Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS

Google lokkede med stor kontant præmie for at hacke Chrome OS. Men ingen kunne klare opgaven.

Artikel top billede

Det kan være en rigtig god forretning at hacke de populære browsere og operativsystemer - og så er det endda helt lovligt. Faktisk bliver Google så glad, hvis du hacker deres Chrome OS, at de er parat til at betale dig helt op til 850.000 kroner. Det var den højeste præmie under Pwnium 3 konkurrencen i sidste uge, der traditionen tro blev fandt sted under sikkerheds-konferencen CanSecWest i canadiske Vancouver.

For at få fat i de mange penge skulle deltagerne demonstrere et succesfuldt angreb mod en Samsung Series 5 550 Chromebook med den seneste stabile version af Chrome OS. Den højeste præmie gik til den person, der kunne levere malware fra en webside og få det permanent installeret på computeren. Der var også mindre præmier, og den samlede præmiesum var på 3,14159 millioner dollar. Et tal, som mange sikkert vil genkende som "pi".

Nu skriver Google på sit eget sociale netværk Google+, at konkurrencen sluttede uden en vinder. Det er altså ikke lykkes at hacke Chrome OS denne gang. Google fortæller dog at man stadig er ved at undersøge nogle af de indsendte exploits, som måske kan udløse en delt præmie på et mindre niveau.

Men konkurrencen ser altså ud til at bekræfte Googles påstand om, at Chrome OS faktisk er sikkert. Det kan dog også tænkes, at hackerne hellere vil tjene endnu flere penge ved at sælge deres exploits på det sorte marked.

Samtidig blev hacker-konkurrencen Pwn2own afholdt som en del af HP's Zero Day Initiative. Her var det browsere til forskellige platforme, der skulle knækkes. Browserne faldt da også i stribevis.

Det var både Googles Chrome, Firefox og Internet Explorer 10 under Windows samt andre programmer som Adobe Reader 11 og Java, der blev hacket. Google har nu lukket de pågældende huller i sin browser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job