Dell til salg: HP og Lenovo har været forbi og kigge på varerne

Aktionærer mener, at Michael Dells tilbud er for nærigt. Nu er flere tilbud på pc-giganten måske undervejs.

Artikel top billede

Først i februar lignede Michael Dells tilbagekøb af Dell sammen med Kapitalfonden Silver Lake Partners en formsag. Nu er der kommet sand i maskineriet. (Foto: Torben Klint)

Det lignede en formssag. Men nu trækker Michael Dells forsøg på at afnotere Dell fra børsen i langdrag.

HP og Lenovo har skrevet under på en fortrolighedserklæring og været inde at lave en due diligence hos rivalen Dell. Det samme har kapitalfonden Blackstone og angiveligt også den kendte amerikanske aktivistinvestor Carl Icahn, fortæller nyhedsbureauet Bloomberg.

Det sker alt sammen i kølvandet på, at flere store aktionærer i Dell, mener, at den pris, som selskabets stifter, Michael Dell, og kapitalfonden Silver Lake Partners har budt for at afnotere pc-giganten fra den amerikanske børs er alt for lav.

Især Carl Icahn har været højlydt i sin kritik af den pris, som Silver Lake og Michael Dell har budt pr. aktie. Flere analytikere har ifølge Bloomberg været ude med analyser, der viser, at prisen i stedet for de 13,65 dollar, som Silver Lake og Dell byder pr. aktie, snarere burde være på 15 dollar pr. aktie.

Indtil videre er der dog ikke kommet flere bud på banen. Ifølge Bloomberg er det nok heller ikke sandsynligt, at Lenovo eller HP rent faktisk vil komme med et bud. Derimod fortæller en anonym kilde til Bloomberg, at kapitalfonden Blackstone arbejder på et seriøst bud på Dell.

Hvis kapitalfonden Blackstone kommer på banen med et bud på Dell, kommer spillet til at ændre sig, fortæller analytikeren Angelo Zino fra Standard and Poors til Bloomberg. Han forudser, at Michael Dell så kan blive tvunget til at byde helt op til 15 dollar pr. aktie, hvis han vil købe Dell af børsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job