Microsoft får patent på selvrensende skærm

Nu skal touch-skærme renses automatisk med UV-lys.

Artikel top billede

Den store trend på computer-markedet hedder "touch". Mange af de nye bærbare computere har berøringsfølsom skærm. Windows 8 er allerede forberedt til touch, og selv Ubuntu Linux kommer i nye touch-venlige versioner.

Det er en kendt sag, at tastaturer kan gemme på mange bakterier, og nu kommer problemet også til at gælde for vores skærme. En undersøgelse fra Rigshospitalet viste da også tilbage i 2006, at et tastatur indeholder flere colibakterier end et toiletbræt.

Nu har Microsoft fundet en løsning på, hvordan touch-skærme kan holdes fri for bakterier. Microsoft har fået patent på en metode til automatisk desinficering af berøringsfølsomme skærmpaneler.

Det skal gøres med UV-lys, som sendes fra en lyskilde bag panelet. Dette UV-lys bliver så blokeret af et reflekterende lag, så det ikke skinner ud af skærmen.  

Det rensende lys trænger først igennem, når brugeren rører ved skærmen med en finger, og det sørger så for at desinficere overfladen og fingerspidsen.

Microsoft mener, at metoden især kan være anvendelig til touch-terminaler og andre offentlige computere, hvor mange mennesker rører ved den samme skærm.

Det tyder på, at Microsoft er meget optaget af renlige computere. Tilbage i oktober 2011 fik Microsoft et patent på en lignende skærm med UV-lys. Her er det hele skærmen (og brugeren), der bliver badet i UV-lys. Derfor skal det kun tændes, når skærmen står ubrugt.

Men indtil videre er det kun patenter og ikke færdige produkter. Man kan allerede købe renseservietter til smartphones og tablet-pc'erne, der skal dræbe bakterier. Men Apple advarer om, at man kan risikere at beskadige touch-skærmen.

Et Kickstarter-projekt har samlet penge til en oplader, PhoneSoap, der også skal rense din telefon.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S