Microsoft får patent på selvrensende skærm

Nu skal touch-skærme renses automatisk med UV-lys.

Artikel top billede

Den store trend på computer-markedet hedder "touch". Mange af de nye bærbare computere har berøringsfølsom skærm. Windows 8 er allerede forberedt til touch, og selv Ubuntu Linux kommer i nye touch-venlige versioner.

Det er en kendt sag, at tastaturer kan gemme på mange bakterier, og nu kommer problemet også til at gælde for vores skærme. En undersøgelse fra Rigshospitalet viste da også tilbage i 2006, at et tastatur indeholder flere colibakterier end et toiletbræt.

Nu har Microsoft fundet en løsning på, hvordan touch-skærme kan holdes fri for bakterier. Microsoft har fået patent på en metode til automatisk desinficering af berøringsfølsomme skærmpaneler.

Det skal gøres med UV-lys, som sendes fra en lyskilde bag panelet. Dette UV-lys bliver så blokeret af et reflekterende lag, så det ikke skinner ud af skærmen.  

Det rensende lys trænger først igennem, når brugeren rører ved skærmen med en finger, og det sørger så for at desinficere overfladen og fingerspidsen.

Microsoft mener, at metoden især kan være anvendelig til touch-terminaler og andre offentlige computere, hvor mange mennesker rører ved den samme skærm.

Det tyder på, at Microsoft er meget optaget af renlige computere. Tilbage i oktober 2011 fik Microsoft et patent på en lignende skærm med UV-lys. Her er det hele skærmen (og brugeren), der bliver badet i UV-lys. Derfor skal det kun tændes, når skærmen står ubrugt.

Men indtil videre er det kun patenter og ikke færdige produkter. Man kan allerede købe renseservietter til smartphones og tablet-pc'erne, der skal dræbe bakterier. Men Apple advarer om, at man kan risikere at beskadige touch-skærmen.

Et Kickstarter-projekt har samlet penge til en oplader, PhoneSoap, der også skal rense din telefon.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S