Blue skal hedde Windows 8.1

Den næste store opdatering til Microsofts operativsystem skal hedde Windows 8.1. Fremover kommer der årlige opdateringer.

Artikel top billede

Microsoft kunne forleden for første gang bekræfte den næste store Windows-opdatering under navnet Blue, men nu ser det ud til, at navnet bliver Windows 8.1. Det melder ZDNet. Dermed understreger Microsoft også, at der kun er tale om et forholdsvis lille spring i forhold til Windows 8, der kom i slutningen af oktober sidste år.

ZDNet-bloggeren Mary Jo Foley kan også fortælle, at Windows 8.1 skulle være færdig til august. Der kommer også en opdatering til ARM-udgaven af Windows under navnet Windows RT 8.1.

Microsoft vil fortsat bruge Windows 8 som overordnet betegnelse for operativsystemet, og det er uklart, om kunderne skal betale ekstra for Windows 8.1.

Det ventes, at Microsoft fremover vil udsende årlige opdateringer til Windows, og her vil man sandsynligvis bruge versionsnumre som 8.2 og 8.3. Først på et senere tidspunkt kommer den næste generation, Windows 9.

Ny browser og nye apps

Windows 8.1 er mere end bare en Service Pack, men det er ikke en komplet ny Windows-version. Microsoft har netop opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer flere muligheder for at tilpasse brugerfladens udseende og en "slide to shut down" funktion.

Det ventes, at Microsoft vil vise Windows 8.1 frem på den næste Build-konference, der holdes den 26.-28. juni i San Francisco.

Se også vores oversigt over de 10 fede nyheder i den kommende opdatering til Windows 8.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job