Send chefen hjem: Whiteboard laver selv præsentationen

Microsoft arbejder på et interaktivt whiteboard, der skal konvertere brugerens tegninger til færdige diagrammer.

Artikel top billede

På sin kommende Techfest vil Microsoft vise en prototype på et interaktivt whiteboard, kaldet SketchInsight. Det skriver BBC. Forskeren Bongshin Lee fra Microsoft Research vil vise, hvordan man kan tegne et billede på en stor touch-skærm, der så bliver kombineret med eksisterende data for at skabe interaktive kort og diagrammer.

Prototypen er stadig på et meget tidligt stadie, men det forudsiges, at det kan være et stort marked for det interaktive whiteboard, hvis Microsoft kan løse de tekniske udfordringer.

Microsoft har brugt mere end 50 milliarder kroner på forskning og udvikling i det sidste år. Det er langt mere end konkurrenter som Apple, Samsung og Google bruger på forskning.

En del af pengene er altså brugt til at udvikle SketchInsight. Det kan blive en erstatning for de præsentations-programmer der bruges i dag, som Microsofts eget PowerPoint.

Microsoft vil blandt andet demonstrere, hvordan SketchInsight kan bruges til at illustrere befolkningens energiforbrug. Ved at tegne små figurer kan man hente et diagram, der viser de forskellige befolkningsgrupper, og det kan så kombineres med data over energiforbruget ved at tegne et batteri på tavlen.

Mange af de nye it-produkter bruger forholdsvis små skærme med høj opløsning, men Microsofts forskning fokuserer på, hvordan man kan bruge store skærme.

"Virksomheder har brug for at forstå datastrømmene. Interaktive diagrammer kan hjælpe med at forstå ting, som du ikke normalt vil være i stand til at se - det bliver en meget vigtig opgave fremover," siger Gartner-analytikeren Brian Blau til BBC.

Men han tilføjer, at det kan blive meget svært for Microsoft at få udviklet et færdigt produkt, der kan opfylde alle virksomhedernes forskellige behov for datavisualisering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura