Apples iWatch kommer i år - og nu vælter det frem med nye rygter

Ifølge de seneste oplysninger kommer iWatch i år, men Apples valg af styresystem kan gå ud over urets batteritid.

Artikel top billede

Apples iWatch ser ud til at nærme sig en lancering med stadigt stigende hast. 

Ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg er Apples arbejde med det nye ur nu så fremskredent, at det forventes at blive lanceret allerede i det indeværende år.

Kan lave opkald og tælle skridt

Tidligere har kilder oplyst til Bloomberg, at Apple har et hold bestående af omkring 100 designere og ingeniører til at arbejde med uret, og ifølge Bloomberg er det Apples chefdesigner, Jonathan Ive, der selv står i spidsen for arbejdet.

Hvis iWatch bliver til en realitet, vil det formodentligt kunne udføre mange af de opgaver, som iPhonen i dag kan. Men med den afgørende forskel, at du ikke hele tiden behøver at finde telefonen frem fra lommen. 

Eksempelvis oplyser Bloomberg, at det muligvis vil være muligt at lave opkald direkte fra uret, ligesom det formodentligt også vil kunne fortælle brugeren om indkommende opkald og beskeder.
 
Bloombergs kilder oplyser desuden, at uret vil indeholde en række sensorer, der gør det i stand til at tælle, hvor mange skridt brugeren tager om dagen samt måle brugerens puls og lignende helbredsoplysninger

Chefdesignerens hjertebarn

Ifølge det amerikanske nyhedsbureau har projektet længe været Jonathan Ives hjertebarn, og allerede for et par år siden bestilte Ive store partier af sportsure fra Nike, som Apples ingeniører og designere kunne nærstudere og hente inspiration fra.

Det amerikanske teknologi-medie The Verge kan desuden oplyse, at selvom uret må forventes at få et markant mindre skærmareal end en iPhone eller iPad, så vil det alligevel komme til at køre med Apples iOS-styresystem.

Valget af iOS fremfor et mere simpelt styresystem, som eksempelvis det der sidder i en iPod Nano, betyder dog ifølge The Verge, at de foreløbige testudgaver af uret har problemer med batteritiden.

Det er angiveligt Apples mål, at der skal gå fire til fem dage mellem hver opladning, men ifølge The Verges oplysninger kan de nuværende prototyper i bedste fald holde strøm i mellem en og to dage.

Læs også:

Fem udfordringer der kan få Apples iWatch til at floppe 

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch 

Vi glæder os sygt meget: Syv gadgets der kommer til at rocke i 2013

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S