CBC: Derfor bruger vi kupon-tilbud

Kupon-tilbud kan skabe trafik - men du skal ramme rigtigt, fortæller CBC, som i et halvt år har kørt med kuponer.

Artikel top billede

Thomas Lassen fra Attech Computer, der har butikker både i Århus og Horsens, synes det er et fint tiltag, at CBC-kæden er begyndt at bruge kupon-tilbud til at lokke kunderne ind i CBC-butikkerne.

"Det er fint som blikfang. Jeg ser det som en anden måde at skabe opmærksomhed på," siger han og lægger ikke skjul på, at der ikke i første omgang kommer den store indtjening ud af det.

CBC-kæden har kørt med kupon-tilbuddene i et halvt års tid. CBC-direktør Peder Hvejsel kan fortælle, at det ikke er en ubetinget succes.

"Det er lige med at ramme. Nogle ting virker, og nogle ting gør ikke. Det afhænger af, om vi rammer noget, der er oppe i tiden. Det er jo en problematik, alle, der laver markedsføring, arbejder med. Det er ikke sådan, at vi har fundet de vises sten. Det er noget, vi drøfter fra gang til gang," siger Peder Hvejsel, som fortæller, at det er CBC's detail-udvalg, der har taget initiativet til kupon-tilbuddene.

Hos CBC-medlemmet Thomas Lassen bliver kuponerne da også betragtet som en del af markedsføringspaletten. Det hører med, at man skal lave den slags aktiviteter.

"Der skal mere end kupontilbud til at løse problemerne i branchen. Det er jo næsten foræring. Det er jo sjovest at sælge varer og tjene penge samtidig. Men tilbuddene viser, at vi også som CBC-butikker kan være med. Og så håber vi, at kunderne har lært vejen ned til vores butik, hvis de senere skulle få brug for vores service-tilbud," lyder det fra Thomas Lassen.

CBC-direktør Peder Hvejsel er meget på linie med Thomas Lassen.

"Det handler primært om at få skabt trafik i forretningen," slår han fast.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS