Så mange unge bryder helt bevidst virksomhedens it-politik

Virksomhedernes it-sikkerhed trues af de unges arbejdsvaner. Se her hvorfor.

Artikel top billede

De unge medarbejdere i virksomhederne er på sociale netværk, shopper online og henter apps til deres arbejdstelefon eller tablet-pc. Det er ofte i modstrid med virksomhedens egen it-sikkerhedspolitik, fortæller en undersøgelse fra Cisco.

Blandt medarbejderne under 30 år er det hele 71 procent, der bryder virksomhedens it-sikkerhedspolitik. Det sker åbenbart helt bevidst.

De nyuddannede unge, som starter på deres første job, er dermed en stor sikkerhedsmæssig udfordring for virksomhederne. De har en forventning om fri adgang til sociale medier, og de vil i høj grad vælge deres egne enheder, fx pc, telefon eller tablet.

Samtidig vil de bestemme, hvilke applikationer der skal installeres på enhederne.

Dertil kommer, at de har en mobil livsstil, som virksomheder aldrig har set før.

Faktisk er det hele ni ud af ti, der er helt ligeglade med privatliv på nettet. En tredjedel tænker ikke over, hvilke informationer kan man finde om dem på nettet. De vil hellere være sociale end beskytte deres private data.

De har det bedre med at dele personlige informationer med online-butikker end med deres egen it-afdeling, der har til opgave at beskytte de ansattes identiteter og enheder, viser undersøgelsen.

"De unge tjekker konstant sociale medier, e-mailer eller skriver updates - uanset om det er i sengen, ved spisebordet eller på badeværelset. Denne adfærd er på vej ind i virksomhedernes arbejdsmiljø, og det betyder nye sikkerhedstrusler for virksomhederne," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco Danmark.

Den nye undersøgelse foretaget blandt 1.800 studerende og medarbejdere under 30 år i en række lande, dog ikke Danmark. Men selskabet mener, at tallene kan overføres til danske forhold.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S