Hvor svært er det at reparere din tablet?

Artikel top billede

Hvis din tablet-pc går i stykker kan det blive meget svært at reparere den. Det fortæller iFixit, der er kendt at splitte nye computere i atomer og analysere deres indmad. Som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge, har Microsofts nye Surface Pro computer fået en reparations-score på 1 ud af 10 hos iFixit. Det er meget svært bare at åbne computeren og det hele er limet sammen med en tjære-lignende substans.

Nu har folkene hos iFixit lavet en "Tablet Repairability" list, hvor de mest populære tablet-pc'er bliver bedømt med en score fra 1-10. Her kan du se, hvor nemt det er at reparere din tablet. Surface Pro lander altså helt i bunden med et 1-tal.

Men det er ikke kun Microsofts produkt, der får dumpekarakter. Tablet-kongen iPad klarer sig heller ikke meget bedre. Den nye iPad Mini har fået en meget lav score på 2. Det er brugt masser af lim og skjulte skruer, som gør det svært at reparere den.

Det samme gælder for iPad 2, 3 og 4. De har også kun fået en score på 2. Der er en høj risiko for, at glasset knækker hvis man forsøger at åbne enheden.

Microsofts Surface RT klarer sig lidt bedre med et 4-tal. Men iFixit kritiserer, at LCD'en er smeltet sammen med glasset på fronten.

I toppen af listen ligger Dells XPS 10, der har fået et 9-tal. Den er nem at åbne og der er farvekodede skruer og kabler med etiketter inde i computeren.

Amazons Kindle Fire klarer sig også godt med et 8-tal. Den har et simpelt design med standard-skruer og den kan åbnes uden større problemer. Men glasset er fastgjort til rammen.

Samsung ligger også godt i feltet med en score på 8 for sin Galaxy Tab 2 7.0. Tablet-pc'en har et modulært design, hvor de enkelte komponenter nemt kan skiftes. Men der er brug for en varmepistol for at skifte LCD'en og det trækker ned.

Den første iPad er faktisk nemmere at reparere end efterfølgerne. Den har fået en score på 6. Frontpanelet er fastgjort med clips, så det er let at fjerne, og LCD'en er også nem at pille ud. Men til gengæld er det meget svært at skifte batteriet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job