Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks

Kunderne køber SSD'er i stedet for de hurtigste notebook-harddiske.

Artikel top billede

En af de største producenter af harddiske, Seagate, stopper nu sin produktion af de hurtigste modeller til notebooks. Det er harddiske med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), som ikke længere skal fremstilles til notebook-markedet. Det er ikke, fordi behovet for hurtige lagerenheder er blevet mindre. Men Seagate ser ikke nogen fremtid på dette marked.

De mobile harddiske med 7.200 rpm er en smule hurtigere end 5.400 rpm-modellerne, men de er stadig meget langsommere end Flash-baserede SSD'er (Solid State Drives) eller hybrid-diske.

For kunder, som lægger vægt på hastighed, er mobile computere med SSD'er det første valg, mens alle dem, hvor prisen er afgørende, sagtens kan nøjes med en 5.400 rpm-harddisk.

Seagate kommer senere i år med den tredje generation af sine Solid-State Hybrid Drives (SSHD), som både bruger Flash-hukommelse og magnetisk lagring på diske.

Samtidig stopper så produktionen af harddiske med 7.200 rpm i 2,5-tommers format.

Det er Xbit Labs, der har afsløret, at Seagate dropper de hurtige mobile harddiske, og selskabet har nu bekræftet historien overfor Anandtech.

Det er modellerne Momentus 7200.4, 7200.2 og Momentus Thin 7200, der forsvinder, mens Seagate fortsat vil sælge sin hybrid-harddisk Momentus XT.

Seagate sælger ikke i øjeblikket SSD'er til consumer-markedet.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest