Hold godt fast: Så meget sker der i ét minut på nettet

Se her, hvor astronomisk mange apps der bliver downloadet på blot ét minut. Og hvor mange mails der bliver sendt. Og hvor mange YouTube-klip der bliver vist. Og ...

Artikel top billede

Hvad sker der i løbet af et enkelt minut på nettet? Intel har forsøgt at svare på dette spørgsmål i en ny infografik, som indeholder mange interessante og tankevækkende tal. På et minut bliver der overført 639.800 GB af ip-data i de globale netværk. Det er et astronomisk tal, der kan være svært at forholde sig til, og det forventes kun at stige i de kommende år.

I dag anslås det, at antallet af netopkoblede enheder er omtrent det samme som jordens befolkningstal, altså syv milliarder. Men det vil stige til det dobbelte inden 2015, forudsiger Intel. Til den tid vil det tage fem år, hvis man skal se alt det videoindhold som sendes over nettet i et enkelt sekund.

I løbet af et internet-minut bliver der sendt 204 millioner e-mails og downloadet 47.000 apps. Der er 20 millioner billedvisninger hos Flickr og 100.000 nye tweets hos Twitter. Google noterer mere end to millioner søgeforespørgsler og Youtube viser 1,3 millioner videoklip.

Der er også 1.300 nye mobilbrugere, 100 nye konti på Linked, 6 nye artikler på Wikipedia og 135 botnet-inficeringer - alt sammen i løbet af et minut.

Hos Pandora bliver der spillet 61.141 timers musik, der bliver uploadet 30 timers video til Youtube og Amazon sælger for mere end 400.000 kroner.

Se flere sjove tal i infografikken fra Intel.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank