To forhandlere flytter i cloud-kollektiv

Drift og udvikling smelter sammen. Microsoft-partnere tager derfor konsekvensen og flytter sammen for at tilbyde pakkeløsninger i skyen til deres kunder.

Artikel top billede

Ove Hansen, direktør for Avior og Michael Carlsen, direktør for Itheco, har lavet et klyngesamabejde.

Direktør Michael Carlsen fra Microsoft-forhandleren Itheco tror ikke, at der er meget infrastruktur tilbage ude hos kunderne om tre til otte år. Derfor er der behov for at tænke nyt og fremadrettet som forhandler.

Derfor har han valgt at lade Itheco flytte sammen med den udviklingsorienterede Microsoft-forhandler Avior.

"Vi er fysisk flyttet sammen i Slagelse og København. Udover det så laver vi nogle koncepter sammen, som blandt andet er færdige pakker på Sharepoint og Office 365, som vi går ud med over for begge selskabers kunder. Vi ser det som en mulighed for at lave en fælles salgskanal," fortæller Michael Carlsen.

Fokus bliver på at udvikle produkter, som kunderne kan betale efter cloud-modellen, hvor de kan skrue op eller ned efter behov.

"En fast pris pr. pakke pr. måned. Det er, hvad kunderne efterspørger. Ved at kombinere både support og drift i pakkerne og samtidig også have faste priser på udviklingssiden giver vi kunderne en mulighed for at lave budgetter på en langt mere nøjagtig måde end tidligere. Det er noget, kunderne gerne vil have i disse tider," siger Michael Carlsen og uddyber:

"Vi tror, at vi ved at lave pakker med teknologier som Sharepoint kan få disse løsninger ned i markedet, så også mindre firmaer kan bruge it strategisk i forhold til deres forretning."

Selv om ambitionerne er store, lægger Michael Carlsen meget vægt, at der ikke er tale om en fusion, men om et samarbejde.

"Du kan kalde det et klyngelignende samarbejde, hvor vi er flyttet sammen og bruger vores ressourcer på kryds og tværs," siger Michael Carlsen.

Han forklarer, at de to virksomheder kender hinanden fra tidligere samarbejder om fælles projekter over for kunder.

"Du kan sige, vi er fundet sammen af nød. For vi har allerede arbejdet sammen tidligere. Og vi føler begge parter, at vi har manglet noget i det daglige. Ved at flytte sammen får vi lettere adgang til hinanden og får bedre mulighed for at lave forretning. Det har vi følt et behov for," siger Michael Carlsen.

Laver ikke femårsplaner

Samtidig med at de to firmaer er flyttet sammen og er ved at lave nogle fælles pakkeløsninger til cloud, har de også fået hjælp fra Syddansk Universitet.

"Vi ved, at tingene forandrer sig, og sidder med vores tunnelsyn. Derfor bruger vi nogle studerende fra Syddansk Universitet til at udfordre os om, hvordan vi to virksomheder kan bruge hinanden forretningsmæssigt," siger Michael Carlsen.

De to virksomheder Avior og Itheco repræsenterer ifølge Michael Carlsen to kulturer, hvor hans eget firma Itheco kommer med infrastruktur og driftserfaring, og Avior kommer med udviklingsperspektivet.

"Vores konsulenter kommer fra kulturer, der historisk er forskellige. Men jeg tror, at fremtidens it-folk vil have netop den blanding af kompetencer, som vi to firmaer repræsenterer."

Det spændende bliver nu at se, hvilken vej samarbejdet bærer, mener Michael Carlsen.

"Nu sidder vi i samme hus, og vi har afstemt planerne mellem vores bestyrelser. Vi lægger nok ikke femårsplaner, men vi har overblik over de næste et til tre år," konstaterer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S