Netflix er snart klar med video i super-opløsning

Senest om to år er Netflix klar til at tilbyde video-streaming i Ultra HD-kvalitet.

Artikel top billede

Nu bekræfter den populære streaming-tjeneste Netflix, at man vil tilbyde video i den nye Ultra HD-standard, der også kaldes 4K. Her er opløsningen på hele 3.840 gange 2.160 pixel. På årets store Consumer Electronics Show i Las Vegas blev der vist mange nye fjernsyns-modeller med 4K, men de er stadig alt for dyre for almindelige forbrugere. Det ventes at ændre sig i de kommende år, og Sony er allerede klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

I et interview med The Verge fortæller Netflix-produktchef Neil Hunt, at man er klar med 4K-streaming i løbet af et år eller to. Det første indhold i 4K-format bliver den Netflix-producerede serie "House of Cards", der allerede er optaget i den høje opløsning og dermed klar til at blive streamet i Ultra HD-format.

Det kræver dog en hurtig internet-forbindelse. The Verge skriver også, at blot en enkelt 4K-film, der downloades til Sonys kommende PS4-konsol, fylder mere end 100 GB.

Netflix mener, at streaming er den bedste distributionsform for 4K-film. Det nuværende Blu-ray format egner sig ikke til 4K - filmene fylder for meget.

Samtidig arbejder Netflix på at forbedre ydelsen i sin platform. Firmaet har netop udskrevet en pris, OSS Cloud Prize, hvor man tilbyder en samlet præmiesum på 100.000 dollar til udviklere, der kan forbedre selskabets open source kode.

Netflix har tidligere gennemført lignende aktioner for at forbedre forskellige dele af sin software. Det gælder blandt andet den algoritme, der bruges til at anbefale film.

I USA har Netflix også netop lanceret nye funktioner, der kobler tjenesten tættere til sociale netværk og gør det lettere at dele det, man ser, med sine venner på Facebook.

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Product Owner til IT Service Management

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job