Danske universiteter lader 100.000 udlændinge studere gratis

Læs hvorfor to danske universiteter vil give gratis undervisning via populær læringsportal.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

Tv-serien "Borgen" og nordisk mad nyder udenlandsk popularitet i øjeblikket. Og nu kan populariteten for Danmark stige yderligere.

Danmarks Tekniske Universitet og universitetet i København er blevet partnere med den populære portal Coursera, der giver gratis adgang til undervisning på klodens store universiteter.

For Københavns Universitet betyder det for eksempel, at otte kurser om blandt andet medievidenskab, Søren Kierkegaard og folkesundhed kvit og frit kan tilgås af folk overalt i verden.

Men de fjernstuderende får ikke blot et videostream til et dansk auditorium.

"Som udgangspunkt er det meningen, at vores otte kurser skal laves helt fra begyndelsen. De vil typisk bestå af korte videopræsentationer på mellem 5 og 15 minutter. En serie af små præsentationer, der skal være mere blot Powerpoint med speak. Det kunne være slides fra eksisterende undervisninger, men også animationer og cases," siger professor Flemming Konradsen til ComON.

Sideløbende vil der også være litteratur, test, quizzer og selvstændige vurderinger. Eleverne får ikke individuel feedback eller mulighed for at spørge læreren.

Cousera har nemlig serverkapacitet til at lukke over 100.000 kursister ind simultant. Derfor er de studererende henvist til debatfora, hvis de vil have hjælp.

14.000 tilmeldinger på fire dage

På blot fire dage har Københavns Universitet fået tilmeldinger fra 14.000 interesserede personer, og derfor forventer Flemming Konradsen, at op mod 100.000 vil have skrevet sig op, inden kurserne går i gang til efteråret.

DTU har pt kun et tilgængeligt kursus hos Cousera. 

Før de danske universiteter har også kendte universiteter som Stanford og Princeton. Hele listen over alle deltagende universiteter er her

En lignende tjeneste finder man i øvrigt hos Khan Academy.

Hvem betaler?

Midlerne til at lave global undervisning tages ikke fra den ordinære undervisning, men findes via fakultetsbevilllinger.

"Det her skal ses som Københavns Universitets ansvar for vidensdeling, omverdens-relationer og efteruddannelse. Når man lægger undervisning ud til 100.000 elever, skal det selvfølgelig være i orden, ellers er det meget dårlig markedsføring, så selvfølgelig kommer vi til at investere i det," siger Flemming Konradsen, der til daglig sidder på det Det Sundhedsvidenskabelige Institut.

"Vi gør det for at sikre, at Danmark på en række faglige områder står stærkt, og det er svært at forestille sig et mere effetivt medie end Cousera til at understøtte det".

LÆS OGSÅ: 

Drop dyre kurser - Det er gratis at blive klog på nettet

Ikke kun for nørder - Her kan du lære at kode

Her kan du lære alt

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job