Disse producenter flygter forhandlerne fra

Her er de producenter, som flest forhandlere helst vil slippe af med.

Artikel top billede

1725 europæiske forhandlere har talt. Og de fortæller, at Acer ikke er i kridthuset hos forhandlerne. På kanalkonferencen Distree har kanalanalysefirmet Context netop præsenteret resultater fra deres Channelwatch undersøgelse.

"Der er faktisk rigtig mange forhandlere, der flytter væk fra Acer. Det er i forholdet en ud af fire, og det er en seriøs strukturel forandring og formindskelse af Acers kanal, der er i gang," sagde analysefirmaet Context medstifter Howard Davies på Distree, ifølge engelske Channelweb.

At Acer er udsat for faneflugt konkluderer Context på baggrund af spørgsmålet om, hvilke it-brands forhandlerne påtænker at føje til deres portefølje over de næste tre måneder- og hvilke de påtænker at droppe.

Det er i den sidste kategori, hvor Acer slår ud. 19 forhandlere angav i undersøgelsen, at de påtænker at tage Acer ind, mens hele 79 forhandlere tilkendegav, at de ønsker at droppe Acer.

Heller ikke HP får det bedste skudsmål fra forhandlerne: her ønsker 47 forhandlere at tilføje HP til deres portefølje, mens hele 94 forhandlere ønsker at droppe HP.

Men ifølge Howard Davies er det ikke så grelt for HP, selv om flere forhandlere tilkendegiver, at de ønsker at droppe HP end Acer. For HP har i det hele taget flere forhandlere end Acer. Og i modsætning til Acer er der også et stort antal forhandlere, som ønsker at tilføje HP i deres portefølje.

Howard Davies betegner bevægelsen i forhold til HP som strukturelle forandringer i HP's kanal.

Mens både Acer og HP får hug, kan Lenovo sole sig i et godt resultat. Hele 58 forhandlere ønskede at tilføje Lenovo til deres portefølje, mens kun 16 ønskede at skifte Lenovo ud.

Det er næsten præcis det omvendte i forhold til Acer.

Context fortæller, at Lenovo kom ud med en score (58-16=42), der var dobbelt så stor som de næste producenter i rækken. Samsung og Fujitsu var med en score på 21 de to næstmest populære brands i undersøgelsen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Sampension A/S

Netværksadministrator til Sampension

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job