Oracle-chef køber sit eget flyselskab

Milliardæren Larry Ellison købte sidste år sin egen Hawaii-ø. Nu har han også købt det passende flyselskab.

Artikel top billede

Den farverige Oracle-chef Larry Ellison har nu købt flyselskabet Island Air Honolulu, der flyver til de største øer i Hawaii-øgruppen. Det er ikke helt tilfældigt, at Ellison har valgt at købe et Hawaii-baseret flyselskab.

Han købte nemlig sidste år den største del af øen Lanai, som tidligere har tilhørt en anden milliardær, David Murdock.

Ifølge den lokale avis "Maui News" har Ellison betalt mellem 500 og 600 millioner dollar for øen. Lanai er et turistmål med 3.100 indbyggere.

Men transporten til øen er et problem. Det er helt afgørende for øen, at man kan sørge for gode flyforbindelser til de andre Hawaii-øer.

Her spiller Island Air Honolulu med sine 245 medarbejdere og to Havilland Dash 8 fly en nøglerolle.

Larry Ellison har så valgt at hive pengepungen frem og købe flyselskabet i stedet for at forhandle en aftale om flere flyforbindelser til øen. Nu kan han selv bestemme, hvor ofte Island Air skal flyve til hans ø.

Samtidig lover flyselskabet dog, at også vil etablere flere forbindelser til de andre øer i området.

Prisen for flyselskabet er ikke kendt, men pengene er ikke noget problem for Ellison. Det anslås at Oracle-stifteren har en personlig formue på omkring 230 milliarder kroner.

På listen over verdens superrige ligger Larry Ellison på en sjetteplads, og han er den tredjerigeste i USA. Kun Microsoft-stifteren Bill Gates og investeringsguruen Warren Buffett har flere penge på bankbogen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S