Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS

Google lokkede med stor kontant præmie for at hacke Chrome OS. Men ingen kunne klare opgaven.

Artikel top billede

Det kan være en rigtig god forretning at hacke de populære browsere og operativsystemer - og så er det endda helt lovligt. Faktisk bliver Google så glad, hvis du hacker deres Chrome OS, at de er parat til at betale dig helt op til 850.000 kroner. Det var den højeste præmie under Pwnium 3 konkurrencen i sidste uge, der traditionen tro blev fandt sted under sikkerheds-konferencen CanSecWest i canadiske Vancouver.

For at få fat i de mange penge skulle deltagerne demonstrere et succesfuldt angreb mod en Samsung Series 5 550 Chromebook med den seneste stabile version af Chrome OS. Den højeste præmie gik til den person, der kunne levere malware fra en webside og få det permanent installeret på computeren. Der var også mindre præmier, og den samlede præmiesum var på 3,14159 millioner dollar. Et tal, som mange sikkert vil genkende som "pi".

Nu skriver Google på sit eget sociale netværk Google+, at konkurrencen sluttede uden en vinder. Det er altså ikke lykkes at hacke Chrome OS denne gang. Google fortæller dog at man stadig er ved at undersøge nogle af de indsendte exploits, som måske kan udløse en delt præmie på et mindre niveau.

Men konkurrencen ser altså ud til at bekræfte Googles påstand om, at Chrome OS faktisk er sikkert. Det kan dog også tænkes, at hackerne hellere vil tjene endnu flere penge ved at sælge deres exploits på det sorte marked.

Samtidig blev hacker-konkurrencen Pwn2own afholdt som en del af HP's Zero Day Initiative. Her var det browsere til forskellige platforme, der skulle knækkes. Browserne faldt da også i stribevis.

Det var både Googles Chrome, Firefox og Internet Explorer 10 under Windows samt andre programmer som Adobe Reader 11 og Java, der blev hacket. Google har nu lukket de pågældende huller i sin browser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job