Distributør tæt på Las Vegas-skyderi

It-boss på morgenløbetur kom tæt på dramatisk skyderi på hovedgaden i Las Vegas, da han deltog i HPs globale partnerkonference.

Artikel top billede

Tony Price, chef for den engelske reservedels-distributør Chiltern IT, var i sidste uge på nærmeste hold af noget, der lignede et voldsomt gangster-opgør på hovedgaden i spillebyen Las Vegas, hvor han sammen med godt 2.000 it-folk deltog i HP's globale partnerkonference.

Da Tony Price tidligt torsdag morgen var på vej tilbage til sit hotel efter en morgenløbetur, var Las Vegas Boulevard ved hotellerne Caesar's Palace og Bellagio spærret af som følge af et dramatisk skyderi og en efterfølgende bilulykke, som kostede tre mennesker livet.

Dramaet foregik kort efter klokken 4.00 lokal tid, da en Maserati sportsvogn blev beskudt fra en forfølgende sort firehjulstrækker (SUV). Efter skyderiet kørte Maseratien over for rødt i et af byens mest trafikerede kryds. Her kolliderede den med en taxi, som derefter brød i brand. Også fire andre køretøjer blev involveret i ulykken.

Føreren af Maseratien var ifølge presserapporter en rapper ved navn Kenny Clutch, som omkom ved sammenstødet, ligesom to personer i taxien blev dræbt.

Tony Price tog billeder af de forulykkede køretøjer. Dem kan du se her, ligesom du kan læse mere om Las Vegas-skyderiet her.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job