Send chefen hjem: Whiteboard laver selv præsentationen

Microsoft arbejder på et interaktivt whiteboard, der skal konvertere brugerens tegninger til færdige diagrammer.

Artikel top billede

På sin kommende Techfest vil Microsoft vise en prototype på et interaktivt whiteboard, kaldet SketchInsight. Det skriver BBC. Forskeren Bongshin Lee fra Microsoft Research vil vise, hvordan man kan tegne et billede på en stor touch-skærm, der så bliver kombineret med eksisterende data for at skabe interaktive kort og diagrammer.

Prototypen er stadig på et meget tidligt stadie, men det forudsiges, at det kan være et stort marked for det interaktive whiteboard, hvis Microsoft kan løse de tekniske udfordringer.

Microsoft har brugt mere end 50 milliarder kroner på forskning og udvikling i det sidste år. Det er langt mere end konkurrenter som Apple, Samsung og Google bruger på forskning.

En del af pengene er altså brugt til at udvikle SketchInsight. Det kan blive en erstatning for de præsentations-programmer der bruges i dag, som Microsofts eget PowerPoint.

Microsoft vil blandt andet demonstrere, hvordan SketchInsight kan bruges til at illustrere befolkningens energiforbrug. Ved at tegne små figurer kan man hente et diagram, der viser de forskellige befolkningsgrupper, og det kan så kombineres med data over energiforbruget ved at tegne et batteri på tavlen.

Mange af de nye it-produkter bruger forholdsvis små skærme med høj opløsning, men Microsofts forskning fokuserer på, hvordan man kan bruge store skærme.

"Virksomheder har brug for at forstå datastrømmene. Interaktive diagrammer kan hjælpe med at forstå ting, som du ikke normalt vil være i stand til at se - det bliver en meget vigtig opgave fremover," siger Gartner-analytikeren Brian Blau til BBC.

Men han tilføjer, at det kan blive meget svært for Microsoft at få udviklet et færdigt produkt, der kan opfylde alle virksomhedernes forskellige behov for datavisualisering.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S