Sexet Android-fætter i rustfrit stål til kamp mod Nexus 7

Hvem siger, at en Android-tablet skal være pakket fuldkommen ind i plastik? HP Slate7 er snittet i rustfrit stål og fås med en knaldrød bagside. Google Nexus 7 har grund til at være bekymret.

Artikel top billede

HP har de seneste år haft en kurs med så voldsom zigzag, at det får en vodkaramt russisk styrmand til at fremstå som en ultrafokuseret linedanser.

Det har ganske enkelt været svært at finde ud af, hvad HP egentlig satsede på, og svingdøren på direktionsgangen har kørt hurtigere end en centrifuge.

Det førte ikke mindst til en gigantisk fiasko, da HP købte firmaet Palm og styresystemet WebOS for 6,7 milliarder kroner.

Meningen var, at HP skulle producere sin egen tablet kaldet Touchpad. Den nåede kun at være på gaden i få uger, før HP meddelte, at der ikke ville komme flere versioner, og styresystemet blev skrottet.

Og nu er HP så klar med en tablet-pc igen. Denne gang med Android.

Den hedder Slate7 og er syv tommer, og den skal tage kampen op mod sin Android-fætter Google Nexus 7, der har samme størrelse.

Googles model er produceret i samarbejde med Asus, og den fik positive anmeldelser, da den dukkede op for et halvt år siden.

Og på den store mobilmesse Mobile World Congress i Barcelona er maskinen netop blevet udråbt som den bedste tablet-pc.

Ramme i rustfrit stål

Men hvad har HP egentlig at byde på med Slate7? Mest af alt et noget anderledes design.

For mens hovedparken af Android-tablet-pc'erne i dag er pakket ind i plastik, så har HP's nye model en ramme snittet i rustfrit stål, og bagsiden fås i flere farver, blandt andet knaldrød.

Vægten er 368 gram - en smule mere end Google Nexus 7 på 340 gram.

Slate7 kører version 4.1 af Android, og det er derfor ikke den helt nye udgave, der hedder 4.2. Samtidig er hestekræfterne ikke sluppet fuldkommen løs. Der sidder nemlig blot en dualcore processor i HP's model, mens eksempelvis Google Nexus 7 har en quadcore processor under sin plastik.

Slate7 forventes at ramme de danske butikker i løbet af sommeren, men prisen er ikke lagt fast. På HP's amerikanske side er der dog oplyst en pris, som begynder ved 169 dollar, cirka 960 kroner.

Vi kommer formentlig til at betale en del mere herhjemme for HP Slate7.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S