Netflix: Her er de hurtigste internet-udbydere

Netflix har åbnet et nyt websted, hvor man kan se, hvilke internet-udbydere der leverer den bedste streaming-oplevelse.

Artikel top billede

Det nye "Netflix ISP Speed Index" giver en oversigt over hastigheden hos de forskellige internet-udbydere i de lande, hvor tjenesten er tilgængelig. Det kan både bruges til at sammenligne de enkelte udbydere og lande.

De første tal for februar viser, at Google Fiber i USA har den hurtigste Netflix-hastighed i verden med et gennemsnit på 3,35 Mbps. På andenpladsen kommer svenske Ownit, der ligger på 2,99 Mbps.

Hvis man kigger på gennemsnittet for alle internet-udbyderne i et givent land, så ligger Finland på førstepladsen, mens Mexico kommer sidst.

Skandinavien klarer sig generelt rigtig godt. Fælles for alle skandinaviske udbydere er, at de leverer en gennemsnits-hastighed på mere end 2 Mbps.

I Danmark ligger Waoo (Trefor) som nr. 1 med en gennemsnitlig streaming-hastighed på 2,81 Mbps. Sidst i feltet kommer Stofa (2,41 Mbps), Telianet (2,15 Mbps) og Telenor (2,02 Mbps).

Der er også adgang til tal, der rækker tilbage til Netflix-lanceringen i november sidste år, og de viser, at Netflix-hastigheden er steget markant hos de fleste danske internet-udbydere.

Netflix fortæller, at Speed Index-tallene bygger på data fra 33 millioner Netflix-brugere, der samlet streamer mere end en milliard timers film og tv-serier fra tjenesten hver måned.

Det er kun USA, Mexico, Storbritannien, Irland og de nordiske lande, der er med i opgørelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S