Artikel top billede

Foto: Ruurmo/Flickr

Google smider firma ud på røv og albuer

Engelske Interflora har på den hårde måde lært, at man ikke skal overtræde Googles regler.

Der bliver lavet mange krumspring for at ligge øverst i Googles søgeresultater, men man skal passe på ikke at træde i spinaten.

Det har blomsterudbringeren Interflora gjort i England.

Google har fjernet firmaet fra sine søgninger, så det nærmest nu er ikke-eksisterende for briter, der søger efter blomsterudbringning.

Selvom det ikke er blevet bekræftet af Google, så tyder meget på, at søgefirmaet også har straffet en stor gruppe hjemmesider og blogs, der bevidst eller ubevidst har hjulpet Interflora med at booste deres kunstigt højere placeringer i søgeresultaterne.

"Det ligner en klassisk Google-ting, hvor de finder nogen, der har gjort noget forkert. Så straffer de dem og håber at andre lægger mærke til det for at skræmme dem fra også at lave brud på Googles retningslinjer. Det har de gjort et par gange," siger seo-konsulent Frank Hellerup Madsen.

Sådan fiflede de

Interfloras "forbrydelse" er angiveligt, at firmaets søgemaskine-eksperter har været så forhippet på at få indgående link, at de har købt sig til dem - uden at skjule det godt nok for Google, der har retningslinjer mod køb af links fra sider, som Google betragter som vigtige eller store. Altså dem med en høj Pagerank.

"Pagerank er jo lidt karikeret sagt Googles popularitetsmål. Det vil sige, at jo flere links du har til din side jo højere Pagerank har du, og jo mere Pagerank, du har, jo mere kan du give videre til andre. Og man må ikke ifølge Googles retningslinjer købe sig til links, der viderefører Pagerank," forklarer Frank Hellerup Madsen.

Det har Interflora tydeligvis gjort. Blandt andet op til valentinesdag, hvor bloggere har modtaget blomster og kvitteret med positiv omtale og ikke mindst præcise links til Interfloras hjemmeside. Men bloggeren David Naylor mener at vide, at Interflora i længere tid har købt sig til bunkevis af trafik fra især nationale og regionale medier i England.

"Jeg tror, at den væsentlige årsag til, at de er blevet straffet, er, at de har haft rigtig mange indgående links med præcis de rigtige anchor-tekster, der linker til de helt rigtige steder på deres site. Det er jo et ret tydelig tegn på, at der er tale om købte links, hvis tusindvis af links har de rigtige tekster og placeringer. Hvis det var organiske links havde det jo ikke været så præcist," gætter Frank Hellerup Madsen.

Læs hvordan du undgår at lave samme fejl som Interflora og undgår at havne i samme suppedas.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere