Nyt vildt Apple-patent: Sådan slipper du for en smadret iPhone-skærm

Apple arbejder på vild løsning, der i fremtiden kan spare mange iPhone-ejere for en dyr reparation.

Artikel top billede

Sådan kan det gå, hvis du taber din iPhone.

Denne skribent er næppe den eneste, der har oplevet at tabe sin smartphone på jorden og stå tilbage med en smadret skærm.

Men hvis et Apple-patent, som bloggen Appleinsider har opstøvet, er lige så genialt i virkeligheden, som det lyder i teorien, så kan vi måske undgå det i fremtiden.

Sikrer et kontrolleret fald

Patentet beskriver, hvorledes man kan indbygge en rotationsmekanisme i en iPhone, således at telefonen vil ramme jorden på den mest skånsomme vis. 

For at det kan lade sig gøre vil det ifølge Appleinsider kræve, at telefonen er udstyret med en sensor, der kan registrere, om telefonen er i frit fald, hvilket telefonens indbyggede gyroskop og accelerometer muligvis allerede vil være i stand til.

Derudover skal det også være muligt for telefonen at kunne registrere, hvor hurtigt den falder, og hvor lang afstanden til jorden er.

Futuristiske løsninger

Men herudover vil det også kræve, at telefonen har en indbygget mekanisme, der kan få telefonen til at ændre position, når sensorerne registrerer, at den er i frit fald.

Mekanismen vil eksempelvis kunne sikre, at telefonen lander på siden eller bagsiden i stedet for direkte på skærmen. Ifølge patentansøgningen leger Apple med en række forskellige løsningsmuligheder på dette.

En mulighed er en mekanisme, der kan ændre vægtfordelingen i telefonen under faldet. Men patentet beskriver også en række andre og mere futuristiske muligheder, hvor der eksempelvis kan indbygges en gaspatron i telefonen.

Men Apple er dog ikke det eneste firma, der har gået med denne type tanker. Her på ComON har vi tidligere fortalt om Amazon, der har taget patent på en særlig airbag til smartphones.

Hos Appleinsider kan du se billeder fra patentansøgningen

Læs også:
 

Disse gadgets kan overleve jordskælv og skybrud 

Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura