Blue skal hedde Windows 8.1

Den næste store opdatering til Microsofts operativsystem skal hedde Windows 8.1. Fremover kommer der årlige opdateringer.

Artikel top billede

Microsoft kunne forleden for første gang bekræfte den næste store Windows-opdatering under navnet Blue, men nu ser det ud til, at navnet bliver Windows 8.1. Det melder ZDNet. Dermed understreger Microsoft også, at der kun er tale om et forholdsvis lille spring i forhold til Windows 8, der kom i slutningen af oktober sidste år.

ZDNet-bloggeren Mary Jo Foley kan også fortælle, at Windows 8.1 skulle være færdig til august. Der kommer også en opdatering til ARM-udgaven af Windows under navnet Windows RT 8.1.

Microsoft vil fortsat bruge Windows 8 som overordnet betegnelse for operativsystemet, og det er uklart, om kunderne skal betale ekstra for Windows 8.1.

Det ventes, at Microsoft fremover vil udsende årlige opdateringer til Windows, og her vil man sandsynligvis bruge versionsnumre som 8.2 og 8.3. Først på et senere tidspunkt kommer den næste generation, Windows 9.

Ny browser og nye apps

Windows 8.1 er mere end bare en Service Pack, men det er ikke en komplet ny Windows-version. Microsoft har netop opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer flere muligheder for at tilpasse brugerfladens udseende og en "slide to shut down" funktion.

Det ventes, at Microsoft vil vise Windows 8.1 frem på den næste Build-konference, der holdes den 26.-28. juni i San Francisco.

Se også vores oversigt over de 10 fede nyheder i den kommende opdatering til Windows 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS