Mangel på it-folk er en tikkende bombe

Der er for få it-nyuddannede i Europa, og det kan sætte branchens vækst på spil. Nyt initiativ skal skaffe flere it-folk.

Artikel top billede

Samtidig med åbningen af computermessen Cebit i Hannover har EU-kommissionen søsat et storstilet samarbejde om it-arbejdspladser. Ifølge kommissionsformand José Manuel Barroso er der behov for at besætte op til 900.000 it-stillinger, som forventes at blive skabt i Europa frem mod 2015.

Der bliver skabt mere end 100.000 nye it-jobs i EU-landene om året, men antallet af nyuddannede it-folk kan ikke følge med i samme tempo.

Nu skal erhvervslivet, medlemsstaternes regeringer og uddannelses- og undervisningssektoren arbejde sammen for at undgå mangel på it-arbejdskraft.

"Hvis vi - sammen - kan vende udviklingen og besætte dette voksende antal it-stillinger, vil vi opleve, at det har en meget bred indvirkning på den samlede økonomi. Vi vil sætte europæerne i stand til at besætte de job, der kommer til at udgøre drivkraften bag den næste it-revolution," udtalte Barroso i forbindelse med fremlæggelsen af initiativet.

Blandt de første tiltag er en ny onlineplatform for unge ved navn Academy Cube og et nyt uddannelsesmodul for installatører af intelligente elnet.

Der skal også etableres nye it-uddannelsestilbud og nye muligheder for certificering, der skal gøre det lettere at bevise over for en arbejdsgiver, hvilke færdigheder man har, uanset hvilket land man kommer fra.

Desuden vil EU arbejde for, at arbejdskraften bliver mere mobil, så man kan hjælpe personer med bestemte kvalifikationer til at komme derhen, hvor der er brug for dem, og undgå mangel på og overskud af kvalifikationer i forskellige byer og byområder.

Der skal også arbejdes med generelle forbedringer af uddannelses-systemet, herunder forbedrede læseplaner i skoler og universiteter.

Samtidig lancerer kommissionen en samlet platform med værktøjer og programmer til støtte for internet-iværksættere under navnet Startup Europe.

Ifølge EU er der alvorlig mangel på it-fagfolk på trods af den høje arbejdsløshed på andre områder. Der er en risiko for, at et fald i antallet af færdiguddannede it-kandidater og pensionering blandt de nuværende fagfolk sætter branchens vækstpotentiale på spil. Disse områders karriere-image skal forbedres, især overfor kvinder.

Det anslås, at den samlede it-arbejdsstyrke i Europa omfatter 6,7 mio. mennesker, hvilket svarer til 3,1 pct. af den samlede arbejdsstyrke.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse