Netflix: Her er de hurtigste internet-udbydere

Netflix har åbnet et nyt websted, hvor man kan se, hvilke internet-udbydere der leverer den bedste streaming-oplevelse.

Artikel top billede

Det nye "Netflix ISP Speed Index" giver en oversigt over hastigheden hos de forskellige internet-udbydere i de lande, hvor tjenesten er tilgængelig. Det kan både bruges til at sammenligne de enkelte udbydere og lande.

De første tal for februar viser, at Google Fiber i USA har den hurtigste Netflix-hastighed i verden med et gennemsnit på 3,35 Mbps. På andenpladsen kommer svenske Ownit, der ligger på 2,99 Mbps.

Hvis man kigger på gennemsnittet for alle internet-udbyderne i et givent land, så ligger Finland på førstepladsen, mens Mexico kommer sidst.

Skandinavien klarer sig generelt rigtig godt. Fælles for alle skandinaviske udbydere er, at de leverer en gennemsnits-hastighed på mere end 2 Mbps.

I Danmark ligger Waoo (Trefor) som nr. 1 med en gennemsnitlig streaming-hastighed på 2,81 Mbps. Sidst i feltet kommer Stofa (2,41 Mbps), Telianet (2,15 Mbps) og Telenor (2,02 Mbps).

Der er også adgang til tal, der rækker tilbage til Netflix-lanceringen i november sidste år, og de viser, at Netflix-hastigheden er steget markant hos de fleste danske internet-udbydere.

Netflix fortæller, at Speed Index-tallene bygger på data fra 33 millioner Netflix-brugere, der samlet streamer mere end en milliard timers film og tv-serier fra tjenesten hver måned.

Det er kun USA, Mexico, Storbritannien, Irland og de nordiske lande, der er med i opgørelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S