Nu censurerer Apple igen: Sletter dine frække mails

Ny voldsom censur-anklage: Apple sletter e-mails med frække sætninger, før de når frem til brugerne.

Artikel top billede

Brugere af Apples iCloud kan opleve, at e-mails aldrig når frem, hvis de indeholder en sætning med pornografisk betydning.

Det skriver ComONs britiske søsterside Macworld UK, der har konstateret, at Apple sletter alle e-mails, der indeholder sætningen "Barely legal teen."

En formulering der ofte bruges i forbindelse med pornografi, hvor modellerne enten er teenagere eller ligner teenagere.  

Macworld har konstateret det ved at sende to forskellige mails til en iCloud-konto.

I den ene mail bruges formuleringen"a barely legal teenage driver", og denne mail kommer aldrig frem og er heller ikke at finde i iCloud spammappe.

I den anden mail bliver der byttet rundt på ordene, så der nu står "barely a legal teenage driver," og denne mail bliver modtaget som normalt.

Her på ComON har vi torsdag aften via samme fremgangsmåde også konstateret problemet.

Apple: Skyldes et spamfilter
Apples pressetalskvinde Trudy Miller oplyser til den amerikanske erhvervsblog Business Insider, at Apple kører alle mails, der bliver sendt til en iCloud-konto, igennem et automatiseret spam-filter, der ind i mellem også blokerer "legitime mails".

Ifølge Business Insider ønsker Apple ikke at oplyse, om blokeringen af disse mails skal ses i sammenhæng med Apples i forvejen meget restriktive politik, når det gælder pornografisk og erotisk materiale, ligesom at Apples talskvinde heller ikke ønsker at forklare, hvorfor de slettede mails ikke er at finde i iClouds spam-mappe.

Afsløret af Hollywood-forfatter

Problemet blev allerede konstateret første i gang i november sidste år.

Her kunne amerikanske Infoworld, endnu en af ComON's søstersider, berette, at en af sidens læsere, der udvikler software som bliver brugt i Hollywoods filmindustri, ikke kunne sende et filmmanuskript til sin iCloud-adresse.

Manuskriptet er vedhæftet som PDF-fil, og Inforworld-læseren opdager, at det skyldes, at der i manuskriptet indgår en scene, hvor en af de medvirkende læser op fra en annonce for en pornografisk internetside. Når denne passage fjernes fra PDF-filen, bliver mailen leveret uden problemer.

Det er som bekendt langt fra første gang, at Apple bliver beskyldt for at bedrive censur.

Sidste år vakte det stor opstandelse, da den prisvindende danske forfatter Peter Øvig Knudsen ikke kunne få udgivet sin bog "Hippie 1 og 2" i Apples digitale boghandel iBook Store, fordi bøgerne havde billeder af nøgne mennesker.

Læs også: 
Apple stopper privat kusse-kalender

Apple flår dansk forfatter helt ud af butikken

Er det her grunden til, at den censurerede hippie-bog blev fjernet?

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job