Her kommer dine spam-mails fra

Halvdelen af verdens spam kommer fra de samme 20 udbydere, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det er nogle få brodne kar blandt verdens internet-udbydere, der er skyld i en meget stor af de uønskede reklame-mails og svindel-beskeder, der spredes på nettet. Det fortæller en ny undersøgelse, som forskeren Giovane Cesar Moreira Moura fra Twente-universitetet i Holland har fremlagt.

Han har kortlagt 42.000 internet-udbydere for at finde "det dårlige kvarter" på nettet. Det viser sig, at blot 20 internet-udbydere står for halvdelen af alle spam-mails. En del af dem er ligefrem specialiseret i spam eller phishing.

Flere af de tvivlsomme internet-udbydere er placeret i lande som Iran, Indien og Rusland. Den værste internet-udbyder er Spectranet i Nigeria, hvor 62 pct. af alle brugernes adresser sender spam.

Det kan næppe ske, uden at internet-udbyderen er klar over det. Men nogle firmaer har åbenbart konstateret, at det kan være en god forretning.

Ifølge BBC har forskeren også opdaget, at de fleste phishing-angreb kommer fra internet-udbydere i USA, mens spammere foretrækker udbydere i Asien og især Indien.

Det kan dog være svært at spore den reelle kilde til spam. Typisk bliver spam-trafikken videreledt fra inficerede private computere eller firmanetværk og dermed også sendt fra deres internet-udbyder.

Men alligevel kan undersøgelsen hjælpe med at udvikle nye værktøjer til at blokere for spam og phishing, mener forskeren. Blot ved at blokere de 20 tvivlsomme internet-udbydere kan man altså allerede fjerne halvdelen af al spam.

Her er listen over de 20 internet-udbydere i verden, der spreder mest spam:

Spectranet (Nigeria)
SC Media Sud (Rumænien)
OJSC Megafon (Rusland)
Udyog Vihar (Indien)
Speedclick for ITC (Palæstineniske Territorier)
NetStream Technology (Palæstineniske Territorier)
Orange Cameroun (Cameroun)
MTC KSA Mobile (Saudi-Arabien)
Dade Pardazi Novin Yaran Tosei (Iran)
Behkoush Rayaneh Afzar (Iran)
Uzbektelecom (Usbekistan)
Tata Indicom (Indien)
Delta Telecom (Rusland)
Hesabgar Pardaz Gharb (Iran)
CJSC Kuban (Rusland)
E-14 Roopjat Nagar (Indien)
Saudinet (Saudi-Arabien)
001 IT Complex (Indien)
Gostaresh Ertebarat Mabna (Indien)
Chandra Net (Indien)

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS