Vild Batman-mus kan svæve over dit skrivebord

Det er ikke blot en mus. Det er en flagermus. Mød 'The Bat'.

Artikel top billede

Det lyder som en vild fremtidsgadget opfundet af en nørd-udgave af James Bonds opfinder, Q.

Men denne fritsvævende mus kaldet The Bat (flagermusen), der er designet af det tjekkiske design-firma Kibardindesign, er ganske virkelig.

Musen er omkranset af en magnetisk ring, der ifølge den britiske avis The Daily Mail gør det muligt for musen at svæve frit over den medfølgende musemåtte i fire centimeters højde. Når du placerer vægten fra din hånd på musen, bliver svævehøjden dog reduceret til blot én centimeters højde.

Skal afhjælpe nervelidelse

Den engelske avis skriver, at musen er specifikt designet til at hjælpe folk, der lider af nervelidelsen karpaltunnelsyndrom, der forårsager smerter i hånden, når man eksempelvis betjener en traditionel mus.

The Bat befinder sig dog stadigvæk i testfasen og er endnu ikke blevet sat i produktion, men når det sker, vil den ifølge Daily Mail blive gjort tilgængelig i henholdsvis hvid og sort.

Prisen er stadigvæk ukendt.

Læs også

Skørt eller genialt? Taiwanerne laver telefoner til deres telefoner

Galleri: Her er fire lækre mus til din computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse