Leasing-karrusel lukkede Winkelhorn

Uindfriede leasingaftaler tømte kassen hos kopi-forhandleren, som nu er gået konkurs.

Artikel top billede

Gennem tiden har mange forhandlere og kunder brændt fingrene på salg af kopimaskiner gennem leasingaftaler. Og nu har leasing igen vist sig at være en farlig forretningsmodel.

Onsdag i sidste uge blev kopi- og printforhandleren Winkelhorn/Copydata det seneste offer for leasing-salg, da selskabet på eget initiativ blev erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten i København.

Konkursen er ifølge Channelworlds oplysninger udløst af et omfattende leasing-cirkus, hvor selskabets ledelse har ladet restgæld fra gamle leasing-aftaler indgå i finansieringen, når kunderne leasede nyt udstyr. Men forhandleren har samtidig undladt at indløse gælden i de gamle aftaler og har på den måde kunnet køre videre, indtil korthuset tidligere i denne måned kollapsede.

Kuratoren i konkursboet, advokat Ulrik Holsted-Sandgreen, bekræfter over for Channelworld, at tvivlsomme leasingaftaler er den vigtigste årsag til, at Winkelhorn/Copydatas ejere har valgt at gå konkurs.

"Det er virksomhedens bestyrelse, der har begæret selskabet konkurs. Det har man gjort på baggrund af likviditetsmæssige vanskeligheder. Man har konstateret en række forhold omkring nogle leasingaftaler, som man mener er problematiske. Det er oplyst over for mig, at der er tale om, at man har tilbagekøbt kundernes eksisterende kopimaskiner uden at indfri restgælden i de gamle aftaler. Det er det, jeg undersøger nu," siger Ulrik Holsted-Sandgreen.

Kort før konkursen i Winkelhorn/Copydata blev direktør Kim Juhlin sygemeldt og kort efter bortvist fra sit job, fordi han angiveligt ikke havde informeret selskabets bestyrelse om situationen i selskabet. Det kan du læse om her.

Efter konkursen er 15 medarbejdere blevet sendt hjem. Enkelte medarbejdere har her på Channelworld.dk kommenteret situationen i selskabet og har også peget på tvivlsomme leasingaftaler som årsag til selskabets nedtur.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Kim Juhlin eller hans afløser som direktør i Winkelhorn/Copydata Kenneth Giese.

Læs mere:

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet