Danske universiteter lader 100.000 udlændinge studere gratis

Læs hvorfor to danske universiteter vil give gratis undervisning via populær læringsportal.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

Tv-serien "Borgen" og nordisk mad nyder udenlandsk popularitet i øjeblikket. Og nu kan populariteten for Danmark stige yderligere.

Danmarks Tekniske Universitet og universitetet i København er blevet partnere med den populære portal Coursera, der giver gratis adgang til undervisning på klodens store universiteter.

For Københavns Universitet betyder det for eksempel, at otte kurser om blandt andet medievidenskab, Søren Kierkegaard og folkesundhed kvit og frit kan tilgås af folk overalt i verden.

Men de fjernstuderende får ikke blot et videostream til et dansk auditorium.

"Som udgangspunkt er det meningen, at vores otte kurser skal laves helt fra begyndelsen. De vil typisk bestå af korte videopræsentationer på mellem 5 og 15 minutter. En serie af små præsentationer, der skal være mere blot Powerpoint med speak. Det kunne være slides fra eksisterende undervisninger, men også animationer og cases," siger professor Flemming Konradsen til ComON.

Sideløbende vil der også være litteratur, test, quizzer og selvstændige vurderinger. Eleverne får ikke individuel feedback eller mulighed for at spørge læreren.

Cousera har nemlig serverkapacitet til at lukke over 100.000 kursister ind simultant. Derfor er de studererende henvist til debatfora, hvis de vil have hjælp.

14.000 tilmeldinger på fire dage

På blot fire dage har Københavns Universitet fået tilmeldinger fra 14.000 interesserede personer, og derfor forventer Flemming Konradsen, at op mod 100.000 vil have skrevet sig op, inden kurserne går i gang til efteråret.

DTU har pt kun et tilgængeligt kursus hos Cousera. 

Før de danske universiteter har også kendte universiteter som Stanford og Princeton. Hele listen over alle deltagende universiteter er her

En lignende tjeneste finder man i øvrigt hos Khan Academy.

Hvem betaler?

Midlerne til at lave global undervisning tages ikke fra den ordinære undervisning, men findes via fakultetsbevilllinger.

"Det her skal ses som Københavns Universitets ansvar for vidensdeling, omverdens-relationer og efteruddannelse. Når man lægger undervisning ud til 100.000 elever, skal det selvfølgelig være i orden, ellers er det meget dårlig markedsføring, så selvfølgelig kommer vi til at investere i det," siger Flemming Konradsen, der til daglig sidder på det Det Sundhedsvidenskabelige Institut.

"Vi gør det for at sikre, at Danmark på en række faglige områder står stærkt, og det er svært at forestille sig et mere effetivt medie end Cousera til at understøtte det".

LÆS OGSÅ: 

Drop dyre kurser - Det er gratis at blive klog på nettet

Ikke kun for nørder - Her kan du lære at kode

Her kan du lære alt

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura