Dell til salg: HP og Lenovo har været forbi og kigge på varerne

Aktionærer mener, at Michael Dells tilbud er for nærigt. Nu er flere tilbud på pc-giganten måske undervejs.

Artikel top billede

Først i februar lignede Michael Dells tilbagekøb af Dell sammen med Kapitalfonden Silver Lake Partners en formsag. Nu er der kommet sand i maskineriet. (Foto: Torben Klint)

Det lignede en formssag. Men nu trækker Michael Dells forsøg på at afnotere Dell fra børsen i langdrag.

HP og Lenovo har skrevet under på en fortrolighedserklæring og været inde at lave en due diligence hos rivalen Dell. Det samme har kapitalfonden Blackstone og angiveligt også den kendte amerikanske aktivistinvestor Carl Icahn, fortæller nyhedsbureauet Bloomberg.

Det sker alt sammen i kølvandet på, at flere store aktionærer i Dell, mener, at den pris, som selskabets stifter, Michael Dell, og kapitalfonden Silver Lake Partners har budt for at afnotere pc-giganten fra den amerikanske børs er alt for lav.

Især Carl Icahn har været højlydt i sin kritik af den pris, som Silver Lake og Michael Dell har budt pr. aktie. Flere analytikere har ifølge Bloomberg været ude med analyser, der viser, at prisen i stedet for de 13,65 dollar, som Silver Lake og Dell byder pr. aktie, snarere burde være på 15 dollar pr. aktie.

Indtil videre er der dog ikke kommet flere bud på banen. Ifølge Bloomberg er det nok heller ikke sandsynligt, at Lenovo eller HP rent faktisk vil komme med et bud. Derimod fortæller en anonym kilde til Bloomberg, at kapitalfonden Blackstone arbejder på et seriøst bud på Dell.

Hvis kapitalfonden Blackstone kommer på banen med et bud på Dell, kommer spillet til at ændre sig, fortæller analytikeren Angelo Zino fra Standard and Poors til Bloomberg. Han forudser, at Michael Dell så kan blive tvunget til at byde helt op til 15 dollar pr. aktie, hvis han vil købe Dell af børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S