Netflix er snart klar med video i super-opløsning

Senest om to år er Netflix klar til at tilbyde video-streaming i Ultra HD-kvalitet.

Artikel top billede

Nu bekræfter den populære streaming-tjeneste Netflix, at man vil tilbyde video i den nye Ultra HD-standard, der også kaldes 4K. Her er opløsningen på hele 3.840 gange 2.160 pixel. På årets store Consumer Electronics Show i Las Vegas blev der vist mange nye fjernsyns-modeller med 4K, men de er stadig alt for dyre for almindelige forbrugere. Det ventes at ændre sig i de kommende år, og Sony er allerede klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

I et interview med The Verge fortæller Netflix-produktchef Neil Hunt, at man er klar med 4K-streaming i løbet af et år eller to. Det første indhold i 4K-format bliver den Netflix-producerede serie "House of Cards", der allerede er optaget i den høje opløsning og dermed klar til at blive streamet i Ultra HD-format.

Det kræver dog en hurtig internet-forbindelse. The Verge skriver også, at blot en enkelt 4K-film, der downloades til Sonys kommende PS4-konsol, fylder mere end 100 GB.

Netflix mener, at streaming er den bedste distributionsform for 4K-film. Det nuværende Blu-ray format egner sig ikke til 4K - filmene fylder for meget.

Samtidig arbejder Netflix på at forbedre ydelsen i sin platform. Firmaet har netop udskrevet en pris, OSS Cloud Prize, hvor man tilbyder en samlet præmiesum på 100.000 dollar til udviklere, der kan forbedre selskabets open source kode.

Netflix har tidligere gennemført lignende aktioner for at forbedre forskellige dele af sin software. Det gælder blandt andet den algoritme, der bruges til at anbefale film.

I USA har Netflix også netop lanceret nye funktioner, der kobler tjenesten tættere til sociale netværk og gør det lettere at dele det, man ser, med sine venner på Facebook.

Læses lige nu

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS