Slut med at drille nørderne - udviklere er fremtidens rockstjerner og håndværkere

Zuckerberg og Gates er galionsfigurer i ny kampagne for at bringe kode ind i folkeskolen.

Artikel top billede

Mange skoleelever drømmer stadig om at blive astronauter, skuespillere og filmstjerner. Men fremtiden har behov for softwareudviklere.

Det er tanken bag en ny non-profit organisation ved navn Code.org, der vil forsøge at udbrede og ikke mindst afmystificere kode og faget datalogi blandt børn og unge.

Code.org vil gøre softwareudvikling og programmering tilgængelig for alle. Ikke kun dem, der har lyst og selv opsøger det. I en ny video fra organisationen siger en talsmand, at det snart bør opfattes som en borgerret at kunne læse og forstå kode.

I videoen optræder også koryfæer som Bill Gates og Mark Zuckerberg, der promoverer programmering som håndværk. Se den nederst.

Undervis i programmering - uden computere

En stribe andre it-personligheder forsøger også at være med til at sprede budskabet om nødvendigheden for computerfærdigheder.

"For 100 år siden blev folk stillet over for et valg, at de enten kunne vælge at lære at læse, eller fortsætte som ufaglærte arbejdere i en moderne verden, der bare rasede afsted. I det kommende årti bliver verden mere og mere digitaliseret, og så bliver det lige så vigtigt at kunne agere i den verden. Det vil også opdele folk mellem dem, der vil have succesfulde fremtidsudsigter, og dem der bliver godt og grundigt efterladt," mener Yishan Wong, direktør hos Reddit.

Kode-kyndige er simpelthen fremtidens håndværkere - og dem kommer vi til at mangle.

"Vores vision er, at alle børn i alle skoler får muligheden for at lære at kode. Vi mener, at programmering og softwareudvikling bør være på pensummet ved siden af andre videnskabelige fag. For eksempel biologi, fysik, kemi og matematik," lyder organisationens mission.

Man kan allerede hente inspiration og værktøjer på Code.org. Børn kan finde simple kode-undervisninger. Og undervisere kan finde eksempler på, hvordan de kan bringe programmering ind i flere fag. Også uden en computer.

Code.org opfordrer undervisere til at vise videoen til børn og unge. Så del den gerne med din omgangskreds.

LÆS OGSÅ:

Derfor skal du ikke lære at kode

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse