Put plaster på dit webcam - det gør eksperterne

Paranoidt eller fornuftigt?

Artikel top billede

Digitale trusler skal vel bekæmpes med digitale midler? Nej, ikke nødvendigvis.

Selv blandt it-eksperter er tape, Post-it-mærkater og plaster åbenbart blevet almindeligt, når it-sikkerheden skal højnes - og deres webcams skal sikres mod ondsindede hackere.

Herhjemme kunne hr. og fru Danmark i påsken ved selvsyn se, hvordan en 14-årig dreng uden kvaler kunne overtage en TV 2-journalists computer og kamera. Og de samme slags angreb fra nysgerrige teenagere og mere kriminelle hackere ser man i stigende omfang globalt.

Altså hackerangreb hvor der installeres spyware på computere, som derefter kan fjernstyres, og kameraet eller mikrofoner kan aktiveres.

Sydney Morning Herald har talt med en række sikkerhedseksperter, der anbefaler, at man simpelthen dækker sit kamera til, hvis man vil være helt sikker på, at uventede gæster ikke skal kigge med.

Lamper virker ikke

Sikkerhedsanalytiker Patrick Gray indrømmer, at han har gjort det til en vane at klistre lukke-klistermærket fra sin cigaretpakke over sit webcam som beskyttelse. 

"Når jeg har brug for kameraet, kan jeg bare rive det af og sætte et nyt på. Men jeg må nok finde på en anden løsning, for jeg er holdt op med at ryge," siger Patrick Gray.

Også kryptografi-eksperten Whitfield Diffie indrømmer, at han trods sin tekniske indsigt taper sit MacBook-kamera til.

"Jeg stoler mere på tape, end jeg stoler på noget program. Jeg mener: Så længe der er et stykke tape over, tager kameraet i hvert fald ingen billeder," har han udtalt til ZDNet Australia.

Sikkerhedsguruen Mikko Hypponen fra F-Secure har også et almindeligt plaster på sin linse.

De fleste webcams er ellers indrettet, så de tænder en lille lampe, når de aktiveres. På den måde burde ejeren blive opmærksom på, at det er tændt - selv når det ikke er ham selv, der har tændt det. Men flere typer af angreb har vist, at hackerne har formået at slukke for den sikkerhedsmekanisme. 

Chris Gatford fra sikkerhedsfirmaet HackLabs forstår godt, at nogle af hans kolleger taper deres kameraer til, men han synes også, at det grænser til paranoia.

"Det holder ikke hackere fra alt andet information på din computer. Hvis de har fået så meget adgang, at de kan tænde dit kamera, så kan de også gøre mange andre ting. Så desværre er tape over et webcam ikke en måde at forhindre adgang til en computer, hvilket er det, som man som udgangspunkt bør koncentrere sig om at forhindre."

LÆS OGSÅ:

Fiks fupmager - tvang kvinder til at klæde sig af på webcam

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune