Samsung deler din telefon op i to - en privat- og arbejdstelefon

Smart teknologi lader it-afdelingen kontrollere udvalgte dele af din smartphone.

Artikel top billede

En vigtig måde at få succes med mobiltelefoner er at gøre dem attraktive over for erhvervslivet. Det gør Samsung med en smart platform til sine smartphones.

Lokkemidlet, der skal lokke erhvervskunder fra for eksempel Apple, hedder Samsung Knox.

Basalt set skal det kunne splitte en medarbejders arbejdstelefon op i to, så han har oplevelsen af at have både en virksomhedskontrolleret telefon og en mobil til private formål, som virksomheden ikke kan kontrollere. Knox er ny funktion i det allerede eksisterende SAFE-program (Samsung For Enterprises). Det skriver blandt andre Businessinsider.

Telefonens arbejdsdel kontrolleres af it-afdelingen, der dermed skal kunne forhindre tvivlsomme programmer i at kompromittere firmasikkerheden. Sikkerhedsmedarbejderne kan fjerne apps og funktioner, hvis det anslås, at de udgør trusler.

Den private del kontrolleres udelukkende af medarbejderen, der selv kan bestemme hvilke Android-programmer eller spil, han gerne vil installere. SAFE-platformen fungerer kun på Samsung Galaxy S III og Galaxy Note II.

The Verge har anmeldt den opsplittede telefon godt. Det får ros for at være nemt at navigere i, og at det er nemt at se, hvornår man befinder sig i den en eller anden modus.

Remote-kontrol af smartphones på erhvervsmarkedet er ikke nogen ny opfindelse. Det har VMware længe tilbudt. Det samme har BlackBerry og danske Excitor.

LÆS OGSÅ:

Din mobiltelefon er en tikkende sikkerheds bombe

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS