HBO jubler: Game of Thrones sætter ny pirat-rekord

Premieren på den tredje sæson af den populære HBO-serie "Game of Thrones" blev et hit på nettet. HBO glæder sig over piratkopiering.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at "Game of Thrones" måske er en økonomisk succes på grund af fildeling. Den populære HBO-serie var den mest fildelte tv-serie sidste år, og instruktøren er citeret for at sige, at serier som denne lever godt af den omtale og hype, som fildeling skaber. I weekenden var der premiere på den tredje sæson af "Game of Thrones", og det første afsnit slog flere rekorder - både offline og online.

Der var flere end 6,7 millioner tv-seere, som så det første afsnit - en ny rekord for HBO - og samtidig blev der sat en ny rekord med torrent-downloads. TorrentFreak skriver, at afsnittet har rundet en million downloads på BitTorrent i det første døgn, og på et tidspunkt var der omkring 163.000 brugere, som delte denne torrent samtidig. Det er aldrig set tidligere. Den gamle rekord var på 144.000 peers for et afsnit af tv-serien "Heroes".

TorrentFreak har også set nærmere på, hvordan disse downloads er fordelt geografisk. Her ligger USA, Storbritannien og Australien på de tre første pladser. Sverige og Norge ligger henholdsvis som nr. 8 og 10, mens Danmark ikke er med i top-ti.

En del af forklaringen på de mange downloads er, at den nye sæson af "Game of Thrones" først får premiere senere i mange lande. Denne forsinkelse i forhold til premieren i USA får mange fans til at gå online for at se de seneste afsnit. Desuden kræves et tv-abonnement hos HBO for at se serien i USA, og mange i den yngre målgruppe har valgt helt at droppe kabel-tv og satellit og hente alle udsendelser over nettet.

I Danmark har HBO lanceret en internet-baseret streaming-tjeneste, der koster 129 kroner om måneden eller 79 kroner, hvis man binder sig for et halvt år. Her er man klar med en ny episode fra sæson 3 hver mandag. Der er altså kun én dags forsinkelse i forhold til visningen af de nye afsnit i USA.

Ser med milde øjne på piratkopiering

Hos HBO opfatter man ikke de mange fildelinger af "Game of Thrones" som et problem - tværtimod er det en kompliment. Det siger programdirektør Michael Lombardo i et interview med Entertainment Weekly.

"Jeg burde nok ikke sige det, men det er en slags kompliment. Efterspørgslen er til stede. Det har helt sikkert ikke haft en negativ effekt på dvd-salget. Det er noget, som hører med til at have et meget populært tv-program på et abonnements-baseret tv-netværk," siger Lombardo.

Hans største bekymring er, at kvaliteten af de ulovlige kopier kan være dårlig, og det gør ondt hos HBO, hvor man lægger vægt på tv-seriens flotte kulisser og effekter.

"Jeg er bekymret over kopierne. Der er brugt utrolig mange penge på at skabe denne tv-serie. Så jeg håber også, at det skinner igennem i de lånte kopier af serien," siger han.

Lombardo tilføjer, at HBO stadig vil slå ned på piratkopiering, hvis man opdager, at nogen sælger ulovlige kopier af showet, men private brugere behøver ikke frygte at blive halshugget eller sendt til nattevægterne.

"Nej, vi har ikke sendt 'Game of Thrones' politiet ud," som han udtrykker det.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S