Netflix: Her er de hurtigste internet-udbydere

Netflix har åbnet et nyt websted, hvor man kan se, hvilke internet-udbydere der leverer den bedste streaming-oplevelse.

Artikel top billede

Det nye "Netflix ISP Speed Index" giver en oversigt over hastigheden hos de forskellige internet-udbydere i de lande, hvor tjenesten er tilgængelig. Det kan både bruges til at sammenligne de enkelte udbydere og lande.

De første tal for februar viser, at Google Fiber i USA har den hurtigste Netflix-hastighed i verden med et gennemsnit på 3,35 Mbps. På andenpladsen kommer svenske Ownit, der ligger på 2,99 Mbps.

Hvis man kigger på gennemsnittet for alle internet-udbyderne i et givent land, så ligger Finland på førstepladsen, mens Mexico kommer sidst.

Skandinavien klarer sig generelt rigtig godt. Fælles for alle skandinaviske udbydere er, at de leverer en gennemsnits-hastighed på mere end 2 Mbps.

I Danmark ligger Waoo (Trefor) som nr. 1 med en gennemsnitlig streaming-hastighed på 2,81 Mbps. Sidst i feltet kommer Stofa (2,41 Mbps), Telianet (2,15 Mbps) og Telenor (2,02 Mbps).

Der er også adgang til tal, der rækker tilbage til Netflix-lanceringen i november sidste år, og de viser, at Netflix-hastigheden er steget markant hos de fleste danske internet-udbydere.

Netflix fortæller, at Speed Index-tallene bygger på data fra 33 millioner Netflix-brugere, der samlet streamer mere end en milliard timers film og tv-serier fra tjenesten hver måned.

Det er kun USA, Mexico, Storbritannien, Irland og de nordiske lande, der er med i opgørelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS