Sexet Android-fætter i rustfrit stål til kamp mod Nexus 7

Hvem siger, at en Android-tablet skal være pakket fuldkommen ind i plastik? HP Slate7 er snittet i rustfrit stål og fås med en knaldrød bagside. Google Nexus 7 har grund til at være bekymret.

Artikel top billede

HP har de seneste år haft en kurs med så voldsom zigzag, at det får en vodkaramt russisk styrmand til at fremstå som en ultrafokuseret linedanser.

Det har ganske enkelt været svært at finde ud af, hvad HP egentlig satsede på, og svingdøren på direktionsgangen har kørt hurtigere end en centrifuge.

Det førte ikke mindst til en gigantisk fiasko, da HP købte firmaet Palm og styresystemet WebOS for 6,7 milliarder kroner.

Meningen var, at HP skulle producere sin egen tablet kaldet Touchpad. Den nåede kun at være på gaden i få uger, før HP meddelte, at der ikke ville komme flere versioner, og styresystemet blev skrottet.

Og nu er HP så klar med en tablet-pc igen. Denne gang med Android.

Den hedder Slate7 og er syv tommer, og den skal tage kampen op mod sin Android-fætter Google Nexus 7, der har samme størrelse.

Googles model er produceret i samarbejde med Asus, og den fik positive anmeldelser, da den dukkede op for et halvt år siden.

Og på den store mobilmesse Mobile World Congress i Barcelona er maskinen netop blevet udråbt som den bedste tablet-pc.

Ramme i rustfrit stål

Men hvad har HP egentlig at byde på med Slate7? Mest af alt et noget anderledes design.

For mens hovedparken af Android-tablet-pc'erne i dag er pakket ind i plastik, så har HP's nye model en ramme snittet i rustfrit stål, og bagsiden fås i flere farver, blandt andet knaldrød.

Vægten er 368 gram - en smule mere end Google Nexus 7 på 340 gram.

Slate7 kører version 4.1 af Android, og det er derfor ikke den helt nye udgave, der hedder 4.2. Samtidig er hestekræfterne ikke sluppet fuldkommen løs. Der sidder nemlig blot en dualcore processor i HP's model, mens eksempelvis Google Nexus 7 har en quadcore processor under sin plastik.

Slate7 forventes at ramme de danske butikker i løbet af sommeren, men prisen er ikke lagt fast. På HP's amerikanske side er der dog oplyst en pris, som begynder ved 169 dollar, cirka 960 kroner.

Vi kommer formentlig til at betale en del mere herhjemme for HP Slate7.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank