LG skal genoplive WebOS

Nu har WebOS fået nye ejer. HP har solgt den mobile platform til koreanske LG.

Artikel top billede

Den sydkoreanske gigant LG Electronics har overraskende købt WebOS fra HP. Men det ser ud til, at den gamle mobile platform hverken skal bruges til smartphones eller tablet-pc'er. LG vil bruge WebOS som platform til sine smart tv-produkter.

Koreanerne overtager både kildeteksten til WebOS, dokumentation, de resterende udviklere og alle websteder, der er forbundet med platformen. HP overfører også alle WebOS licenser og patenter til LG.

WebOS blev oprindelig udviklet hos det gamle Palm, der senere blev købt af HP. Men der kom kun ét enkelt WebOS-baseret produkt fra HP, og det blev ikke en succes. Derfor besluttede HP at droppe WebOS i august 2011.

I slutningen af 2011 valgte HP så at videreføre WebOS som open source-projekt. Resterne af WebOS-divisionen blev flyttet over i et nyt selskab under navnet Gram sidste år. Det skete, efter at HP havde forsøgt at finde en køber til den mobile platform i længere tid uden held.

I september 2012 kunne HP frigive Open WebOS 1.0, men selskabet sælger ikke selv produkter, der kører med denne platform.

LG fortalte i oktober, at man vil erstatte sin egen smart-tv-platform med WebOS, og nu vil koreanerne så selv sørge for videreudviklingen af systemet.

De nuværende udviklere skal fortsætte i det nye LG Silicon Valley Lab med kontorer i Sunny Vale og San Francisco.  

HP beholder alle cloud computing-aktiviteter fra Palm og skal også fortsat stå for support til de gamle Palm-kunder. Hverken LG eller HP vil afsløre prisen for WebOS.

LG understreger samtidig, at man holder fast i Android på sine smartphones. Der er heller ingen umiddelbare planer om at sælge produkter med Windows Phone 8.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job