Google er klar med Evernote-rival

Nu har Google officielt lanceret sin notes-tjeneste Google Keep.

Artikel top billede

For et par dage siden kom de første rygter om Google Keep, og nu har Google lanceret sin nye tjeneste, der kan bruges til at gemme noter og synkronisere dem på tværs af platforme. Foruden tekst kan man også gemme billeder og indtalte beskeder.

Google Keep er nu tilgængelig som web-version og som app til Android-enheder. Den er gratis og integreret med Google Drive. Flere af de vigtige funktioner, herunder muligheden for at optage lyd, mangler dog i webudgaven. Google fortæller ikke, om der også kommer en version til iOS.

Den nye tjeneste minder om Evernote og Onenote. I modsætning til Evernote er Keep dog ikke i stand til at bruge optisk tegngenkendelse til at trække tekst ud af gemte billeder. Til gengæld kan Keep dog konvertere de indtalte lydbeskeder til tekst.

De enkelte note-sedler bliver vist som farvede brikker, der minder lidt om Metro-brugerfladen i Windows 8. Brugeren kan selv vælge farverne og sætte et baggrundsbillede. Det er også muligt at få vist sine noter i listeform.

Indtil videre er der kun mulighed for at indtaste overskrifter og tekst til noterne. Der er ikke et felt til stikord, som kunne gøre det lettere at søge i notesamlingen.

På Android-enheder med kamera kan man også overføre nye billeder direkte til Keep.

Evernote rider på succesbølge

Nu skal det vise sig, om Google er i stand til at stjæle brugere fra Evernote med sin nye tjeneste. Trods et hackerangreb, der har tvunget 50 millioner brugere til at ændre deres kodeord, rider Evernote på en bølge af succes, og selskabet lægger planer, som rækker meget langt ud i fremtiden.

Faktisk kommer Evernote snart med en tjeneste kaldet Evernote Century, hvor brugernes noter skal gemmes i 100 år.

Lanceringen kommer på et lidt uheldigt tidspunkt for Google, der netop har lukket sin populære nyhedslæser Google Reader. Det har sendt brugerne i armene på konkurrenterne og skabt en negativ stemning.

Flere teknologi-bloggere udtrykker da også skepsis over for, om Google faktisk er seriøs med sin Keep-tjeneste eller blot har tænkt sig at lukke den igen efter et stykke tid.

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S