Nu skal mobilen erstatte din pung

Mastercard satser nu på digitale betalinger uden kort. Det nye løsning MasterPass skal gøre det nemmere at betale med smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Mastercard har præsenteret sin digitale betalingsløsning MasterPass på Mobile World Congress i Barcelona. Denne løsning skal både bruges til internet-betalinger og til at betale i butikker med trådløs NFC-teknologi (Near Field Communications). Det kræver, at mobilen indeholder en NFC-chip, der kan kommunikere med butikkens terminal.  

"Enhver smartphone eller tablet er blevet en shopping-enhed. MasterPass samler alle vores nuværende betalingsmidler, fra traditionelle plastikkort til digitale punge, og giver forbrugerne muligheden for at betale nemt og enkelt, og uanset, hvor de befinder sig," lyder budskabet fra Ed McLaughlin, der har titel som chief emerging payments officer hos Mastercard.

MasterPass er videreudviklingen af den digitale pung PayPass Wallet Services, som blev lanceret i maj 2012 og er blevet testet hos en række forretninger og kortudstedere.

I første omgang er det kun brugere i USA, Canada, Australien og Storbritannien, der kan bruge den nye tjeneste. Det bliver udvidet med en række nye lande senere på året, herunder Sverige, mens der stadig mangler en dato for lanceringen i Danmark.

Det nye system betyder blandt andet, at forretninger og banker kan tilbyde deres egne digitale punge, hvor kunderne kan gemme deres kortinformationer og adressebøger i skyen. Den digitale pung er ikke begrænset til Mastercard, men kan også bruges med andre debit- og kreditkort.

I butikkerne understøtter MasterPass betalinger med NFC, QR-koder, tags og mobilenheder, som bruges sammen med en betalingsterminal. Ved onlinekøb skal løsningen gøre det lettere at tjekke ud uden at skulle indtaste sine kortoplysninger igen, selv om det er en ny butik.

En række partnere er med i dagens lancering, herunder Handelsbanken og Swedbank i Sverige og store netbutikker som American Airlines, Harvey Norman og Runningshoes.com.

Men Mastercard er ikke de eneste, der arbejder med mobile betalinger. Visa arbejder også på en løsning, der bruger NFC til kontaktløs pengeoverførsel i butikker. PayPal kunne sidste år præsentere sin løsning PayPal Here, der gør det muligt at modtage kortbetalinger via en iPhone eller iPad.

PayPal arbejder også på en løsning, hvor man kan betale blot ved at indtaste sit telefonnummer og en pinkode i butikkens terminal. Det fungerer med den eksisterende hardware i butikkerne - og er dermed meget billigere end at skulle investere i ny hardware.

Desuden er der Twitter-stifteren Jack Dorseys selskab Square og det svenske iZettle, der også er gået ind på det danske marked.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job