Disse producenter flygter forhandlerne fra

Her er de producenter, som flest forhandlere helst vil slippe af med.

Artikel top billede

1725 europæiske forhandlere har talt. Og de fortæller, at Acer ikke er i kridthuset hos forhandlerne. På kanalkonferencen Distree har kanalanalysefirmet Context netop præsenteret resultater fra deres Channelwatch undersøgelse.

"Der er faktisk rigtig mange forhandlere, der flytter væk fra Acer. Det er i forholdet en ud af fire, og det er en seriøs strukturel forandring og formindskelse af Acers kanal, der er i gang," sagde analysefirmaet Context medstifter Howard Davies på Distree, ifølge engelske Channelweb.

At Acer er udsat for faneflugt konkluderer Context på baggrund af spørgsmålet om, hvilke it-brands forhandlerne påtænker at føje til deres portefølje over de næste tre måneder- og hvilke de påtænker at droppe.

Det er i den sidste kategori, hvor Acer slår ud. 19 forhandlere angav i undersøgelsen, at de påtænker at tage Acer ind, mens hele 79 forhandlere tilkendegav, at de ønsker at droppe Acer.

Heller ikke HP får det bedste skudsmål fra forhandlerne: her ønsker 47 forhandlere at tilføje HP til deres portefølje, mens hele 94 forhandlere ønsker at droppe HP.

Men ifølge Howard Davies er det ikke så grelt for HP, selv om flere forhandlere tilkendegiver, at de ønsker at droppe HP end Acer. For HP har i det hele taget flere forhandlere end Acer. Og i modsætning til Acer er der også et stort antal forhandlere, som ønsker at tilføje HP i deres portefølje.

Howard Davies betegner bevægelsen i forhold til HP som strukturelle forandringer i HP's kanal.

Mens både Acer og HP får hug, kan Lenovo sole sig i et godt resultat. Hele 58 forhandlere ønskede at tilføje Lenovo til deres portefølje, mens kun 16 ønskede at skifte Lenovo ud.

Det er næsten præcis det omvendte i forhold til Acer.

Context fortæller, at Lenovo kom ud med en score (58-16=42), der var dobbelt så stor som de næste producenter i rækken. Samsung og Fujitsu var med en score på 21 de to næstmest populære brands i undersøgelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S