Microsoft bekræfter Blue-opdatering til Windows

Microsoft har nu for første gang officielt bekræftet den næste store Windows-opdatering under kodenavnet Blue.

Artikel top billede

I et blog-indlæg har Microsoft for første gang selv brugt det interne kodenavn Blue for den næste store opdatering til Windows 8. Det sker kun få dage efter at den første testversion af Blue er lækket på nettet. Blue er en større opdateringspakke, der skulle være klar senere i år.

"Produktchefer hos Microsoft arbejder sammen på planer for at videreudvikle vores enheder og tjenester, et sæt af planer som har den interne betegnelse 'Blue'," skriver Microsofts kommunations-chef Frank X. Shaw i bloggen.

Han tilføjer at der er meget små chancer for, at dette navn faktisk bliver brugt til de færdige produkter.

Blue er ikke kun kodenavnet for en opdatering til Windows, men også for nye versioner af Windows Phone, Windows Server og de forskellige tjenester i Live-platformen.

Ny browser og nye apps

Microsoft har netop opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer flere muligheder for at tilpasse brugerfladens udseende og en "slide to shut down" funktion.

I sin blog har Microsoft også annonceret sin næste Build-konference, der holdes den 26-28. juni i San Francisco. Her vil Microsoft præsentere nyhederne til Windows, Windows Server, Azure og Visual Studio.

Samtidig gentager Microsoft, at man er midt i et fundamentalt strategiskifte, der skal forvandle selskabet fra et softwarefirma til et firma, der er fokuseret på enheder og services.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S