Mangel på it-folk er en tikkende bombe

Der er for få it-nyuddannede i Europa, og det kan sætte branchens vækst på spil. Nyt initiativ skal skaffe flere it-folk.

Artikel top billede

Samtidig med åbningen af computermessen Cebit i Hannover har EU-kommissionen søsat et storstilet samarbejde om it-arbejdspladser. Ifølge kommissionsformand José Manuel Barroso er der behov for at besætte op til 900.000 it-stillinger, som forventes at blive skabt i Europa frem mod 2015.

Der bliver skabt mere end 100.000 nye it-jobs i EU-landene om året, men antallet af nyuddannede it-folk kan ikke følge med i samme tempo.

Nu skal erhvervslivet, medlemsstaternes regeringer og uddannelses- og undervisningssektoren arbejde sammen for at undgå mangel på it-arbejdskraft.

"Hvis vi - sammen - kan vende udviklingen og besætte dette voksende antal it-stillinger, vil vi opleve, at det har en meget bred indvirkning på den samlede økonomi. Vi vil sætte europæerne i stand til at besætte de job, der kommer til at udgøre drivkraften bag den næste it-revolution," udtalte Barroso i forbindelse med fremlæggelsen af initiativet.

Blandt de første tiltag er en ny onlineplatform for unge ved navn Academy Cube og et nyt uddannelsesmodul for installatører af intelligente elnet.

Der skal også etableres nye it-uddannelsestilbud og nye muligheder for certificering, der skal gøre det lettere at bevise over for en arbejdsgiver, hvilke færdigheder man har, uanset hvilket land man kommer fra.

Desuden vil EU arbejde for, at arbejdskraften bliver mere mobil, så man kan hjælpe personer med bestemte kvalifikationer til at komme derhen, hvor der er brug for dem, og undgå mangel på og overskud af kvalifikationer i forskellige byer og byområder.

Der skal også arbejdes med generelle forbedringer af uddannelses-systemet, herunder forbedrede læseplaner i skoler og universiteter.

Samtidig lancerer kommissionen en samlet platform med værktøjer og programmer til støtte for internet-iværksættere under navnet Startup Europe.

Ifølge EU er der alvorlig mangel på it-fagfolk på trods af den høje arbejdsløshed på andre områder. Der er en risiko for, at et fald i antallet af færdiguddannede it-kandidater og pensionering blandt de nuværende fagfolk sætter branchens vækstpotentiale på spil. Disse områders karriere-image skal forbedres, især overfor kvinder.

Det anslås, at den samlede it-arbejdsstyrke i Europa omfatter 6,7 mio. mennesker, hvilket svarer til 3,1 pct. af den samlede arbejdsstyrke.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse