Har Microsoft betalt penge under bordet?

Microsoft-partnere har muligvis brugt bestikkelse for at få softwarekontrakter i Kina, Italien og Rumænien.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det amerikanske justitsministerium og børstilsyn SEC har indledt en efterforskning af Microsofts forbindelser til forretnings-partnere, som angiveligt har brugt bestikkelse for at få softwarekontrakter hos udenlandske regeringer. Det melder Wall Street Journal.

Det er en tidligere Microsoft-ansat i Kina, der har sat gang i sagen. Den er stadig i en indledende fase, og der er ikke rejst formel anklage mod softwaregiganten.

En lov fra 1977, den såkaldte Foreign Corrupt Practices Act, forbyder børsnoterede amerikanske selskaber at betale bestikkelse til udenlandske embedsmænd. Det er denne lov, som kan være overtrådt.

Den anonyme kilde i Kina hævder, at en Microsoft-topchef i selskabets kinesiske datterselskab havde instrueret den pågældende person til at tilbyde bestikkelse til kinesiske statsansatte for at få dem til at købe Microsoft-software.  

Den anonyme kilde sluttede sin ansættelse hos Microsoft i 2008 og har siden været involveret i en arbejdsretlig sag med selskabet. Ifølge Wall Street Journal har Microsoft gennemført sin egen interne undersøgelse af korruptions-anklagerne uden resultat.

Samtidig efterforsker de amerikanske myndigheder anklager om, at Microsoft-partnere har betalt bestikkelse til det rumænske kommunikations-ministerium. Ifølge anklagerne har Microsoft haft kendskab til bestikkelsen, som skulle sikre, at ministeriet købte selskabets produkter.

Desuden undersøges, om Microsofts italienske datterselskab har brugt særlige konsulenter, der er specialiseret i det, der kaldes "customer loyalty" programmer. Konsulenterne har angiveligt sørget for, at offentlige indkøbschefer modtog gaver og rejser til gengæld for softwareordrer.

Microsofts juridiske chef John Frank skriver i et blog-indlæg, at man tager anklagerne alvorligt og nu vil samarbejde med myndighederne.

"Det er vigtigt at huske, at det er helt normalt, at sådanne undersøgelser viser, at anklagerne er grundløse," skriver John Frank.

Samtidig henviser han til, at Microsoft er en global koncern med næsten 100.000 ansatte og 640.000 partnere. Derfor er det umuligt at garantere, at der ikke vil ske overtrædelser af reglerne, mener han.

Microsoft henter omkring halvdelen af sin omsætning uden for USA, og denne del af selskabets softwaresalg vokser meget hurtigere end salget i hjemlandet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S