Slut med at drille nørderne - udviklere er fremtidens rockstjerner og håndværkere

Zuckerberg og Gates er galionsfigurer i ny kampagne for at bringe kode ind i folkeskolen.

Artikel top billede

Mange skoleelever drømmer stadig om at blive astronauter, skuespillere og filmstjerner. Men fremtiden har behov for softwareudviklere.

Det er tanken bag en ny non-profit organisation ved navn Code.org, der vil forsøge at udbrede og ikke mindst afmystificere kode og faget datalogi blandt børn og unge.

Code.org vil gøre softwareudvikling og programmering tilgængelig for alle. Ikke kun dem, der har lyst og selv opsøger det. I en ny video fra organisationen siger en talsmand, at det snart bør opfattes som en borgerret at kunne læse og forstå kode.

I videoen optræder også koryfæer som Bill Gates og Mark Zuckerberg, der promoverer programmering som håndværk. Se den nederst.

Undervis i programmering - uden computere

En stribe andre it-personligheder forsøger også at være med til at sprede budskabet om nødvendigheden for computerfærdigheder.

"For 100 år siden blev folk stillet over for et valg, at de enten kunne vælge at lære at læse, eller fortsætte som ufaglærte arbejdere i en moderne verden, der bare rasede afsted. I det kommende årti bliver verden mere og mere digitaliseret, og så bliver det lige så vigtigt at kunne agere i den verden. Det vil også opdele folk mellem dem, der vil have succesfulde fremtidsudsigter, og dem der bliver godt og grundigt efterladt," mener Yishan Wong, direktør hos Reddit.

Kode-kyndige er simpelthen fremtidens håndværkere - og dem kommer vi til at mangle.

"Vores vision er, at alle børn i alle skoler får muligheden for at lære at kode. Vi mener, at programmering og softwareudvikling bør være på pensummet ved siden af andre videnskabelige fag. For eksempel biologi, fysik, kemi og matematik," lyder organisationens mission.

Man kan allerede hente inspiration og værktøjer på Code.org. Børn kan finde simple kode-undervisninger. Og undervisere kan finde eksempler på, hvordan de kan bringe programmering ind i flere fag. Også uden en computer.

Code.org opfordrer undervisere til at vise videoen til børn og unge. Så del den gerne med din omgangskreds.

LÆS OGSÅ:

Derfor skal du ikke lære at kode

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job