Google er klar med Evernote-rival

Nu har Google officielt lanceret sin notes-tjeneste Google Keep.

Artikel top billede

For et par dage siden kom de første rygter om Google Keep, og nu har Google lanceret sin nye tjeneste, der kan bruges til at gemme noter og synkronisere dem på tværs af platforme. Foruden tekst kan man også gemme billeder og indtalte beskeder.

Google Keep er nu tilgængelig som web-version og som app til Android-enheder. Den er gratis og integreret med Google Drive. Flere af de vigtige funktioner, herunder muligheden for at optage lyd, mangler dog i webudgaven. Google fortæller ikke, om der også kommer en version til iOS.

Den nye tjeneste minder om Evernote og Onenote. I modsætning til Evernote er Keep dog ikke i stand til at bruge optisk tegngenkendelse til at trække tekst ud af gemte billeder. Til gengæld kan Keep dog konvertere de indtalte lydbeskeder til tekst.

De enkelte note-sedler bliver vist som farvede brikker, der minder lidt om Metro-brugerfladen i Windows 8. Brugeren kan selv vælge farverne og sætte et baggrundsbillede. Det er også muligt at få vist sine noter i listeform.

Indtil videre er der kun mulighed for at indtaste overskrifter og tekst til noterne. Der er ikke et felt til stikord, som kunne gøre det lettere at søge i notesamlingen.

På Android-enheder med kamera kan man også overføre nye billeder direkte til Keep.

Evernote rider på succesbølge

Nu skal det vise sig, om Google er i stand til at stjæle brugere fra Evernote med sin nye tjeneste. Trods et hackerangreb, der har tvunget 50 millioner brugere til at ændre deres kodeord, rider Evernote på en bølge af succes, og selskabet lægger planer, som rækker meget langt ud i fremtiden.

Faktisk kommer Evernote snart med en tjeneste kaldet Evernote Century, hvor brugernes noter skal gemmes i 100 år.

Lanceringen kommer på et lidt uheldigt tidspunkt for Google, der netop har lukket sin populære nyhedslæser Google Reader. Det har sendt brugerne i armene på konkurrenterne og skabt en negativ stemning.

Flere teknologi-bloggere udtrykker da også skepsis over for, om Google faktisk er seriøs med sin Keep-tjeneste eller blot har tænkt sig at lukke den igen efter et stykke tid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job