Trods præmie på 850.000 kroner: Ingen kunne knække Chrome OS

Google lokkede med stor kontant præmie for at hacke Chrome OS. Men ingen kunne klare opgaven.

Artikel top billede

Det kan være en rigtig god forretning at hacke de populære browsere og operativsystemer - og så er det endda helt lovligt. Faktisk bliver Google så glad, hvis du hacker deres Chrome OS, at de er parat til at betale dig helt op til 850.000 kroner. Det var den højeste præmie under Pwnium 3 konkurrencen i sidste uge, der traditionen tro blev fandt sted under sikkerheds-konferencen CanSecWest i canadiske Vancouver.

For at få fat i de mange penge skulle deltagerne demonstrere et succesfuldt angreb mod en Samsung Series 5 550 Chromebook med den seneste stabile version af Chrome OS. Den højeste præmie gik til den person, der kunne levere malware fra en webside og få det permanent installeret på computeren. Der var også mindre præmier, og den samlede præmiesum var på 3,14159 millioner dollar. Et tal, som mange sikkert vil genkende som "pi".

Nu skriver Google på sit eget sociale netværk Google+, at konkurrencen sluttede uden en vinder. Det er altså ikke lykkes at hacke Chrome OS denne gang. Google fortæller dog at man stadig er ved at undersøge nogle af de indsendte exploits, som måske kan udløse en delt præmie på et mindre niveau.

Men konkurrencen ser altså ud til at bekræfte Googles påstand om, at Chrome OS faktisk er sikkert. Det kan dog også tænkes, at hackerne hellere vil tjene endnu flere penge ved at sælge deres exploits på det sorte marked.

Samtidig blev hacker-konkurrencen Pwn2own afholdt som en del af HP's Zero Day Initiative. Her var det browsere til forskellige platforme, der skulle knækkes. Browserne faldt da også i stribevis.

Det var både Googles Chrome, Firefox og Internet Explorer 10 under Windows samt andre programmer som Adobe Reader 11 og Java, der blev hacket. Google har nu lukket de pågældende huller i sin browser.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS