Dropbox køber hypet e-mail-app for en halv milliard

Ka-tjing! Virksomhed med 13 ansatte scorede kassen efter blot 37 dage.

Artikel top billede

Folkene bag den super-hypede e-mail-app Mailbox har skudt papegøjen.

Blot 37 dage efter at app'en blev lanceret, er den nu blevet opkøbt af Dropbox for et ikke offentliggjort beløb.

Men tech-bloggen Techcrunch mener at vide, at Dropbox har betalt op imod 100 millioner dollar eller knap 570 millioner kroner for app'en.

Handlen er ifølge Techcrunch skruet sammen, således at Mailbox-ejerne betales med en kombination af Dropbox-aktier og et kontant-beløb.

Vil bekæmpe mail-kaos

App'en blev lanceret i februar med det erklærede mål at bekæmpe mail-kaos og overfyldte indbakker. Og på trods af, at Mailbox indtil videre kun findes til iPhone og kun virker med Gmail-konti, har interessen være så enorm, at det har været nødvendigt at oprette ventelister for folk, der ønsker at bruge app'en.

I skrivende stund står mere end en halv million mennesker i kø for at få lov til at bruge Mailbox.

Dropbox' stifter, Drew Houston, siger ifølge Wall Street Journal, at Mailbox under Dropbox' ejerskab vil kunne nå ud til en langt bredere brugerskare.

Efter handlen vil Mailbox stadigvæk fortsætte som en selvstændig app, oplyser Houston, men det forventes dog, at der på visse områder vil komme en integration med Dropbox. Eksempelvis vil det formodentligt blive muligt at lagre vedhæftede filer på Dropbox' servere.

Teamet bag Mailbox er på blot 13 personer, og det tæller blandt andre Adam Cue, der er søn af Apple-topchefen Eddy Cue, som er chef for Apples digitale butikker, herunder App Store. Det er indtil videre det eneste sted, hvor du kan hente Mailbox.

I sidste måned testede vi her på ComON Mailbox, og du kan læse vores anmeldelse i denne artikel.

Læs også:

Denne mand solgte sit firma for 300 millioner - og fortrød det

Her er fire værktøjer der får dig til at hade mail mindre

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job