fylder 20 år i denne måned, og selskabet er vokset fra de første tre medarbejdere til flere end 8.000 ansatte, der er fordelt over mange lande. Det eksisterende hovedkvarter i Santa Clara er for lille, og nu er det tid til at bygge et nyt domicil på den anden side af gaden.

Firmachef Jen Hsun-Huang fortæller om bygningen og viser de første billeder i denne blog. Han har store ord om byggeriet.

"Det skal være et symbol, en fysisk manifestation, af vores vision for selskabet," som han udtrykker det.

På de første billeder kan man se, at bygningens grundform er en trekant - den samme trekant, som også er en fundamental byggesten for computergrafik.

Jen Hsun-Huang fortæller også, at bygningen er designet til gruppearbejde med store åbne rum.

Byggeriet skal starte i juni 2013, og efter planen være færdig to år senere.

Nvidia er kendt for sine grafikkort, men selskabet fokuserer nu på mobile chips som Tegra 4 og den nye håndholdte Shield-konsol.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S