Cykel-app skaber trafik-vanvid

Den mobile app Strava får cyklister til at tordne gennem byerne i halsbrækkende tempo.

Artikel top billede

Hvis du befinder dig i en europæisk storby og undrer dig over, at en cyklist netop er suset forbi dig i halsbrækkende tempo, skyldes det måske, at cyklisten forsøger at erobre titlen som Bjergkonge i den populære app Strava. Det er en træningsplatform med GPS-understøttelse, hvor man kan dyste om at løbe eller cykle hurtigst på bestemte strækninger.

Det er især populært at dyste på strækninger inde i byerne - til stor skræk for trafikanter og fodgængere. I den irske hovedstad Dublin har flere medlemmer af det lokale Strava-fællesskab gjort sig negativt bemærket ved at overtræde hastigheds-begrænsninger, true andre cyklister eller ligefrem køre fodgængere ned. Det skriver avisen Sunday Times.

En Strava-bruger krydsede den stærkt trafikerede Pearse Street med 50,8 km/t. bag det berømte Trinity College Dublin, mens en anden cyklist tog Samuel-Becket broen med 54,5 km/t., fortæller avisen.

Her er udfordringen den samme som i mange andre online-spil - det handler om at vinde "trofæer". Den hurtigste Strava-bruger på en given strækning kan kalde sig Bjergkonge. Men i modsætning til spil, der kun foregår online, kan man altså risikere at skabe farlige situationer i trafikken.

"Jeg forstår ikke, hvordan nogen kan risikere at cykle gennem Dublins centrum med sådanne hastigheder. Tænker de ikke på trafikken, hullerne i vejen og fodgængerne? Jeg kan ikke forestille mig noget, der er farligere," siger Mike McKillen fra det irske cyklist-forbund Cyclist.ie.

Det er ikke kun Dublin, der har problemer med Strava. I mange andre europæiske storbyer er der også opstået virtuelle cykelbaner midt i centrum. 

I USA blev en Strava-bruger dræbt i foråret 2012, mens han forsøgte at blive Bjergkonge i San Francisco. Hans forældre har efterfølgende sagsøgt Strava, men firmaet nægter at være skyld i ulykken. Den enkelte cyklist bærer selv ansvaret for sine handlinger, hedder det. Sagen kører stadig.

Strava har dog reageret på kritikken og indført muligheden for, at bestemte strækninger kan markeres som "farlige". På disse strækninger er der så ikke længere muligt at opnå point.

Det er også nemt at manipulere med systemet. Ingen kan vide, om brugeren har kørt den pågældende strækning med en knallert eller brugt doping.

Den mest berømte Strava-bruger er da også den falmede cykelhelt Lance Armstrong, som er Bjergkonge på hele 150 strækninger. Trods sine indrømmelser om doping har han ikke mistet sine Strava-titler.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S