Lovende dansk startup slukker og lukker

Skype-støttet Memolane ville samle dine digitale minder online. Nu er firmaet selv på vej til at blive reduceret til et minde.

Artikel top billede

Dit liv på nettet skaber over tid en digital dagbog. En kaotisk en af slagsen. Det forsøgte danskfødte Memolane at lave en forretning ud af.

Men den forretning ser nu ud til at lukke.

Firmaet, der nu har baseret sig i San Francisco, skriver i en blogpost, at Memolane lukker ned for at smelte sammen med et andet firma, der også "vil give mer-værdi til de minder, vi skaber via sociale medier".

Med Memolane kunne man for eksempel samle sine Facebook-, Instagram-, Twitter- og for eksempel Last.fm-konti og på den måde skabe sig en automatisk historiebog over sit eget liv. ComON har tidligere skrevet om Memolane her.

Memolane fandt på sin tidslinje-opbygning, før Facebook introducerede Timeline-designet, der også havde fokus på at gøre minder søgbare og nemmere at finde. Skype-milliardæren Niklas Zennström fik også interesse i selskabet, som han via sit ventureinvesteringsselskab Atomicol skaffede 11 millioner kroner i kapital til.

Her er alternativerne

Det er uklart, om Memolane er blevet solgt eller fusionerer. Stifter Eric Lagier skriver i en tweet, at han ikke har nogen kommentarer til nedlukningen, men at han snart fortæller om Memolane-holdets fremtidige eventyr.

Man må dog formode, at det bliver i en lidt anden boldgade. I sit blogindlæg opfordrer Memolane, at brugere, der har været glade for tjenesten, kan prøve for eksempel Timehop, der er en direkte konkurrent til det nuværende Memolane. Et andet alternativ til at samle mange sociale tjenester under en paraply er JoliCloud.

Memolane opstod ved den såkaldte Startup Weekend i 2010, hvor man bringer idé til prototype - eller den første færdige version af produktet - på cirka to døgn. Se Eric Lagier forklare om de oprindelige tanker bag Memolane i videoen nederst.

Memolane lukker allerede ned i dag, og alle data slettes. Da Memolane kun er en aggregator - altså indsamler data fra andre kilder - så forsvinder dataene ikke på de oprindelige netværk og platforme.

Læses lige nu

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S