Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks

Kunderne køber SSD'er i stedet for de hurtigste notebook-harddiske.

Artikel top billede

En af de største producenter af harddiske, Seagate, stopper nu sin produktion af de hurtigste modeller til notebooks. Det er harddiske med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), som ikke længere skal fremstilles til notebook-markedet. Det er ikke, fordi behovet for hurtige lagerenheder er blevet mindre. Men Seagate ser ikke nogen fremtid på dette marked.

De mobile harddiske med 7.200 rpm er en smule hurtigere end 5.400 rpm-modellerne, men de er stadig meget langsommere end Flash-baserede SSD'er (Solid State Drives) eller hybrid-diske.

For kunder, som lægger vægt på hastighed, er mobile computere med SSD'er det første valg, mens alle dem, hvor prisen er afgørende, sagtens kan nøjes med en 5.400 rpm-harddisk.

Seagate kommer senere i år med den tredje generation af sine Solid-State Hybrid Drives (SSHD), som både bruger Flash-hukommelse og magnetisk lagring på diske.

Samtidig stopper så produktionen af harddiske med 7.200 rpm i 2,5-tommers format.

Det er Xbit Labs, der har afsløret, at Seagate dropper de hurtige mobile harddiske, og selskabet har nu bekræftet historien overfor Anandtech.

Det er modellerne Momentus 7200.4, 7200.2 og Momentus Thin 7200, der forsvinder, mens Seagate fortsat vil sælge sin hybrid-harddisk Momentus XT.

Seagate sælger ikke i øjeblikket SSD'er til consumer-markedet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S