Netflix er snart klar med video i super-opløsning

Senest om to år er Netflix klar til at tilbyde video-streaming i Ultra HD-kvalitet.

Artikel top billede

Nu bekræfter den populære streaming-tjeneste Netflix, at man vil tilbyde video i den nye Ultra HD-standard, der også kaldes 4K. Her er opløsningen på hele 3.840 gange 2.160 pixel. På årets store Consumer Electronics Show i Las Vegas blev der vist mange nye fjernsyns-modeller med 4K, men de er stadig alt for dyre for almindelige forbrugere. Det ventes at ændre sig i de kommende år, og Sony er allerede klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

I et interview med The Verge fortæller Netflix-produktchef Neil Hunt, at man er klar med 4K-streaming i løbet af et år eller to. Det første indhold i 4K-format bliver den Netflix-producerede serie "House of Cards", der allerede er optaget i den høje opløsning og dermed klar til at blive streamet i Ultra HD-format.

Det kræver dog en hurtig internet-forbindelse. The Verge skriver også, at blot en enkelt 4K-film, der downloades til Sonys kommende PS4-konsol, fylder mere end 100 GB.

Netflix mener, at streaming er den bedste distributionsform for 4K-film. Det nuværende Blu-ray format egner sig ikke til 4K - filmene fylder for meget.

Samtidig arbejder Netflix på at forbedre ydelsen i sin platform. Firmaet har netop udskrevet en pris, OSS Cloud Prize, hvor man tilbyder en samlet præmiesum på 100.000 dollar til udviklere, der kan forbedre selskabets open source kode.

Netflix har tidligere gennemført lignende aktioner for at forbedre forskellige dele af sin software. Det gælder blandt andet den algoritme, der bruges til at anbefale film.

I USA har Netflix også netop lanceret nye funktioner, der kobler tjenesten tættere til sociale netværk og gør det lettere at dele det, man ser, med sine venner på Facebook.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S