Hold godt fast: Så meget sker der i ét minut på nettet

Se her, hvor astronomisk mange apps der bliver downloadet på blot ét minut. Og hvor mange mails der bliver sendt. Og hvor mange YouTube-klip der bliver vist. Og ...

Artikel top billede

Hvad sker der i løbet af et enkelt minut på nettet? Intel har forsøgt at svare på dette spørgsmål i en ny infografik, som indeholder mange interessante og tankevækkende tal. På et minut bliver der overført 639.800 GB af ip-data i de globale netværk. Det er et astronomisk tal, der kan være svært at forholde sig til, og det forventes kun at stige i de kommende år.

I dag anslås det, at antallet af netopkoblede enheder er omtrent det samme som jordens befolkningstal, altså syv milliarder. Men det vil stige til det dobbelte inden 2015, forudsiger Intel. Til den tid vil det tage fem år, hvis man skal se alt det videoindhold som sendes over nettet i et enkelt sekund.

I løbet af et internet-minut bliver der sendt 204 millioner e-mails og downloadet 47.000 apps. Der er 20 millioner billedvisninger hos Flickr og 100.000 nye tweets hos Twitter. Google noterer mere end to millioner søgeforespørgsler og Youtube viser 1,3 millioner videoklip.

Der er også 1.300 nye mobilbrugere, 100 nye konti på Linked, 6 nye artikler på Wikipedia og 135 botnet-inficeringer - alt sammen i løbet af et minut.

Hos Pandora bliver der spillet 61.141 timers musik, der bliver uploadet 30 timers video til Youtube og Amazon sælger for mere end 400.000 kroner.

Se flere sjove tal i infografikken fra Intel.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,