Samsung deler din telefon op i to - en privat- og arbejdstelefon

Smart teknologi lader it-afdelingen kontrollere udvalgte dele af din smartphone.

Artikel top billede

En vigtig måde at få succes med mobiltelefoner er at gøre dem attraktive over for erhvervslivet. Det gør Samsung med en smart platform til sine smartphones.

Lokkemidlet, der skal lokke erhvervskunder fra for eksempel Apple, hedder Samsung Knox.

Basalt set skal det kunne splitte en medarbejders arbejdstelefon op i to, så han har oplevelsen af at have både en virksomhedskontrolleret telefon og en mobil til private formål, som virksomheden ikke kan kontrollere. Knox er ny funktion i det allerede eksisterende SAFE-program (Samsung For Enterprises). Det skriver blandt andre Businessinsider.

Telefonens arbejdsdel kontrolleres af it-afdelingen, der dermed skal kunne forhindre tvivlsomme programmer i at kompromittere firmasikkerheden. Sikkerhedsmedarbejderne kan fjerne apps og funktioner, hvis det anslås, at de udgør trusler.

Den private del kontrolleres udelukkende af medarbejderen, der selv kan bestemme hvilke Android-programmer eller spil, han gerne vil installere. SAFE-platformen fungerer kun på Samsung Galaxy S III og Galaxy Note II.

The Verge har anmeldt den opsplittede telefon godt. Det får ros for at være nemt at navigere i, og at det er nemt at se, hvornår man befinder sig i den en eller anden modus.

Remote-kontrol af smartphones på erhvervsmarkedet er ikke nogen ny opfindelse. Det har VMware længe tilbudt. Det samme har BlackBerry og danske Excitor.

LÆS OGSÅ:

Din mobiltelefon er en tikkende sikkerheds bombe

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S