Google: Vores nye Chromebook har den højeste pixel-tæthed

Nu har Google præsenteret sin Chromebook Pixel med touch-skærm og en Retina-lignende opløsning.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle torsdag, har Google udviklet en Chromebook med berøringsfølsom skærm. Nu har Google selv præsenteret den nye Chromebook Pixel i et blog-indlæg. Den har en 12,85 tommers touch-skærm og en meget høj billedopløsning på 2.560 x 1.700 pixel.

Det giver en pixel-tæthed på 239 ppi (pixels per inch). Til sammenligning har MacBook Pro Retina med 15 tommer en pixel-tæthed på 220 ppi.

Det er altså en Chromebook i luksusklassen, som Google har lanceret, og det er et overraskende skridt. Indtil nu har Chromebooks været et billigt alternativt til traditionelle bærbare computere.

Men den nye Chromebook Pixel skal koste 1.299 dollar i USA eller 1.049 pund i Storbritannien. Dermed er prisen næsten på niveau med MacBook Pro.

Det er også mere end seks gange højere end prisen for den billigste Chromebook fra Acer, der koster 199 dollar.

Så det er tydeligt, at Google bevæger sig ind i et helt nyt segment. Chromebook Pixel måler 29,8 x 22,5 centimeter og vejer 1,52 kilo. Den indeholder en Intel i5-processor med 1,8 GHz og 4 GB hukommelse samt en SSD med 32 eller 128 GB.

Det webbaserede Chrome OS kører applikationerne i skyen, og brugeren får 1 TB lagerplads hos Google Drive gratis i et år.

Der kommer også en version af Chromebook Pixel med indbygget 4G-modem for 1.499 dollar.

Google hævder selv, at computerens skærm har en højere pixel-tæthed end nogen anden skærm til bærbare computere i dag.

Chromebook Pixel skal sælges gennem Googles egen Play-butik i USA og Storbritannien. Den normale udgave med Wi-Fi kommer i næste uge, mens 4G-versionen først lanceres i april.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job