Dropbox køber hypet e-mail-app for en halv milliard

Ka-tjing! Virksomhed med 13 ansatte scorede kassen efter blot 37 dage.

Artikel top billede

Folkene bag den super-hypede e-mail-app Mailbox har skudt papegøjen.

Blot 37 dage efter at app'en blev lanceret, er den nu blevet opkøbt af Dropbox for et ikke offentliggjort beløb.

Men tech-bloggen Techcrunch mener at vide, at Dropbox har betalt op imod 100 millioner dollar eller knap 570 millioner kroner for app'en.

Handlen er ifølge Techcrunch skruet sammen, således at Mailbox-ejerne betales med en kombination af Dropbox-aktier og et kontant-beløb.

Vil bekæmpe mail-kaos

App'en blev lanceret i februar med det erklærede mål at bekæmpe mail-kaos og overfyldte indbakker. Og på trods af, at Mailbox indtil videre kun findes til iPhone og kun virker med Gmail-konti, har interessen være så enorm, at det har været nødvendigt at oprette ventelister for folk, der ønsker at bruge app'en.

I skrivende stund står mere end en halv million mennesker i kø for at få lov til at bruge Mailbox.

Dropbox' stifter, Drew Houston, siger ifølge Wall Street Journal, at Mailbox under Dropbox' ejerskab vil kunne nå ud til en langt bredere brugerskare.

Efter handlen vil Mailbox stadigvæk fortsætte som en selvstændig app, oplyser Houston, men det forventes dog, at der på visse områder vil komme en integration med Dropbox. Eksempelvis vil det formodentligt blive muligt at lagre vedhæftede filer på Dropbox' servere.

Teamet bag Mailbox er på blot 13 personer, og det tæller blandt andre Adam Cue, der er søn af Apple-topchefen Eddy Cue, som er chef for Apples digitale butikker, herunder App Store. Det er indtil videre det eneste sted, hvor du kan hente Mailbox.

I sidste måned testede vi her på ComON Mailbox, og du kan læse vores anmeldelse i denne artikel.

Læs også:

Denne mand solgte sit firma for 300 millioner - og fortrød det

Her er fire værktøjer der får dig til at hade mail mindre

 

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S