Dropbox køber hypet e-mail-app for en halv milliard

Ka-tjing! Virksomhed med 13 ansatte scorede kassen efter blot 37 dage.

Artikel top billede

Folkene bag den super-hypede e-mail-app Mailbox har skudt papegøjen.

Blot 37 dage efter at app'en blev lanceret, er den nu blevet opkøbt af Dropbox for et ikke offentliggjort beløb.

Men tech-bloggen Techcrunch mener at vide, at Dropbox har betalt op imod 100 millioner dollar eller knap 570 millioner kroner for app'en.

Handlen er ifølge Techcrunch skruet sammen, således at Mailbox-ejerne betales med en kombination af Dropbox-aktier og et kontant-beløb.

Vil bekæmpe mail-kaos

App'en blev lanceret i februar med det erklærede mål at bekæmpe mail-kaos og overfyldte indbakker. Og på trods af, at Mailbox indtil videre kun findes til iPhone og kun virker med Gmail-konti, har interessen være så enorm, at det har været nødvendigt at oprette ventelister for folk, der ønsker at bruge app'en.

I skrivende stund står mere end en halv million mennesker i kø for at få lov til at bruge Mailbox.

Dropbox' stifter, Drew Houston, siger ifølge Wall Street Journal, at Mailbox under Dropbox' ejerskab vil kunne nå ud til en langt bredere brugerskare.

Efter handlen vil Mailbox stadigvæk fortsætte som en selvstændig app, oplyser Houston, men det forventes dog, at der på visse områder vil komme en integration med Dropbox. Eksempelvis vil det formodentligt blive muligt at lagre vedhæftede filer på Dropbox' servere.

Teamet bag Mailbox er på blot 13 personer, og det tæller blandt andre Adam Cue, der er søn af Apple-topchefen Eddy Cue, som er chef for Apples digitale butikker, herunder App Store. Det er indtil videre det eneste sted, hvor du kan hente Mailbox.

I sidste måned testede vi her på ComON Mailbox, og du kan læse vores anmeldelse i denne artikel.

Læs også:

Denne mand solgte sit firma for 300 millioner - og fortrød det

Her er fire værktøjer der får dig til at hade mail mindre

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect