Her er nettets værste fjender

Mange internet-brugere verden over er fortsat udsat for censur. Her er de fem lande og fem virksomheder, som er nettets værste fjender.

Artikel top billede

Den internationale organisation Journalister uden Grænser er klar med sin årlige "Enemies of the Internet" rapport. Den sætter navne på de lande, som har gjort sig uheldigt bemærket med internet-censur. Rapporten er udgivet i forbindelse med den årlige "verdensdag mod cyber-censur".

Fem lande er kåret som nettets værste fjender, men denne gang har organisationen også udpeget fem virksomheder, som har udviklet censur-teknologi eller på andre måder bidraget til at begrænse den frie adgang til nettet.

De fem værste lande er Bahrain, Iran, Kina, Syrien og Vietnam. Fælles for alle fem lande er, at regeringen overvåger pressen og begrænser ytringsfriheden på nettet.

Faktisk er det én ud af tre internet-brugere, der kun har adgang til en begrænset, censureret version af nettet. Det gælder blandt andet de kinesiske brugere, som efterhånden udgør den største gruppe på nettet.

Rapporten fortæller, at 69 bloggere og online-aktivister sidder i fængsel verden over. Iran bygger sit eget lukkede "nationale internet" og Kina blokerer stadig en lang række tjenester, som Facebook og Youtube. Bahrain har brugt trojanere til at overvåge oppositionsfolk.

Men der er også bekymrende tiltag i vestlige lande. I Holland vil regeringen tillade online-ransagninger af computere, og en ny lov i USA kan åbne for udlevering af omfattende brugerdata til myndighederne.

Samtidig kritiseres det, at vestlige virksomheder står klar til at levere den nødvendige teknologi, der bruges til at blokere for netindhold eller udspionere journalister og politiske dissidenter på nettet.

Derfor kræver organisationen, at EU og USA skal begrænse eksporten af censur- og overvågnings-teknologi.

De fem virksomheder, der er kåret som nettets fjender, er Gamma International (Tyskland), Trovicor (Tyskland), Hacking Team (Italien), Amesys (Frankrig) og Blue Coat (USA). De har enten solgt deres produkter direkte til diktatur-stater eller tilladt, at produkterne er solgt videre gennem mellemmænd.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S