Her kommer dine spam-mails fra

Halvdelen af verdens spam kommer fra de samme 20 udbydere, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det er nogle få brodne kar blandt verdens internet-udbydere, der er skyld i en meget stor af de uønskede reklame-mails og svindel-beskeder, der spredes på nettet. Det fortæller en ny undersøgelse, som forskeren Giovane Cesar Moreira Moura fra Twente-universitetet i Holland har fremlagt.

Han har kortlagt 42.000 internet-udbydere for at finde "det dårlige kvarter" på nettet. Det viser sig, at blot 20 internet-udbydere står for halvdelen af alle spam-mails. En del af dem er ligefrem specialiseret i spam eller phishing.

Flere af de tvivlsomme internet-udbydere er placeret i lande som Iran, Indien og Rusland. Den værste internet-udbyder er Spectranet i Nigeria, hvor 62 pct. af alle brugernes adresser sender spam.

Det kan næppe ske, uden at internet-udbyderen er klar over det. Men nogle firmaer har åbenbart konstateret, at det kan være en god forretning.

Ifølge BBC har forskeren også opdaget, at de fleste phishing-angreb kommer fra internet-udbydere i USA, mens spammere foretrækker udbydere i Asien og især Indien.

Det kan dog være svært at spore den reelle kilde til spam. Typisk bliver spam-trafikken videreledt fra inficerede private computere eller firmanetværk og dermed også sendt fra deres internet-udbyder.

Men alligevel kan undersøgelsen hjælpe med at udvikle nye værktøjer til at blokere for spam og phishing, mener forskeren. Blot ved at blokere de 20 tvivlsomme internet-udbydere kan man altså allerede fjerne halvdelen af al spam.

Her er listen over de 20 internet-udbydere i verden, der spreder mest spam:

Spectranet (Nigeria)
SC Media Sud (Rumænien)
OJSC Megafon (Rusland)
Udyog Vihar (Indien)
Speedclick for ITC (Palæstineniske Territorier)
NetStream Technology (Palæstineniske Territorier)
Orange Cameroun (Cameroun)
MTC KSA Mobile (Saudi-Arabien)
Dade Pardazi Novin Yaran Tosei (Iran)
Behkoush Rayaneh Afzar (Iran)
Uzbektelecom (Usbekistan)
Tata Indicom (Indien)
Delta Telecom (Rusland)
Hesabgar Pardaz Gharb (Iran)
CJSC Kuban (Rusland)
E-14 Roopjat Nagar (Indien)
Saudinet (Saudi-Arabien)
001 IT Complex (Indien)
Gostaresh Ertebarat Mabna (Indien)
Chandra Net (Indien)

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S