LG skal genoplive WebOS

Nu har WebOS fået nye ejer. HP har solgt den mobile platform til koreanske LG.

Artikel top billede

Den sydkoreanske gigant LG Electronics har overraskende købt WebOS fra HP. Men det ser ud til, at den gamle mobile platform hverken skal bruges til smartphones eller tablet-pc'er. LG vil bruge WebOS som platform til sine smart tv-produkter.

Koreanerne overtager både kildeteksten til WebOS, dokumentation, de resterende udviklere og alle websteder, der er forbundet med platformen. HP overfører også alle WebOS licenser og patenter til LG.

WebOS blev oprindelig udviklet hos det gamle Palm, der senere blev købt af HP. Men der kom kun ét enkelt WebOS-baseret produkt fra HP, og det blev ikke en succes. Derfor besluttede HP at droppe WebOS i august 2011.

I slutningen af 2011 valgte HP så at videreføre WebOS som open source-projekt. Resterne af WebOS-divisionen blev flyttet over i et nyt selskab under navnet Gram sidste år. Det skete, efter at HP havde forsøgt at finde en køber til den mobile platform i længere tid uden held.

I september 2012 kunne HP frigive Open WebOS 1.0, men selskabet sælger ikke selv produkter, der kører med denne platform.

LG fortalte i oktober, at man vil erstatte sin egen smart-tv-platform med WebOS, og nu vil koreanerne så selv sørge for videreudviklingen af systemet.

De nuværende udviklere skal fortsætte i det nye LG Silicon Valley Lab med kontorer i Sunny Vale og San Francisco.  

HP beholder alle cloud computing-aktiviteter fra Palm og skal også fortsat stå for support til de gamle Palm-kunder. Hverken LG eller HP vil afsløre prisen for WebOS.

LG understreger samtidig, at man holder fast i Android på sine smartphones. Der er heller ingen umiddelbare planer om at sælge produkter med Windows Phone 8.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S