Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS

Google lokkede med stor kontant præmie for at hacke Chrome OS. Men ingen kunne klare opgaven.

Artikel top billede

Det kan være en rigtig god forretning at hacke de populære browsere og operativsystemer - og så er det endda helt lovligt. Faktisk bliver Google så glad, hvis du hacker deres Chrome OS, at de er parat til at betale dig helt op til 850.000 kroner. Det var den højeste præmie under Pwnium 3 konkurrencen i sidste uge, der traditionen tro blev fandt sted under sikkerheds-konferencen CanSecWest i canadiske Vancouver.

For at få fat i de mange penge skulle deltagerne demonstrere et succesfuldt angreb mod en Samsung Series 5 550 Chromebook med den seneste stabile version af Chrome OS. Den højeste præmie gik til den person, der kunne levere malware fra en webside og få det permanent installeret på computeren. Der var også mindre præmier, og den samlede præmiesum var på 3,14159 millioner dollar. Et tal, som mange sikkert vil genkende som "pi".

Nu skriver Google på sit eget sociale netværk Google+, at konkurrencen sluttede uden en vinder. Det er altså ikke lykkes at hacke Chrome OS denne gang. Google fortæller dog at man stadig er ved at undersøge nogle af de indsendte exploits, som måske kan udløse en delt præmie på et mindre niveau.

Men konkurrencen ser altså ud til at bekræfte Googles påstand om, at Chrome OS faktisk er sikkert. Det kan dog også tænkes, at hackerne hellere vil tjene endnu flere penge ved at sælge deres exploits på det sorte marked.

Samtidig blev hacker-konkurrencen Pwn2own afholdt som en del af HP's Zero Day Initiative. Her var det browsere til forskellige platforme, der skulle knækkes. Browserne faldt da også i stribevis.

Det var både Googles Chrome, Firefox og Internet Explorer 10 under Windows samt andre programmer som Adobe Reader 11 og Java, der blev hacket. Google har nu lukket de pågældende huller i sin browser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo