Google: Vores nye Chromebook har den højeste pixel-tæthed

Nu har Google præsenteret sin Chromebook Pixel med touch-skærm og en Retina-lignende opløsning.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle torsdag, har Google udviklet en Chromebook med berøringsfølsom skærm. Nu har Google selv præsenteret den nye Chromebook Pixel i et blog-indlæg. Den har en 12,85 tommers touch-skærm og en meget høj billedopløsning på 2.560 x 1.700 pixel.

Det giver en pixel-tæthed på 239 ppi (pixels per inch). Til sammenligning har MacBook Pro Retina med 15 tommer en pixel-tæthed på 220 ppi.

Det er altså en Chromebook i luksusklassen, som Google har lanceret, og det er et overraskende skridt. Indtil nu har Chromebooks været et billigt alternativt til traditionelle bærbare computere.

Men den nye Chromebook Pixel skal koste 1.299 dollar i USA eller 1.049 pund i Storbritannien. Dermed er prisen næsten på niveau med MacBook Pro.

Det er også mere end seks gange højere end prisen for den billigste Chromebook fra Acer, der koster 199 dollar.

Så det er tydeligt, at Google bevæger sig ind i et helt nyt segment. Chromebook Pixel måler 29,8 x 22,5 centimeter og vejer 1,52 kilo. Den indeholder en Intel i5-processor med 1,8 GHz og 4 GB hukommelse samt en SSD med 32 eller 128 GB.

Det webbaserede Chrome OS kører applikationerne i skyen, og brugeren får 1 TB lagerplads hos Google Drive gratis i et år.

Der kommer også en version af Chromebook Pixel med indbygget 4G-modem for 1.499 dollar.

Google hævder selv, at computerens skærm har en højere pixel-tæthed end nogen anden skærm til bærbare computere i dag.

Chromebook Pixel skal sælges gennem Googles egen Play-butik i USA og Storbritannien. Den normale udgave med Wi-Fi kommer i næste uge, mens 4G-versionen først lanceres i april.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S