Firma sælger fra: Fiber er fremtiden

Frasalg giver dansk producent mulighed for at sætte turbo på fiberforretningen.

Artikel top billede

Kjaerulff1's koncerndirektør Peter Lund er glad for at kunne fokusere på fiber efter frasalg af distributionsforretningen.

Danske Kjaerulff1 har sine historiske rødder i radio-tv-branchen, men de sidste par år har det været satsningen på fiberløsninger gennem selskabet Icotera, der har givet bonus. Derfor vælger Kjaerulff1 nu at sælge sine distributionsaktiviteter fra til it-distributøren EET Europarts.

"Det er rigtigt, at det er den oprindelige kerneforretning, vi har solgt fra. Men det vigtigste område for os har været fiberområdet. Og vi kan ikke fokusere på alt," siger koncerndirektør i Kjaerulff1 Peter Lund.

Han lægger ikke skjul på, at Kjaerulff1 i et stykke tid har ledt efter en løsning, hvor det blev muligt at frasælge en del af aktiviteterne.

"Fiberforretningen er der, hvor vi ser den største fremtid, og hvor vi har oplevet en fantastisk fremdrift. Der har vi sagt til os selv: Lad os nu finde den ideelle ejer til den gamle forretning. Det har vi gjort med EET Europarts," siger Peter Lund.

Kjaerulff1, der endnu ikke har udsendt regnskab for 2011/12, har været gennem en stor rekonstruktion, der i 2009/10 resulterede i et underskud på 47 millioner kroner før skat. Det blev dog i regnskabet for 2010/11 rettet op til et overskud på 8,7 millioner kroner.

Med frasalget af distributionsaktiviteterne skal der satses på fiberforretningen i datterselskabet Icotera.

Icotera, der laver intelligente gateways til fiberudrulning, beskæftiger ifølge Peter Lund 35 ingeniører og er et teknologitungt udviklingsselskab.

"Vores produkter er rettet mod teleselskaber og elselskaber, der laver fiberudrulning," siger Peter Lund, der nævner Waoo som en af Icoteras kunder.

Læs mere:

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S