Google er klar med Evernote-rival

Nu har Google officielt lanceret sin notes-tjeneste Google Keep.

Artikel top billede

For et par dage siden kom de første rygter om Google Keep, og nu har Google lanceret sin nye tjeneste, der kan bruges til at gemme noter og synkronisere dem på tværs af platforme. Foruden tekst kan man også gemme billeder og indtalte beskeder.

Google Keep er nu tilgængelig som web-version og som app til Android-enheder. Den er gratis og integreret med Google Drive. Flere af de vigtige funktioner, herunder muligheden for at optage lyd, mangler dog i webudgaven. Google fortæller ikke, om der også kommer en version til iOS.

Den nye tjeneste minder om Evernote og Onenote. I modsætning til Evernote er Keep dog ikke i stand til at bruge optisk tegngenkendelse til at trække tekst ud af gemte billeder. Til gengæld kan Keep dog konvertere de indtalte lydbeskeder til tekst.

De enkelte note-sedler bliver vist som farvede brikker, der minder lidt om Metro-brugerfladen i Windows 8. Brugeren kan selv vælge farverne og sætte et baggrundsbillede. Det er også muligt at få vist sine noter i listeform.

Indtil videre er der kun mulighed for at indtaste overskrifter og tekst til noterne. Der er ikke et felt til stikord, som kunne gøre det lettere at søge i notesamlingen.

På Android-enheder med kamera kan man også overføre nye billeder direkte til Keep.

Evernote rider på succesbølge

Nu skal det vise sig, om Google er i stand til at stjæle brugere fra Evernote med sin nye tjeneste. Trods et hackerangreb, der har tvunget 50 millioner brugere til at ændre deres kodeord, rider Evernote på en bølge af succes, og selskabet lægger planer, som rækker meget langt ud i fremtiden.

Faktisk kommer Evernote snart med en tjeneste kaldet Evernote Century, hvor brugernes noter skal gemmes i 100 år.

Lanceringen kommer på et lidt uheldigt tidspunkt for Google, der netop har lukket sin populære nyhedslæser Google Reader. Det har sendt brugerne i armene på konkurrenterne og skabt en negativ stemning.

Flere teknologi-bloggere udtrykker da også skepsis over for, om Google faktisk er seriøs med sin Keep-tjeneste eller blot har tænkt sig at lukke den igen efter et stykke tid.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S