Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks

Kunderne køber SSD'er i stedet for de hurtigste notebook-harddiske.

Artikel top billede

En af de største producenter af harddiske, Seagate, stopper nu sin produktion af de hurtigste modeller til notebooks. Det er harddiske med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), som ikke længere skal fremstilles til notebook-markedet. Det er ikke, fordi behovet for hurtige lagerenheder er blevet mindre. Men Seagate ser ikke nogen fremtid på dette marked.

De mobile harddiske med 7.200 rpm er en smule hurtigere end 5.400 rpm-modellerne, men de er stadig meget langsommere end Flash-baserede SSD'er (Solid State Drives) eller hybrid-diske.

For kunder, som lægger vægt på hastighed, er mobile computere med SSD'er det første valg, mens alle dem, hvor prisen er afgørende, sagtens kan nøjes med en 5.400 rpm-harddisk.

Seagate kommer senere i år med den tredje generation af sine Solid-State Hybrid Drives (SSHD), som både bruger Flash-hukommelse og magnetisk lagring på diske.

Samtidig stopper så produktionen af harddiske med 7.200 rpm i 2,5-tommers format.

Det er Xbit Labs, der har afsløret, at Seagate dropper de hurtige mobile harddiske, og selskabet har nu bekræftet historien overfor Anandtech.

Det er modellerne Momentus 7200.4, 7200.2 og Momentus Thin 7200, der forsvinder, mens Seagate fortsat vil sælge sin hybrid-harddisk Momentus XT.

Seagate sælger ikke i øjeblikket SSD'er til consumer-markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse