Nu skal mobilen erstatte din pung

Mastercard satser nu på digitale betalinger uden kort. Det nye løsning MasterPass skal gøre det nemmere at betale med smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Mastercard har præsenteret sin digitale betalingsløsning MasterPass på Mobile World Congress i Barcelona. Denne løsning skal både bruges til internet-betalinger og til at betale i butikker med trådløs NFC-teknologi (Near Field Communications). Det kræver, at mobilen indeholder en NFC-chip, der kan kommunikere med butikkens terminal.  

"Enhver smartphone eller tablet er blevet en shopping-enhed. MasterPass samler alle vores nuværende betalingsmidler, fra traditionelle plastikkort til digitale punge, og giver forbrugerne muligheden for at betale nemt og enkelt, og uanset, hvor de befinder sig," lyder budskabet fra Ed McLaughlin, der har titel som chief emerging payments officer hos Mastercard.

MasterPass er videreudviklingen af den digitale pung PayPass Wallet Services, som blev lanceret i maj 2012 og er blevet testet hos en række forretninger og kortudstedere.

I første omgang er det kun brugere i USA, Canada, Australien og Storbritannien, der kan bruge den nye tjeneste. Det bliver udvidet med en række nye lande senere på året, herunder Sverige, mens der stadig mangler en dato for lanceringen i Danmark.

Det nye system betyder blandt andet, at forretninger og banker kan tilbyde deres egne digitale punge, hvor kunderne kan gemme deres kortinformationer og adressebøger i skyen. Den digitale pung er ikke begrænset til Mastercard, men kan også bruges med andre debit- og kreditkort.

I butikkerne understøtter MasterPass betalinger med NFC, QR-koder, tags og mobilenheder, som bruges sammen med en betalingsterminal. Ved onlinekøb skal løsningen gøre det lettere at tjekke ud uden at skulle indtaste sine kortoplysninger igen, selv om det er en ny butik.

En række partnere er med i dagens lancering, herunder Handelsbanken og Swedbank i Sverige og store netbutikker som American Airlines, Harvey Norman og Runningshoes.com.

Men Mastercard er ikke de eneste, der arbejder med mobile betalinger. Visa arbejder også på en løsning, der bruger NFC til kontaktløs pengeoverførsel i butikker. PayPal kunne sidste år præsentere sin løsning PayPal Here, der gør det muligt at modtage kortbetalinger via en iPhone eller iPad.

PayPal arbejder også på en løsning, hvor man kan betale blot ved at indtaste sit telefonnummer og en pinkode i butikkens terminal. Det fungerer med den eksisterende hardware i butikkerne - og er dermed meget billigere end at skulle investere i ny hardware.

Desuden er der Twitter-stifteren Jack Dorseys selskab Square og det svenske iZettle, der også er gået ind på det danske marked.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job