Her er det nye Flipboard

Den populære applikation Flipboard er nu klar i version 2.0 med et helt nyt design, hvor brugerne kan sammensætte deres egne magasiner.

Artikel top billede

I den nye version 2.0 af Flipboard er der mulighed for at lave sine egne magasiner med online-indhold og dele dem med vennerne. Flipboard er en af de mest populære apps til iPhone og iPad med flere end 50 millioner downloads, og nu har tjenesten gennemført den største relancering nogensinde.

Flipboard-app'en har fået en plus-knap, hvor man kan oprette nye magasiner og tilføje indhold. Det er også muligt at tilføje artikler direkte fra browseren med en ny bookmarklet. Dette kaldes at "flippe" indhold.

Disse magasiner kan indeholde artikler, billeder, lyd og video. De kan enten markeres som private, hvor det kun er brugeren selv, der har adgang til dem, eller de kan deles med alle på Flipboard.

Magasinerne kan selvfølgelig også indeholde ting fra sociale netværk som Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram og SoundCloud.

I indholdsguiden på Flipboard kan man allerede finde en række bruger-skabte magasiner fra selskabets egne medarbejdere og betatestere, der har afprøvet den nye version.

Men der er også andre ændringer i version 2.0. Der er en ny visuel guide til magasiner og nye muligheder for at kommentere indhold. En anden nyhed er direkte integration med Facebooks Open Graph. Søgefunktionen er forbedret og Flipboard har indgået et samarbejde med online-markedspladsen Etsy.

Indtil videre er det nye Flipboard kun tilgængelig til iOS, men en Android-version skulle være på vej. Senere kommer der også en mulighed for at uploade lokalt indhold fra sin computer til magasinerne. Dermed kan hver bruger udgive sine egne elektroniske magasiner med valgfrit indhold direkte i Flipboard.

Ifølge Reuters har Flipboard modtaget mere end 300 millioner kroner i investerings-kapital. En del af pengene kommer fra skuespilleren Ashton Kutcher.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura