Nyt vildt Apple-patent: Sådan slipper du for en smadret iPhone-skærm

Apple arbejder på vild løsning, der i fremtiden kan spare mange iPhone-ejere for en dyr reparation.

Artikel top billede

Sådan kan det gå, hvis du taber din iPhone.

Denne skribent er næppe den eneste, der har oplevet at tabe sin smartphone på jorden og stå tilbage med en smadret skærm.

Men hvis et Apple-patent, som bloggen Appleinsider har opstøvet, er lige så genialt i virkeligheden, som det lyder i teorien, så kan vi måske undgå det i fremtiden.

Sikrer et kontrolleret fald

Patentet beskriver, hvorledes man kan indbygge en rotationsmekanisme i en iPhone, således at telefonen vil ramme jorden på den mest skånsomme vis. 

For at det kan lade sig gøre vil det ifølge Appleinsider kræve, at telefonen er udstyret med en sensor, der kan registrere, om telefonen er i frit fald, hvilket telefonens indbyggede gyroskop og accelerometer muligvis allerede vil være i stand til.

Derudover skal det også være muligt for telefonen at kunne registrere, hvor hurtigt den falder, og hvor lang afstanden til jorden er.

Futuristiske løsninger

Men herudover vil det også kræve, at telefonen har en indbygget mekanisme, der kan få telefonen til at ændre position, når sensorerne registrerer, at den er i frit fald.

Mekanismen vil eksempelvis kunne sikre, at telefonen lander på siden eller bagsiden i stedet for direkte på skærmen. Ifølge patentansøgningen leger Apple med en række forskellige løsningsmuligheder på dette.

En mulighed er en mekanisme, der kan ændre vægtfordelingen i telefonen under faldet. Men patentet beskriver også en række andre og mere futuristiske muligheder, hvor der eksempelvis kan indbygges en gaspatron i telefonen.

Men Apple er dog ikke det eneste firma, der har gået med denne type tanker. Her på ComON har vi tidligere fortalt om Amazon, der har taget patent på en særlig airbag til smartphones.

Hos Appleinsider kan du se billeder fra patentansøgningen

Læs også:
 

Disse gadgets kan overleve jordskælv og skybrud 

Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job