LG skal genoplive WebOS

Nu har WebOS fået nye ejer. HP har solgt den mobile platform til koreanske LG.

Artikel top billede

Den sydkoreanske gigant LG Electronics har overraskende købt WebOS fra HP. Men det ser ud til, at den gamle mobile platform hverken skal bruges til smartphones eller tablet-pc'er. LG vil bruge WebOS som platform til sine smart tv-produkter.

Koreanerne overtager både kildeteksten til WebOS, dokumentation, de resterende udviklere og alle websteder, der er forbundet med platformen. HP overfører også alle WebOS licenser og patenter til LG.

WebOS blev oprindelig udviklet hos det gamle Palm, der senere blev købt af HP. Men der kom kun ét enkelt WebOS-baseret produkt fra HP, og det blev ikke en succes. Derfor besluttede HP at droppe WebOS i august 2011.

I slutningen af 2011 valgte HP så at videreføre WebOS som open source-projekt. Resterne af WebOS-divisionen blev flyttet over i et nyt selskab under navnet Gram sidste år. Det skete, efter at HP havde forsøgt at finde en køber til den mobile platform i længere tid uden held.

I september 2012 kunne HP frigive Open WebOS 1.0, men selskabet sælger ikke selv produkter, der kører med denne platform.

LG fortalte i oktober, at man vil erstatte sin egen smart-tv-platform med WebOS, og nu vil koreanerne så selv sørge for videreudviklingen af systemet.

De nuværende udviklere skal fortsætte i det nye LG Silicon Valley Lab med kontorer i Sunny Vale og San Francisco.  

HP beholder alle cloud computing-aktiviteter fra Palm og skal også fortsat stå for support til de gamle Palm-kunder. Hverken LG eller HP vil afsløre prisen for WebOS.

LG understreger samtidig, at man holder fast i Android på sine smartphones. Der er heller ingen umiddelbare planer om at sælge produkter med Windows Phone 8.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S