Send chefen hjem: Whiteboard laver selv præsentationen

Microsoft arbejder på et interaktivt whiteboard, der skal konvertere brugerens tegninger til færdige diagrammer.

Artikel top billede

På sin kommende Techfest vil Microsoft vise en prototype på et interaktivt whiteboard, kaldet SketchInsight. Det skriver BBC. Forskeren Bongshin Lee fra Microsoft Research vil vise, hvordan man kan tegne et billede på en stor touch-skærm, der så bliver kombineret med eksisterende data for at skabe interaktive kort og diagrammer.

Prototypen er stadig på et meget tidligt stadie, men det forudsiges, at det kan være et stort marked for det interaktive whiteboard, hvis Microsoft kan løse de tekniske udfordringer.

Microsoft har brugt mere end 50 milliarder kroner på forskning og udvikling i det sidste år. Det er langt mere end konkurrenter som Apple, Samsung og Google bruger på forskning.

En del af pengene er altså brugt til at udvikle SketchInsight. Det kan blive en erstatning for de præsentations-programmer der bruges i dag, som Microsofts eget PowerPoint.

Microsoft vil blandt andet demonstrere, hvordan SketchInsight kan bruges til at illustrere befolkningens energiforbrug. Ved at tegne små figurer kan man hente et diagram, der viser de forskellige befolkningsgrupper, og det kan så kombineres med data over energiforbruget ved at tegne et batteri på tavlen.

Mange af de nye it-produkter bruger forholdsvis små skærme med høj opløsning, men Microsofts forskning fokuserer på, hvordan man kan bruge store skærme.

"Virksomheder har brug for at forstå datastrømmene. Interaktive diagrammer kan hjælpe med at forstå ting, som du ikke normalt vil være i stand til at se - det bliver en meget vigtig opgave fremover," siger Gartner-analytikeren Brian Blau til BBC.

Men han tilføjer, at det kan blive meget svært for Microsoft at få udviklet et færdigt produkt, der kan opfylde alle virksomhedernes forskellige behov for datavisualisering.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S