Så mange unge bryder helt bevidst virksomhedens it-politik

Virksomhedernes it-sikkerhed trues af de unges arbejdsvaner. Se her hvorfor.

Artikel top billede

De unge medarbejdere i virksomhederne er på sociale netværk, shopper online og henter apps til deres arbejdstelefon eller tablet-pc. Det er ofte i modstrid med virksomhedens egen it-sikkerhedspolitik, fortæller en undersøgelse fra Cisco.

Blandt medarbejderne under 30 år er det hele 71 procent, der bryder virksomhedens it-sikkerhedspolitik. Det sker åbenbart helt bevidst.

De nyuddannede unge, som starter på deres første job, er dermed en stor sikkerhedsmæssig udfordring for virksomhederne. De har en forventning om fri adgang til sociale medier, og de vil i høj grad vælge deres egne enheder, fx pc, telefon eller tablet.

Samtidig vil de bestemme, hvilke applikationer der skal installeres på enhederne.

Dertil kommer, at de har en mobil livsstil, som virksomheder aldrig har set før.

Faktisk er det hele ni ud af ti, der er helt ligeglade med privatliv på nettet. En tredjedel tænker ikke over, hvilke informationer kan man finde om dem på nettet. De vil hellere være sociale end beskytte deres private data.

De har det bedre med at dele personlige informationer med online-butikker end med deres egen it-afdeling, der har til opgave at beskytte de ansattes identiteter og enheder, viser undersøgelsen.

"De unge tjekker konstant sociale medier, e-mailer eller skriver updates - uanset om det er i sengen, ved spisebordet eller på badeværelset. Denne adfærd er på vej ind i virksomhedernes arbejdsmiljø, og det betyder nye sikkerhedstrusler for virksomhederne," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco Danmark.

Den nye undersøgelse foretaget blandt 1.800 studerende og medarbejdere under 30 år i en række lande, dog ikke Danmark. Men selskabet mener, at tallene kan overføres til danske forhold.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S