Her er det nye Flipboard

Den populære applikation Flipboard er nu klar i version 2.0 med et helt nyt design, hvor brugerne kan sammensætte deres egne magasiner.

Artikel top billede

I den nye version 2.0 af Flipboard er der mulighed for at lave sine egne magasiner med online-indhold og dele dem med vennerne. Flipboard er en af de mest populære apps til iPhone og iPad med flere end 50 millioner downloads, og nu har tjenesten gennemført den største relancering nogensinde.

Flipboard-app'en har fået en plus-knap, hvor man kan oprette nye magasiner og tilføje indhold. Det er også muligt at tilføje artikler direkte fra browseren med en ny bookmarklet. Dette kaldes at "flippe" indhold.

Disse magasiner kan indeholde artikler, billeder, lyd og video. De kan enten markeres som private, hvor det kun er brugeren selv, der har adgang til dem, eller de kan deles med alle på Flipboard.

Magasinerne kan selvfølgelig også indeholde ting fra sociale netværk som Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram og SoundCloud.

I indholdsguiden på Flipboard kan man allerede finde en række bruger-skabte magasiner fra selskabets egne medarbejdere og betatestere, der har afprøvet den nye version.

Men der er også andre ændringer i version 2.0. Der er en ny visuel guide til magasiner og nye muligheder for at kommentere indhold. En anden nyhed er direkte integration med Facebooks Open Graph. Søgefunktionen er forbedret og Flipboard har indgået et samarbejde med online-markedspladsen Etsy.

Indtil videre er det nye Flipboard kun tilgængelig til iOS, men en Android-version skulle være på vej. Senere kommer der også en mulighed for at uploade lokalt indhold fra sin computer til magasinerne. Dermed kan hver bruger udgive sine egne elektroniske magasiner med valgfrit indhold direkte i Flipboard.

Ifølge Reuters har Flipboard modtaget mere end 300 millioner kroner i investerings-kapital. En del af pengene kommer fra skuespilleren Ashton Kutcher.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S