Dansk chef fik hacket Gmail og slettet alt

Hvor er hjælpen fra Google, når ondsindede hackere slår til, spørger frustreret Gmail-bruger.

Artikel top billede

Slettet. Borte. Pist væk!

Der var absolut intet i Anne-Marie Jensens Gmail, da hun åbnede den i en weekend i begyndelsen af marts.

"Det er mindst flere års mail omkring private ting. I den periode har jeg for eksempel bygget hus, så jeg havde en masse kontrakter og tilladelser fra kommunen liggende. Det er fandme surt".

Ret hurtigt konkluderede hun, at der måtte have været uønskede gæster på besøg.

"Jeg kan i hvert fald se ip-adresser fra USA og Tyskland, der har været inde kort tid før," forklarer Anne-Marie Jensen, der til daglig er Business Unit Manager hos ALSO Actebis.

"Det er selvfølgelig frustrerende i sig selv, men ikke så frustrerende som at opleve Googles manglende kundeservice og meddelsomhed," mener Anne-Marie Jensen.

Hvor er Google?

Google henviser sine millioner af kunder til onlinefora og FAQs, hvis de oplever problemer. Om det er opsætningsproblemer med imap eller som i Anne-Marie Jensens tilfælde indbrud i indbakken. I sin jagt på hjælp fandt hun et amerikansk telefonnummer til Google.

"Men det kan ikke passe, at jeg skal ringe til USA. Jeg forstår ikke, at et firma som Google ikke har en kundeservice funktion på telefon eller mail, når man tænker på, hvor mange data de håndterer for mange mennesker hver dag," siger Anne-Marie Jensen.

"Jeg har "googlet" op og ned og frem og tilbage vedrørende support til problemet på deres egen hjemmeside, og man bliver ført rundt i ring og altid tilbage til det samme vedrørende sikkerhed: Skift password, brug et antivirus program og brug to-trins bekræftelse. Men intet om når skaden er sket," siger Anne-Marie Jensen.

For eksempel her ledte Anne-Marie Jensen forgæves efter hjælp.

"Naive jeg håber selvfølgelig, at Google har backup af deres servere, så de kan hjælpe med at finde mine mails, men der er ingen mulighed for at komme i kontakt med Google," mener Anne-Marie Jensen, der i sin jagt på svar også stødte på en support-mail, der sendte autoreply retur med besked om, at der var for travlt til at besvare.

Sådan gør du

ComON har ligeledes forgæves forsøgt at finde konkret hjælp til den frustrerede danske bruger på Googles sider.

Først ved kontakt til Googles danske pressekontor fandt vi frem til denne formular, hvor det angiveligt skulle være muligt at få Google til at hjælpe med genskabelse af slettede mails. Her venter Anne-Mette Jensen nu på svar. Men forventer at skifte udbyder så snart hun har nogle emails at tage med under armen.

En amerikansk skribent, hvis kone i 2011 fik slettet sine mails i et lignende angreb, fortæller her, hvordan det krævede personlige kontakter hos Google, før alle forsvundne emails blev genoprettet. 

I 2011 anslog en Google-medarbejder også, at der dagligt var op til 1000 tilfælde, hvor nogen fik held til at overtage andres konti i kortere eller længere tid.

Google har siden indført forskellige sikkerhedsforanstaltninger og oplyser nu mere om mulige farer. Alligevel er det måske en god idé at tage backup af sine emails - for en sikkerheds skyld.

LÆS OGSÅ:

[http://www.comon.dk/art/225113/tre-ting-der-kan-beskytte-din-gmail-konto-mod-indbrud]Tre ting der kan beskytte din Gmail[/url]

Sådan tager du backup af dine email 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S