Det kan vi bruge Red Herring til

Anerkendt award får dansk kritik. Men kan stadig være værd at bruge tid på.

Artikel top billede

Flere danske iværksættere kalder den anerkendte pris Red Herring formålsløs og spild af tid. Men det er for tidligt at lægge 

Det mener investorer og tidligere deltagere.

"Vores holdning til Red Herring og andre awards for den sags skyld er, at de hjælper os ved at scanne brancherne og finder frem til, hvem der bliver talt om derude. På den måde fungerer awards som udstillingsvinduer for os. Vi har brug for, at de sætter spotlight på virksomhederne," siger Lars Andersen, general partner og ansvarlig for it-området hos Seed Capital.

"Men deres udvælgelser har vi ikke brug for. I den forstand er det fuldstændig ligegyldigt, om man deltager eller vinder i en award. I al beskedenhed så mener jeg, at jeg er dygtigere til at finde de rigtige cases end Red Herring. Men jeg er stadig glad for, at awards'ne eksisterer," siger Lars Andersen.

Han mener godt, at man kan sætte spørgsmålstegn ved Red Herrings pris og udvælgelseskriterier - der er meget ugennemskuelige.

Pengene værd, men...

Nicolaj Højer Nielsen er både investor og selv iværksætter med blandt andet Codesealer. Som har deltaget - og betalt for at deltage i Red Herring.

"At CodeSealer blev udvalgt gav et godt vindue i forhold til en masse store venturecapital-firmaer, som havde hørt om os via Red Herring, og som ellers aldrig ville vide, hvem vi er. Så på den måde var det helt klart pengene værd, men man kan nok med rette diskutere de uklare kriterier," siger Nicolaj Højer Nielsen.

Derfor deltog vi sidste år

Duka PC, der laver ældrevenlig tablets og computere, deltog i Red Herring sidste år.

"Vi deltog for at få vores navn ud og høste den anerkendelse, der er forbundet med prisen. Prisen er ikke, hvad den har været engang. For 10 år siden var det en af de store. Og i Danmark kan du ikke bruge den til noget. Men for os har det gavnet muligheden for at finde internationale partnere. Når man kommer fra et relativt lille dansk firma, så åbner en nominering til Red Herring nogle døre," siger direktør Erik Hougaard, der er i færd med at udvide foretningen til Tyskland.

Han fik også en del ud af at deltage i finaleshowet, der er blevet kritiseret for sin høje pris.

"Der var en del interessante mennesker, som man kunne dele erfaringner med. Så jeg synes ikke, at det var helt tosset at deltage. Hvis man har brug for kontakterne, så skal man tage afsted. Men man skal som sagt have et formål med deltagelsen," siger Erik Hougaard.

Uden for it-branchen er også danske UpFront nomineret til Red Herring 2013. Direktør Karsten Lindved har hørt kritik af Red Herring.

"Vi har overvejet at sige nej tak, men nu prøver vi at tage afsted. Jeg tror ikke, at vi finder kunder dernede. Vores kunder er jo fødevareindustrien. Men hvis jeg kan finde nogle venturefonde og penge dernede, så vil det jo være fint at deltage," siger Karsten Lindved, direktør for UpFront.

LÆS OGSÅ: 

Danske iværksættere giver Red Herring kold skulder

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S