Lovende dansk startup slukker og lukker

Skype-støttet Memolane ville samle dine digitale minder online. Nu er firmaet selv på vej til at blive reduceret til et minde.

Artikel top billede

Dit liv på nettet skaber over tid en digital dagbog. En kaotisk en af slagsen. Det forsøgte danskfødte Memolane at lave en forretning ud af.

Men den forretning ser nu ud til at lukke.

Firmaet, der nu har baseret sig i San Francisco, skriver i en blogpost, at Memolane lukker ned for at smelte sammen med et andet firma, der også "vil give mer-værdi til de minder, vi skaber via sociale medier".

Med Memolane kunne man for eksempel samle sine Facebook-, Instagram-, Twitter- og for eksempel Last.fm-konti og på den måde skabe sig en automatisk historiebog over sit eget liv. ComON har tidligere skrevet om Memolane her.

Memolane fandt på sin tidslinje-opbygning, før Facebook introducerede Timeline-designet, der også havde fokus på at gøre minder søgbare og nemmere at finde. Skype-milliardæren Niklas Zennström fik også interesse i selskabet, som han via sit ventureinvesteringsselskab Atomicol skaffede 11 millioner kroner i kapital til.

Her er alternativerne

Det er uklart, om Memolane er blevet solgt eller fusionerer. Stifter Eric Lagier skriver i en tweet, at han ikke har nogen kommentarer til nedlukningen, men at han snart fortæller om Memolane-holdets fremtidige eventyr.

Man må dog formode, at det bliver i en lidt anden boldgade. I sit blogindlæg opfordrer Memolane, at brugere, der har været glade for tjenesten, kan prøve for eksempel Timehop, der er en direkte konkurrent til det nuværende Memolane. Et andet alternativ til at samle mange sociale tjenester under en paraply er JoliCloud.

Memolane opstod ved den såkaldte Startup Weekend i 2010, hvor man bringer idé til prototype - eller den første færdige version af produktet - på cirka to døgn. Se Eric Lagier forklare om de oprindelige tanker bag Memolane i videoen nederst.

Memolane lukker allerede ned i dag, og alle data slettes. Da Memolane kun er en aggregator - altså indsamler data fra andre kilder - så forsvinder dataene ikke på de oprindelige netværk og platforme.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS