Samsung deler din telefon op i to - en privat- og arbejdstelefon

Smart teknologi lader it-afdelingen kontrollere udvalgte dele af din smartphone.

Artikel top billede

En vigtig måde at få succes med mobiltelefoner er at gøre dem attraktive over for erhvervslivet. Det gør Samsung med en smart platform til sine smartphones.

Lokkemidlet, der skal lokke erhvervskunder fra for eksempel Apple, hedder Samsung Knox.

Basalt set skal det kunne splitte en medarbejders arbejdstelefon op i to, så han har oplevelsen af at have både en virksomhedskontrolleret telefon og en mobil til private formål, som virksomheden ikke kan kontrollere. Knox er ny funktion i det allerede eksisterende SAFE-program (Samsung For Enterprises). Det skriver blandt andre Businessinsider.

Telefonens arbejdsdel kontrolleres af it-afdelingen, der dermed skal kunne forhindre tvivlsomme programmer i at kompromittere firmasikkerheden. Sikkerhedsmedarbejderne kan fjerne apps og funktioner, hvis det anslås, at de udgør trusler.

Den private del kontrolleres udelukkende af medarbejderen, der selv kan bestemme hvilke Android-programmer eller spil, han gerne vil installere. SAFE-platformen fungerer kun på Samsung Galaxy S III og Galaxy Note II.

The Verge har anmeldt den opsplittede telefon godt. Det får ros for at være nemt at navigere i, og at det er nemt at se, hvornår man befinder sig i den en eller anden modus.

Remote-kontrol af smartphones på erhvervsmarkedet er ikke nogen ny opfindelse. Det har VMware længe tilbudt. Det samme har BlackBerry og danske Excitor.

LÆS OGSÅ:

Din mobiltelefon er en tikkende sikkerheds bombe

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S