Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS

Google lokkede med stor kontant præmie for at hacke Chrome OS. Men ingen kunne klare opgaven.

Artikel top billede

Det kan være en rigtig god forretning at hacke de populære browsere og operativsystemer - og så er det endda helt lovligt. Faktisk bliver Google så glad, hvis du hacker deres Chrome OS, at de er parat til at betale dig helt op til 850.000 kroner. Det var den højeste præmie under Pwnium 3 konkurrencen i sidste uge, der traditionen tro blev fandt sted under sikkerheds-konferencen CanSecWest i canadiske Vancouver.

For at få fat i de mange penge skulle deltagerne demonstrere et succesfuldt angreb mod en Samsung Series 5 550 Chromebook med den seneste stabile version af Chrome OS. Den højeste præmie gik til den person, der kunne levere malware fra en webside og få det permanent installeret på computeren. Der var også mindre præmier, og den samlede præmiesum var på 3,14159 millioner dollar. Et tal, som mange sikkert vil genkende som "pi".

Nu skriver Google på sit eget sociale netværk Google+, at konkurrencen sluttede uden en vinder. Det er altså ikke lykkes at hacke Chrome OS denne gang. Google fortæller dog at man stadig er ved at undersøge nogle af de indsendte exploits, som måske kan udløse en delt præmie på et mindre niveau.

Men konkurrencen ser altså ud til at bekræfte Googles påstand om, at Chrome OS faktisk er sikkert. Det kan dog også tænkes, at hackerne hellere vil tjene endnu flere penge ved at sælge deres exploits på det sorte marked.

Samtidig blev hacker-konkurrencen Pwn2own afholdt som en del af HP's Zero Day Initiative. Her var det browsere til forskellige platforme, der skulle knækkes. Browserne faldt da også i stribevis.

Det var både Googles Chrome, Firefox og Internet Explorer 10 under Windows samt andre programmer som Adobe Reader 11 og Java, der blev hacket. Google har nu lukket de pågældende huller i sin browser.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen