Put plaster på dit webcam - det gør eksperterne

Paranoidt eller fornuftigt?

Artikel top billede

Digitale trusler skal vel bekæmpes med digitale midler? Nej, ikke nødvendigvis.

Selv blandt it-eksperter er tape, Post-it-mærkater og plaster åbenbart blevet almindeligt, når it-sikkerheden skal højnes - og deres webcams skal sikres mod ondsindede hackere.

Herhjemme kunne hr. og fru Danmark i påsken ved selvsyn se, hvordan en 14-årig dreng uden kvaler kunne overtage en TV 2-journalists computer og kamera. Og de samme slags angreb fra nysgerrige teenagere og mere kriminelle hackere ser man i stigende omfang globalt.

Altså hackerangreb hvor der installeres spyware på computere, som derefter kan fjernstyres, og kameraet eller mikrofoner kan aktiveres.

Sydney Morning Herald har talt med en række sikkerhedseksperter, der anbefaler, at man simpelthen dækker sit kamera til, hvis man vil være helt sikker på, at uventede gæster ikke skal kigge med.

Lamper virker ikke

Sikkerhedsanalytiker Patrick Gray indrømmer, at han har gjort det til en vane at klistre lukke-klistermærket fra sin cigaretpakke over sit webcam som beskyttelse. 

"Når jeg har brug for kameraet, kan jeg bare rive det af og sætte et nyt på. Men jeg må nok finde på en anden løsning, for jeg er holdt op med at ryge," siger Patrick Gray.

Også kryptografi-eksperten Whitfield Diffie indrømmer, at han trods sin tekniske indsigt taper sit MacBook-kamera til.

"Jeg stoler mere på tape, end jeg stoler på noget program. Jeg mener: Så længe der er et stykke tape over, tager kameraet i hvert fald ingen billeder," har han udtalt til ZDNet Australia.

Sikkerhedsguruen Mikko Hypponen fra F-Secure har også et almindeligt plaster på sin linse.

De fleste webcams er ellers indrettet, så de tænder en lille lampe, når de aktiveres. På den måde burde ejeren blive opmærksom på, at det er tændt - selv når det ikke er ham selv, der har tændt det. Men flere typer af angreb har vist, at hackerne har formået at slukke for den sikkerhedsmekanisme. 

Chris Gatford fra sikkerhedsfirmaet HackLabs forstår godt, at nogle af hans kolleger taper deres kameraer til, men han synes også, at det grænser til paranoia.

"Det holder ikke hackere fra alt andet information på din computer. Hvis de har fået så meget adgang, at de kan tænde dit kamera, så kan de også gøre mange andre ting. Så desværre er tape over et webcam ikke en måde at forhindre adgang til en computer, hvilket er det, som man som udgangspunkt bør koncentrere sig om at forhindre."

LÆS OGSÅ:

Fiks fupmager - tvang kvinder til at klæde sig af på webcam

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland