Netflix: Her er de hurtigste internet-udbydere

Netflix har åbnet et nyt websted, hvor man kan se, hvilke internet-udbydere der leverer den bedste streaming-oplevelse.

Artikel top billede

Det nye "Netflix ISP Speed Index" giver en oversigt over hastigheden hos de forskellige internet-udbydere i de lande, hvor tjenesten er tilgængelig. Det kan både bruges til at sammenligne de enkelte udbydere og lande.

De første tal for februar viser, at Google Fiber i USA har den hurtigste Netflix-hastighed i verden med et gennemsnit på 3,35 Mbps. På andenpladsen kommer svenske Ownit, der ligger på 2,99 Mbps.

Hvis man kigger på gennemsnittet for alle internet-udbyderne i et givent land, så ligger Finland på førstepladsen, mens Mexico kommer sidst.

Skandinavien klarer sig generelt rigtig godt. Fælles for alle skandinaviske udbydere er, at de leverer en gennemsnits-hastighed på mere end 2 Mbps.

I Danmark ligger Waoo (Trefor) som nr. 1 med en gennemsnitlig streaming-hastighed på 2,81 Mbps. Sidst i feltet kommer Stofa (2,41 Mbps), Telianet (2,15 Mbps) og Telenor (2,02 Mbps).

Der er også adgang til tal, der rækker tilbage til Netflix-lanceringen i november sidste år, og de viser, at Netflix-hastigheden er steget markant hos de fleste danske internet-udbydere.

Netflix fortæller, at Speed Index-tallene bygger på data fra 33 millioner Netflix-brugere, der samlet streamer mere end en milliard timers film og tv-serier fra tjenesten hver måned.

Det er kun USA, Mexico, Storbritannien, Irland og de nordiske lande, der er med i opgørelsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S