Apples iWatch kommer i år - og nu vælter det frem med nye rygter

Ifølge de seneste oplysninger kommer iWatch i år, men Apples valg af styresystem kan gå ud over urets batteritid.

Artikel top billede

Apples iWatch ser ud til at nærme sig en lancering med stadigt stigende hast. 

Ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg er Apples arbejde med det nye ur nu så fremskredent, at det forventes at blive lanceret allerede i det indeværende år.

Kan lave opkald og tælle skridt

Tidligere har kilder oplyst til Bloomberg, at Apple har et hold bestående af omkring 100 designere og ingeniører til at arbejde med uret, og ifølge Bloomberg er det Apples chefdesigner, Jonathan Ive, der selv står i spidsen for arbejdet.

Hvis iWatch bliver til en realitet, vil det formodentligt kunne udføre mange af de opgaver, som iPhonen i dag kan. Men med den afgørende forskel, at du ikke hele tiden behøver at finde telefonen frem fra lommen. 

Eksempelvis oplyser Bloomberg, at det muligvis vil være muligt at lave opkald direkte fra uret, ligesom det formodentligt også vil kunne fortælle brugeren om indkommende opkald og beskeder.
 
Bloombergs kilder oplyser desuden, at uret vil indeholde en række sensorer, der gør det i stand til at tælle, hvor mange skridt brugeren tager om dagen samt måle brugerens puls og lignende helbredsoplysninger

Chefdesignerens hjertebarn

Ifølge det amerikanske nyhedsbureau har projektet længe været Jonathan Ives hjertebarn, og allerede for et par år siden bestilte Ive store partier af sportsure fra Nike, som Apples ingeniører og designere kunne nærstudere og hente inspiration fra.

Det amerikanske teknologi-medie The Verge kan desuden oplyse, at selvom uret må forventes at få et markant mindre skærmareal end en iPhone eller iPad, så vil det alligevel komme til at køre med Apples iOS-styresystem.

Valget af iOS fremfor et mere simpelt styresystem, som eksempelvis det der sidder i en iPod Nano, betyder dog ifølge The Verge, at de foreløbige testudgaver af uret har problemer med batteritiden.

Det er angiveligt Apples mål, at der skal gå fire til fem dage mellem hver opladning, men ifølge The Verges oplysninger kan de nuværende prototyper i bedste fald holde strøm i mellem en og to dage.

Læs også:

Fem udfordringer der kan få Apples iWatch til at floppe 

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch 

Vi glæder os sygt meget: Syv gadgets der kommer til at rocke i 2013

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S