Oracle-chef køber sit eget flyselskab

Milliardæren Larry Ellison købte sidste år sin egen Hawaii-ø. Nu har han også købt det passende flyselskab.

Artikel top billede

Den farverige Oracle-chef Larry Ellison har nu købt flyselskabet Island Air Honolulu, der flyver til de største øer i Hawaii-øgruppen. Det er ikke helt tilfældigt, at Ellison har valgt at købe et Hawaii-baseret flyselskab.

Han købte nemlig sidste år den største del af øen Lanai, som tidligere har tilhørt en anden milliardær, David Murdock.

Ifølge den lokale avis "Maui News" har Ellison betalt mellem 500 og 600 millioner dollar for øen. Lanai er et turistmål med 3.100 indbyggere.

Men transporten til øen er et problem. Det er helt afgørende for øen, at man kan sørge for gode flyforbindelser til de andre Hawaii-øer.

Her spiller Island Air Honolulu med sine 245 medarbejdere og to Havilland Dash 8 fly en nøglerolle.

Larry Ellison har så valgt at hive pengepungen frem og købe flyselskabet i stedet for at forhandle en aftale om flere flyforbindelser til øen. Nu kan han selv bestemme, hvor ofte Island Air skal flyve til hans ø.

Samtidig lover flyselskabet dog, at også vil etablere flere forbindelser til de andre øer i området.

Prisen for flyselskabet er ikke kendt, men pengene er ikke noget problem for Ellison. Det anslås at Oracle-stifteren har en personlig formue på omkring 230 milliarder kroner.

På listen over verdens superrige ligger Larry Ellison på en sjetteplads, og han er den tredjerigeste i USA. Kun Microsoft-stifteren Bill Gates og investeringsguruen Warren Buffett har flere penge på bankbogen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S