Microsoft får patent på selvrensende skærm

Nu skal touch-skærme renses automatisk med UV-lys.

Artikel top billede

Den store trend på computer-markedet hedder "touch". Mange af de nye bærbare computere har berøringsfølsom skærm. Windows 8 er allerede forberedt til touch, og selv Ubuntu Linux kommer i nye touch-venlige versioner.

Det er en kendt sag, at tastaturer kan gemme på mange bakterier, og nu kommer problemet også til at gælde for vores skærme. En undersøgelse fra Rigshospitalet viste da også tilbage i 2006, at et tastatur indeholder flere colibakterier end et toiletbræt.

Nu har Microsoft fundet en løsning på, hvordan touch-skærme kan holdes fri for bakterier. Microsoft har fået patent på en metode til automatisk desinficering af berøringsfølsomme skærmpaneler.

Det skal gøres med UV-lys, som sendes fra en lyskilde bag panelet. Dette UV-lys bliver så blokeret af et reflekterende lag, så det ikke skinner ud af skærmen.  

Det rensende lys trænger først igennem, når brugeren rører ved skærmen med en finger, og det sørger så for at desinficere overfladen og fingerspidsen.

Microsoft mener, at metoden især kan være anvendelig til touch-terminaler og andre offentlige computere, hvor mange mennesker rører ved den samme skærm.

Det tyder på, at Microsoft er meget optaget af renlige computere. Tilbage i oktober 2011 fik Microsoft et patent på en lignende skærm med UV-lys. Her er det hele skærmen (og brugeren), der bliver badet i UV-lys. Derfor skal det kun tændes, når skærmen står ubrugt.

Men indtil videre er det kun patenter og ikke færdige produkter. Man kan allerede købe renseservietter til smartphones og tablet-pc'erne, der skal dræbe bakterier. Men Apple advarer om, at man kan risikere at beskadige touch-skærmen.

Et Kickstarter-projekt har samlet penge til en oplader, PhoneSoap, der også skal rense din telefon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job