Slut med at drille nørderne - udviklere er fremtidens rockstjerner og håndværkere

Zuckerberg og Gates er galionsfigurer i ny kampagne for at bringe kode ind i folkeskolen.

Artikel top billede

Mange skoleelever drømmer stadig om at blive astronauter, skuespillere og filmstjerner. Men fremtiden har behov for softwareudviklere.

Det er tanken bag en ny non-profit organisation ved navn Code.org, der vil forsøge at udbrede og ikke mindst afmystificere kode og faget datalogi blandt børn og unge.

Code.org vil gøre softwareudvikling og programmering tilgængelig for alle. Ikke kun dem, der har lyst og selv opsøger det. I en ny video fra organisationen siger en talsmand, at det snart bør opfattes som en borgerret at kunne læse og forstå kode.

I videoen optræder også koryfæer som Bill Gates og Mark Zuckerberg, der promoverer programmering som håndværk. Se den nederst.

Undervis i programmering - uden computere

En stribe andre it-personligheder forsøger også at være med til at sprede budskabet om nødvendigheden for computerfærdigheder.

"For 100 år siden blev folk stillet over for et valg, at de enten kunne vælge at lære at læse, eller fortsætte som ufaglærte arbejdere i en moderne verden, der bare rasede afsted. I det kommende årti bliver verden mere og mere digitaliseret, og så bliver det lige så vigtigt at kunne agere i den verden. Det vil også opdele folk mellem dem, der vil have succesfulde fremtidsudsigter, og dem der bliver godt og grundigt efterladt," mener Yishan Wong, direktør hos Reddit.

Kode-kyndige er simpelthen fremtidens håndværkere - og dem kommer vi til at mangle.

"Vores vision er, at alle børn i alle skoler får muligheden for at lære at kode. Vi mener, at programmering og softwareudvikling bør være på pensummet ved siden af andre videnskabelige fag. For eksempel biologi, fysik, kemi og matematik," lyder organisationens mission.

Man kan allerede hente inspiration og værktøjer på Code.org. Børn kan finde simple kode-undervisninger. Og undervisere kan finde eksempler på, hvordan de kan bringe programmering ind i flere fag. Også uden en computer.

Code.org opfordrer undervisere til at vise videoen til børn og unge. Så del den gerne med din omgangskreds.

LÆS OGSÅ:

Derfor skal du ikke lære at kode

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S