Nyt vildt Apple-patent: Sådan slipper du for en smadret iPhone-skærm

Apple arbejder på vild løsning, der i fremtiden kan spare mange iPhone-ejere for en dyr reparation.

Artikel top billede

Sådan kan det gå, hvis du taber din iPhone.

Denne skribent er næppe den eneste, der har oplevet at tabe sin smartphone på jorden og stå tilbage med en smadret skærm.

Men hvis et Apple-patent, som bloggen Appleinsider har opstøvet, er lige så genialt i virkeligheden, som det lyder i teorien, så kan vi måske undgå det i fremtiden.

Sikrer et kontrolleret fald

Patentet beskriver, hvorledes man kan indbygge en rotationsmekanisme i en iPhone, således at telefonen vil ramme jorden på den mest skånsomme vis. 

For at det kan lade sig gøre vil det ifølge Appleinsider kræve, at telefonen er udstyret med en sensor, der kan registrere, om telefonen er i frit fald, hvilket telefonens indbyggede gyroskop og accelerometer muligvis allerede vil være i stand til.

Derudover skal det også være muligt for telefonen at kunne registrere, hvor hurtigt den falder, og hvor lang afstanden til jorden er.

Futuristiske løsninger

Men herudover vil det også kræve, at telefonen har en indbygget mekanisme, der kan få telefonen til at ændre position, når sensorerne registrerer, at den er i frit fald.

Mekanismen vil eksempelvis kunne sikre, at telefonen lander på siden eller bagsiden i stedet for direkte på skærmen. Ifølge patentansøgningen leger Apple med en række forskellige løsningsmuligheder på dette.

En mulighed er en mekanisme, der kan ændre vægtfordelingen i telefonen under faldet. Men patentet beskriver også en række andre og mere futuristiske muligheder, hvor der eksempelvis kan indbygges en gaspatron i telefonen.

Men Apple er dog ikke det eneste firma, der har gået med denne type tanker. Her på ComON har vi tidligere fortalt om Amazon, der har taget patent på en særlig airbag til smartphones.

Hos Appleinsider kan du se billeder fra patentansøgningen

Læs også:
 

Disse gadgets kan overleve jordskælv og skybrud 

Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job