Direktør slår fast: Atea er hovedkonkurrenten

Når stor forhandler efter flere års dans med Dustin lod sig opkøbe, handler det om at kunne bide skeer med Atea.

Artikel top billede

Morten Østberg, der er direktør for den norske forhandler Norsk Data Senter (NDS), som blev købt af svenske Dustin lige før jul, lægger ikke skjul på, hvem han måler sig op mod.

"Atea er hovedkonkurrenten," siger i et interview med Channelworlds norske søstermedie Itbransjen.

Her afslører Morten Østberg også, at NDS, der har omkring 160 ansatte og en 2011-omsætning på 538 millioner norske kroner, har været igennem et længere forhandlingsforløb med Dustin, som faktisk startede tilbage i 2007.

Men processen tog tid. For selv om Dustin og NDS var et godt match på mange områder, var der også punkter, hvor man ikke var helt enige.

"For et års tid siden så vi, at vi havde nærmet os hinanden, og så begyndte vi en formel proces frem mod det, vi er blevet til nu," fortæller Morten Østberg.

Dustins svenske koncerndirektør, Georgi Ganev, er ikke meget for at tale om Atea og afviste i et interview med Channelworlds svenske søstermedie IT24 at sammenligne Dustins opkøbsstrategi med Ateas. Men Morten Østberg, der i dag leder NDS (Dustin) i Norge, er ikke bange for at kalde Atea for hovedkonkurrenten.

Han understreger samtidig, at NDS og Dustin ikke ligger under for Atea.

"Men de er den store, og det er naturligt, at det er dem, vi møder oftest. Om vi tager vores kunder fra Atea eller andre, betyder derimod ikke noget," slår Morten Østberg fast.

Før Dustin købte NDS, ejede 40 af de ansatte omkring en tredjedel af forhandleren. Ifølge Morten Østberg er både han og de ansatte fortsat aktionærer - men nu i Dustin.

Læs mere:

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car