Lovende dansk startup slukker og lukker

Skype-støttet Memolane ville samle dine digitale minder online. Nu er firmaet selv på vej til at blive reduceret til et minde.

Artikel top billede

Dit liv på nettet skaber over tid en digital dagbog. En kaotisk en af slagsen. Det forsøgte danskfødte Memolane at lave en forretning ud af.

Men den forretning ser nu ud til at lukke.

Firmaet, der nu har baseret sig i San Francisco, skriver i en blogpost, at Memolane lukker ned for at smelte sammen med et andet firma, der også "vil give mer-værdi til de minder, vi skaber via sociale medier".

Med Memolane kunne man for eksempel samle sine Facebook-, Instagram-, Twitter- og for eksempel Last.fm-konti og på den måde skabe sig en automatisk historiebog over sit eget liv. ComON har tidligere skrevet om Memolane her.

Memolane fandt på sin tidslinje-opbygning, før Facebook introducerede Timeline-designet, der også havde fokus på at gøre minder søgbare og nemmere at finde. Skype-milliardæren Niklas Zennström fik også interesse i selskabet, som han via sit ventureinvesteringsselskab Atomicol skaffede 11 millioner kroner i kapital til.

Her er alternativerne

Det er uklart, om Memolane er blevet solgt eller fusionerer. Stifter Eric Lagier skriver i en tweet, at han ikke har nogen kommentarer til nedlukningen, men at han snart fortæller om Memolane-holdets fremtidige eventyr.

Man må dog formode, at det bliver i en lidt anden boldgade. I sit blogindlæg opfordrer Memolane, at brugere, der har været glade for tjenesten, kan prøve for eksempel Timehop, der er en direkte konkurrent til det nuværende Memolane. Et andet alternativ til at samle mange sociale tjenester under en paraply er JoliCloud.

Memolane opstod ved den såkaldte Startup Weekend i 2010, hvor man bringer idé til prototype - eller den første færdige version af produktet - på cirka to døgn. Se Eric Lagier forklare om de oprindelige tanker bag Memolane i videoen nederst.

Memolane lukker allerede ned i dag, og alle data slettes. Da Memolane kun er en aggregator - altså indsamler data fra andre kilder - så forsvinder dataene ikke på de oprindelige netværk og platforme.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S