Netflix er snart klar med video i super-opløsning

Senest om to år er Netflix klar til at tilbyde video-streaming i Ultra HD-kvalitet.

Artikel top billede

Nu bekræfter den populære streaming-tjeneste Netflix, at man vil tilbyde video i den nye Ultra HD-standard, der også kaldes 4K. Her er opløsningen på hele 3.840 gange 2.160 pixel. På årets store Consumer Electronics Show i Las Vegas blev der vist mange nye fjernsyns-modeller med 4K, men de er stadig alt for dyre for almindelige forbrugere. Det ventes at ændre sig i de kommende år, og Sony er allerede klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

I et interview med The Verge fortæller Netflix-produktchef Neil Hunt, at man er klar med 4K-streaming i løbet af et år eller to. Det første indhold i 4K-format bliver den Netflix-producerede serie "House of Cards", der allerede er optaget i den høje opløsning og dermed klar til at blive streamet i Ultra HD-format.

Det kræver dog en hurtig internet-forbindelse. The Verge skriver også, at blot en enkelt 4K-film, der downloades til Sonys kommende PS4-konsol, fylder mere end 100 GB.

Netflix mener, at streaming er den bedste distributionsform for 4K-film. Det nuværende Blu-ray format egner sig ikke til 4K - filmene fylder for meget.

Samtidig arbejder Netflix på at forbedre ydelsen i sin platform. Firmaet har netop udskrevet en pris, OSS Cloud Prize, hvor man tilbyder en samlet præmiesum på 100.000 dollar til udviklere, der kan forbedre selskabets open source kode.

Netflix har tidligere gennemført lignende aktioner for at forbedre forskellige dele af sin software. Det gælder blandt andet den algoritme, der bruges til at anbefale film.

I USA har Netflix også netop lanceret nye funktioner, der kobler tjenesten tættere til sociale netværk og gør det lettere at dele det, man ser, med sine venner på Facebook.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank