Hold godt fast: Så meget sker der i ét minut på nettet

Se her, hvor astronomisk mange apps der bliver downloadet på blot ét minut. Og hvor mange mails der bliver sendt. Og hvor mange YouTube-klip der bliver vist. Og ...

Artikel top billede

Hvad sker der i løbet af et enkelt minut på nettet? Intel har forsøgt at svare på dette spørgsmål i en ny infografik, som indeholder mange interessante og tankevækkende tal. På et minut bliver der overført 639.800 GB af ip-data i de globale netværk. Det er et astronomisk tal, der kan være svært at forholde sig til, og det forventes kun at stige i de kommende år.

I dag anslås det, at antallet af netopkoblede enheder er omtrent det samme som jordens befolkningstal, altså syv milliarder. Men det vil stige til det dobbelte inden 2015, forudsiger Intel. Til den tid vil det tage fem år, hvis man skal se alt det videoindhold som sendes over nettet i et enkelt sekund.

I løbet af et internet-minut bliver der sendt 204 millioner e-mails og downloadet 47.000 apps. Der er 20 millioner billedvisninger hos Flickr og 100.000 nye tweets hos Twitter. Google noterer mere end to millioner søgeforespørgsler og Youtube viser 1,3 millioner videoklip.

Der er også 1.300 nye mobilbrugere, 100 nye konti på Linked, 6 nye artikler på Wikipedia og 135 botnet-inficeringer - alt sammen i løbet af et minut.

Hos Pandora bliver der spillet 61.141 timers musik, der bliver uploadet 30 timers video til Youtube og Amazon sælger for mere end 400.000 kroner.

Se flere sjove tal i infografikken fra Intel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job