Dropbox køber hypet e-mail-app for en halv milliard

Ka-tjing! Virksomhed med 13 ansatte scorede kassen efter blot 37 dage.

Artikel top billede

Folkene bag den super-hypede e-mail-app Mailbox har skudt papegøjen.

Blot 37 dage efter at app'en blev lanceret, er den nu blevet opkøbt af Dropbox for et ikke offentliggjort beløb.

Men tech-bloggen Techcrunch mener at vide, at Dropbox har betalt op imod 100 millioner dollar eller knap 570 millioner kroner for app'en.

Handlen er ifølge Techcrunch skruet sammen, således at Mailbox-ejerne betales med en kombination af Dropbox-aktier og et kontant-beløb.

Vil bekæmpe mail-kaos

App'en blev lanceret i februar med det erklærede mål at bekæmpe mail-kaos og overfyldte indbakker. Og på trods af, at Mailbox indtil videre kun findes til iPhone og kun virker med Gmail-konti, har interessen være så enorm, at det har været nødvendigt at oprette ventelister for folk, der ønsker at bruge app'en.

I skrivende stund står mere end en halv million mennesker i kø for at få lov til at bruge Mailbox.

Dropbox' stifter, Drew Houston, siger ifølge Wall Street Journal, at Mailbox under Dropbox' ejerskab vil kunne nå ud til en langt bredere brugerskare.

Efter handlen vil Mailbox stadigvæk fortsætte som en selvstændig app, oplyser Houston, men det forventes dog, at der på visse områder vil komme en integration med Dropbox. Eksempelvis vil det formodentligt blive muligt at lagre vedhæftede filer på Dropbox' servere.

Teamet bag Mailbox er på blot 13 personer, og det tæller blandt andre Adam Cue, der er søn af Apple-topchefen Eddy Cue, som er chef for Apples digitale butikker, herunder App Store. Det er indtil videre det eneste sted, hvor du kan hente Mailbox.

I sidste måned testede vi her på ComON Mailbox, og du kan læse vores anmeldelse i denne artikel.

Læs også:

Denne mand solgte sit firma for 300 millioner - og fortrød det

Her er fire værktøjer der får dig til at hade mail mindre

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job