Her kommer dine spam-mails fra

Halvdelen af verdens spam kommer fra de samme 20 udbydere, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det er nogle få brodne kar blandt verdens internet-udbydere, der er skyld i en meget stor af de uønskede reklame-mails og svindel-beskeder, der spredes på nettet. Det fortæller en ny undersøgelse, som forskeren Giovane Cesar Moreira Moura fra Twente-universitetet i Holland har fremlagt.

Han har kortlagt 42.000 internet-udbydere for at finde "det dårlige kvarter" på nettet. Det viser sig, at blot 20 internet-udbydere står for halvdelen af alle spam-mails. En del af dem er ligefrem specialiseret i spam eller phishing.

Flere af de tvivlsomme internet-udbydere er placeret i lande som Iran, Indien og Rusland. Den værste internet-udbyder er Spectranet i Nigeria, hvor 62 pct. af alle brugernes adresser sender spam.

Det kan næppe ske, uden at internet-udbyderen er klar over det. Men nogle firmaer har åbenbart konstateret, at det kan være en god forretning.

Ifølge BBC har forskeren også opdaget, at de fleste phishing-angreb kommer fra internet-udbydere i USA, mens spammere foretrækker udbydere i Asien og især Indien.

Det kan dog være svært at spore den reelle kilde til spam. Typisk bliver spam-trafikken videreledt fra inficerede private computere eller firmanetværk og dermed også sendt fra deres internet-udbyder.

Men alligevel kan undersøgelsen hjælpe med at udvikle nye værktøjer til at blokere for spam og phishing, mener forskeren. Blot ved at blokere de 20 tvivlsomme internet-udbydere kan man altså allerede fjerne halvdelen af al spam.

Her er listen over de 20 internet-udbydere i verden, der spreder mest spam:

Spectranet (Nigeria)
SC Media Sud (Rumænien)
OJSC Megafon (Rusland)
Udyog Vihar (Indien)
Speedclick for ITC (Palæstineniske Territorier)
NetStream Technology (Palæstineniske Territorier)
Orange Cameroun (Cameroun)
MTC KSA Mobile (Saudi-Arabien)
Dade Pardazi Novin Yaran Tosei (Iran)
Behkoush Rayaneh Afzar (Iran)
Uzbektelecom (Usbekistan)
Tata Indicom (Indien)
Delta Telecom (Rusland)
Hesabgar Pardaz Gharb (Iran)
CJSC Kuban (Rusland)
E-14 Roopjat Nagar (Indien)
Saudinet (Saudi-Arabien)
001 IT Complex (Indien)
Gostaresh Ertebarat Mabna (Indien)
Chandra Net (Indien)

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S