Sygemelding fremtvinger direktørskift hos printforhandler

Direktør fratræder efter sygemelding. Ny direktør tiltrådte med det samme.

Artikel top billede

Kopi- og printforhandleren Copydata og Winkelhorn - Service Partner har overraskende fået ny direktør. Det er den hidtidige salgsdirektør Kenneth Giese, som med øjeblikkelig virkning er udnævnt til direktør. Det sker, efter at den hidtidige direktør, Kim Juhlin, meldte sig syg i fredags.

"Kim Juhlin er fratrådt i fredags. Han lagde en sygemelding for en måned. Men vi regner ikke med, at han kommer tilbage. Vi kan ikke undvære en direktør, så jeg er øjeblikkeligt trådt ind som direktør med bestyrelsens opbakning," fortæller Kenneth Giese.

Han fortæller, at Kim Juhlins sygemelding kom som en overraskelse, men ønsker derudover ikke at uddybe omstændighederne ved Kim Juhlins fratræden.

Ud over at Copydata og Winkelhorn - Service Partner nu har fået ny direktør, kommer der ikke til at ske ændringer, fortæller han dog.

"Det er business as usual. Forretningen har kørt og fungeret, så der kommer ikke til at ske de store forandringer og omvæltninger. Vi har en masse gode kunder og kører videre i den ånd, vi har kørt hidtil," siger Kenneth Giese.

Kenneth Giese er ikke uvant med direktørposten. Han var direktør for Copydata, indtil forhandleren blev fusioneret med Winkelhorn i 2011. Derefter er han fortsat som salgsdirektør for det fusionerede selskab, som han nu er blevet direktør for.

Kim Juhlin var oprindeligt direktør i forhandleren Winkelhorn, som gennem en årrække førte en kamp mod leverandøren Sharp i de danske retssale. Da Winkelhorn var kommet igennem opgøret med Sharp, var Kim Juhlin hovedmanden bag fusionen mellem Winkelhorn - Service Partner og Copydata, hvor han også efterfølgende blev direktør.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS