Nu skal mobilen erstatte din pung

Mastercard satser nu på digitale betalinger uden kort. Det nye løsning MasterPass skal gøre det nemmere at betale med smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Mastercard har præsenteret sin digitale betalingsløsning MasterPass på Mobile World Congress i Barcelona. Denne løsning skal både bruges til internet-betalinger og til at betale i butikker med trådløs NFC-teknologi (Near Field Communications). Det kræver, at mobilen indeholder en NFC-chip, der kan kommunikere med butikkens terminal.  

"Enhver smartphone eller tablet er blevet en shopping-enhed. MasterPass samler alle vores nuværende betalingsmidler, fra traditionelle plastikkort til digitale punge, og giver forbrugerne muligheden for at betale nemt og enkelt, og uanset, hvor de befinder sig," lyder budskabet fra Ed McLaughlin, der har titel som chief emerging payments officer hos Mastercard.

MasterPass er videreudviklingen af den digitale pung PayPass Wallet Services, som blev lanceret i maj 2012 og er blevet testet hos en række forretninger og kortudstedere.

I første omgang er det kun brugere i USA, Canada, Australien og Storbritannien, der kan bruge den nye tjeneste. Det bliver udvidet med en række nye lande senere på året, herunder Sverige, mens der stadig mangler en dato for lanceringen i Danmark.

Det nye system betyder blandt andet, at forretninger og banker kan tilbyde deres egne digitale punge, hvor kunderne kan gemme deres kortinformationer og adressebøger i skyen. Den digitale pung er ikke begrænset til Mastercard, men kan også bruges med andre debit- og kreditkort.

I butikkerne understøtter MasterPass betalinger med NFC, QR-koder, tags og mobilenheder, som bruges sammen med en betalingsterminal. Ved onlinekøb skal løsningen gøre det lettere at tjekke ud uden at skulle indtaste sine kortoplysninger igen, selv om det er en ny butik.

En række partnere er med i dagens lancering, herunder Handelsbanken og Swedbank i Sverige og store netbutikker som American Airlines, Harvey Norman og Runningshoes.com.

Men Mastercard er ikke de eneste, der arbejder med mobile betalinger. Visa arbejder også på en løsning, der bruger NFC til kontaktløs pengeoverførsel i butikker. PayPal kunne sidste år præsentere sin løsning PayPal Here, der gør det muligt at modtage kortbetalinger via en iPhone eller iPad.

PayPal arbejder også på en løsning, hvor man kan betale blot ved at indtaste sit telefonnummer og en pinkode i butikkens terminal. Det fungerer med den eksisterende hardware i butikkerne - og er dermed meget billigere end at skulle investere i ny hardware.

Desuden er der Twitter-stifteren Jack Dorseys selskab Square og det svenske iZettle, der også er gået ind på det danske marked.

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse