Disse producenter flygter forhandlerne fra

Her er de producenter, som flest forhandlere helst vil slippe af med.

Artikel top billede

1725 europæiske forhandlere har talt. Og de fortæller, at Acer ikke er i kridthuset hos forhandlerne. På kanalkonferencen Distree har kanalanalysefirmet Context netop præsenteret resultater fra deres Channelwatch undersøgelse.

"Der er faktisk rigtig mange forhandlere, der flytter væk fra Acer. Det er i forholdet en ud af fire, og det er en seriøs strukturel forandring og formindskelse af Acers kanal, der er i gang," sagde analysefirmaet Context medstifter Howard Davies på Distree, ifølge engelske Channelweb.

At Acer er udsat for faneflugt konkluderer Context på baggrund af spørgsmålet om, hvilke it-brands forhandlerne påtænker at føje til deres portefølje over de næste tre måneder- og hvilke de påtænker at droppe.

Det er i den sidste kategori, hvor Acer slår ud. 19 forhandlere angav i undersøgelsen, at de påtænker at tage Acer ind, mens hele 79 forhandlere tilkendegav, at de ønsker at droppe Acer.

Heller ikke HP får det bedste skudsmål fra forhandlerne: her ønsker 47 forhandlere at tilføje HP til deres portefølje, mens hele 94 forhandlere ønsker at droppe HP.

Men ifølge Howard Davies er det ikke så grelt for HP, selv om flere forhandlere tilkendegiver, at de ønsker at droppe HP end Acer. For HP har i det hele taget flere forhandlere end Acer. Og i modsætning til Acer er der også et stort antal forhandlere, som ønsker at tilføje HP i deres portefølje.

Howard Davies betegner bevægelsen i forhold til HP som strukturelle forandringer i HP's kanal.

Mens både Acer og HP får hug, kan Lenovo sole sig i et godt resultat. Hele 58 forhandlere ønskede at tilføje Lenovo til deres portefølje, mens kun 16 ønskede at skifte Lenovo ud.

Det er næsten præcis det omvendte i forhold til Acer.

Context fortæller, at Lenovo kom ud med en score (58-16=42), der var dobbelt så stor som de næste producenter i rækken. Samsung og Fujitsu var med en score på 21 de to næstmest populære brands i undersøgelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos