Danske universiteter lader 100.000 udlændinge studere gratis

Læs hvorfor to danske universiteter vil give gratis undervisning via populær læringsportal.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

Tv-serien "Borgen" og nordisk mad nyder udenlandsk popularitet i øjeblikket. Og nu kan populariteten for Danmark stige yderligere.

Danmarks Tekniske Universitet og universitetet i København er blevet partnere med den populære portal Coursera, der giver gratis adgang til undervisning på klodens store universiteter.

For Københavns Universitet betyder det for eksempel, at otte kurser om blandt andet medievidenskab, Søren Kierkegaard og folkesundhed kvit og frit kan tilgås af folk overalt i verden.

Men de fjernstuderende får ikke blot et videostream til et dansk auditorium.

"Som udgangspunkt er det meningen, at vores otte kurser skal laves helt fra begyndelsen. De vil typisk bestå af korte videopræsentationer på mellem 5 og 15 minutter. En serie af små præsentationer, der skal være mere blot Powerpoint med speak. Det kunne være slides fra eksisterende undervisninger, men også animationer og cases," siger professor Flemming Konradsen til ComON.

Sideløbende vil der også være litteratur, test, quizzer og selvstændige vurderinger. Eleverne får ikke individuel feedback eller mulighed for at spørge læreren.

Cousera har nemlig serverkapacitet til at lukke over 100.000 kursister ind simultant. Derfor er de studererende henvist til debatfora, hvis de vil have hjælp.

14.000 tilmeldinger på fire dage

På blot fire dage har Københavns Universitet fået tilmeldinger fra 14.000 interesserede personer, og derfor forventer Flemming Konradsen, at op mod 100.000 vil have skrevet sig op, inden kurserne går i gang til efteråret.

DTU har pt kun et tilgængeligt kursus hos Cousera. 

Før de danske universiteter har også kendte universiteter som Stanford og Princeton. Hele listen over alle deltagende universiteter er her

En lignende tjeneste finder man i øvrigt hos Khan Academy.

Hvem betaler?

Midlerne til at lave global undervisning tages ikke fra den ordinære undervisning, men findes via fakultetsbevilllinger.

"Det her skal ses som Københavns Universitets ansvar for vidensdeling, omverdens-relationer og efteruddannelse. Når man lægger undervisning ud til 100.000 elever, skal det selvfølgelig være i orden, ellers er det meget dårlig markedsføring, så selvfølgelig kommer vi til at investere i det," siger Flemming Konradsen, der til daglig sidder på det Det Sundhedsvidenskabelige Institut.

"Vi gør det for at sikre, at Danmark på en række faglige områder står stærkt, og det er svært at forestille sig et mere effetivt medie end Cousera til at understøtte det".

LÆS OGSÅ: 

Drop dyre kurser - Det er gratis at blive klog på nettet

Ikke kun for nørder - Her kan du lære at kode

Her kan du lære alt

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS