Nu censurerer Apple igen: Sletter dine frække mails

Ny voldsom censur-anklage: Apple sletter e-mails med frække sætninger, før de når frem til brugerne.

Artikel top billede

Brugere af Apples iCloud kan opleve, at e-mails aldrig når frem, hvis de indeholder en sætning med pornografisk betydning.

Det skriver ComONs britiske søsterside Macworld UK, der har konstateret, at Apple sletter alle e-mails, der indeholder sætningen "Barely legal teen."

En formulering der ofte bruges i forbindelse med pornografi, hvor modellerne enten er teenagere eller ligner teenagere.  

Macworld har konstateret det ved at sende to forskellige mails til en iCloud-konto.

I den ene mail bruges formuleringen"a barely legal teenage driver", og denne mail kommer aldrig frem og er heller ikke at finde i iCloud spammappe.

I den anden mail bliver der byttet rundt på ordene, så der nu står "barely a legal teenage driver," og denne mail bliver modtaget som normalt.

Her på ComON har vi torsdag aften via samme fremgangsmåde også konstateret problemet.

Apple: Skyldes et spamfilter
Apples pressetalskvinde Trudy Miller oplyser til den amerikanske erhvervsblog Business Insider, at Apple kører alle mails, der bliver sendt til en iCloud-konto, igennem et automatiseret spam-filter, der ind i mellem også blokerer "legitime mails".

Ifølge Business Insider ønsker Apple ikke at oplyse, om blokeringen af disse mails skal ses i sammenhæng med Apples i forvejen meget restriktive politik, når det gælder pornografisk og erotisk materiale, ligesom at Apples talskvinde heller ikke ønsker at forklare, hvorfor de slettede mails ikke er at finde i iClouds spam-mappe.

Afsløret af Hollywood-forfatter

Problemet blev allerede konstateret første i gang i november sidste år.

Her kunne amerikanske Infoworld, endnu en af ComON's søstersider, berette, at en af sidens læsere, der udvikler software som bliver brugt i Hollywoods filmindustri, ikke kunne sende et filmmanuskript til sin iCloud-adresse.

Manuskriptet er vedhæftet som PDF-fil, og Inforworld-læseren opdager, at det skyldes, at der i manuskriptet indgår en scene, hvor en af de medvirkende læser op fra en annonce for en pornografisk internetside. Når denne passage fjernes fra PDF-filen, bliver mailen leveret uden problemer.

Det er som bekendt langt fra første gang, at Apple bliver beskyldt for at bedrive censur.

Sidste år vakte det stor opstandelse, da den prisvindende danske forfatter Peter Øvig Knudsen ikke kunne få udgivet sin bog "Hippie 1 og 2" i Apples digitale boghandel iBook Store, fordi bøgerne havde billeder af nøgne mennesker.

Læs også: 
Apple stopper privat kusse-kalender

Apple flår dansk forfatter helt ud af butikken

Er det her grunden til, at den censurerede hippie-bog blev fjernet?

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job