Google smider firma ud på røv og albuer

Engelske Interflora har på den hårde måde lært, at man ikke skal overtræde Googles regler.

Artikel top billede

Foto: Ruurmo/Flickr

Der bliver lavet mange krumspring for at ligge øverst i Googles søgeresultater, men man skal passe på ikke at træde i spinaten.

Det har blomsterudbringeren Interflora gjort i England.

Google har fjernet firmaet fra sine søgninger, så det nærmest nu er ikke-eksisterende for briter, der søger efter blomsterudbringning.

Selvom det ikke er blevet bekræftet af Google, så tyder meget på, at søgefirmaet også har straffet en stor gruppe hjemmesider og blogs, der bevidst eller ubevidst har hjulpet Interflora med at booste deres kunstigt højere placeringer i søgeresultaterne.

"Det ligner en klassisk Google-ting, hvor de finder nogen, der har gjort noget forkert. Så straffer de dem og håber at andre lægger mærke til det for at skræmme dem fra også at lave brud på Googles retningslinjer. Det har de gjort et par gange," siger seo-konsulent Frank Hellerup Madsen.

Sådan fiflede de

Interfloras "forbrydelse" er angiveligt, at firmaets søgemaskine-eksperter har været så forhippet på at få indgående link, at de har købt sig til dem - uden at skjule det godt nok for Google, der har retningslinjer mod køb af links fra sider, som Google betragter som vigtige eller store. Altså dem med en høj Pagerank.

"Pagerank er jo lidt karikeret sagt Googles popularitetsmål. Det vil sige, at jo flere links du har til din side jo højere Pagerank har du, og jo mere Pagerank, du har, jo mere kan du give videre til andre. Og man må ikke ifølge Googles retningslinjer købe sig til links, der viderefører Pagerank," forklarer Frank Hellerup Madsen.

Det har Interflora tydeligvis gjort. Blandt andet op til valentinesdag, hvor bloggere har modtaget blomster og kvitteret med positiv omtale og ikke mindst præcise links til Interfloras hjemmeside. Men bloggeren David Naylor mener at vide, at Interflora i længere tid har købt sig til bunkevis af trafik fra især nationale og regionale medier i England.

"Jeg tror, at den væsentlige årsag til, at de er blevet straffet, er, at de har haft rigtig mange indgående links med præcis de rigtige anchor-tekster, der linker til de helt rigtige steder på deres site. Det er jo et ret tydelig tegn på, at der er tale om købte links, hvis tusindvis af links har de rigtige tekster og placeringer. Hvis det var organiske links havde det jo ikke været så præcist," gætter Frank Hellerup Madsen.

Læs hvordan du undgår at lave samme fejl som Interflora og undgår at havne i samme suppedas.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura