Seagate: Slut med hurtige harddiske til notebooks

Kunderne køber SSD'er i stedet for de hurtigste notebook-harddiske.

Artikel top billede

En af de største producenter af harddiske, Seagate, stopper nu sin produktion af de hurtigste modeller til notebooks. Det er harddiske med 7.200 omdrejninger i minuttet (rpm), som ikke længere skal fremstilles til notebook-markedet. Det er ikke, fordi behovet for hurtige lagerenheder er blevet mindre. Men Seagate ser ikke nogen fremtid på dette marked.

De mobile harddiske med 7.200 rpm er en smule hurtigere end 5.400 rpm-modellerne, men de er stadig meget langsommere end Flash-baserede SSD'er (Solid State Drives) eller hybrid-diske.

For kunder, som lægger vægt på hastighed, er mobile computere med SSD'er det første valg, mens alle dem, hvor prisen er afgørende, sagtens kan nøjes med en 5.400 rpm-harddisk.

Seagate kommer senere i år med den tredje generation af sine Solid-State Hybrid Drives (SSHD), som både bruger Flash-hukommelse og magnetisk lagring på diske.

Samtidig stopper så produktionen af harddiske med 7.200 rpm i 2,5-tommers format.

Det er Xbit Labs, der har afsløret, at Seagate dropper de hurtige mobile harddiske, og selskabet har nu bekræftet historien overfor Anandtech.

Det er modellerne Momentus 7200.4, 7200.2 og Momentus Thin 7200, der forsvinder, mens Seagate fortsat vil sælge sin hybrid-harddisk Momentus XT.

Seagate sælger ikke i øjeblikket SSD'er til consumer-markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S