Blue skal hedde Windows 8.1

Den næste store opdatering til Microsofts operativsystem skal hedde Windows 8.1. Fremover kommer der årlige opdateringer.

Artikel top billede

Microsoft kunne forleden for første gang bekræfte den næste store Windows-opdatering under navnet Blue, men nu ser det ud til, at navnet bliver Windows 8.1. Det melder ZDNet. Dermed understreger Microsoft også, at der kun er tale om et forholdsvis lille spring i forhold til Windows 8, der kom i slutningen af oktober sidste år.

ZDNet-bloggeren Mary Jo Foley kan også fortælle, at Windows 8.1 skulle være færdig til august. Der kommer også en opdatering til ARM-udgaven af Windows under navnet Windows RT 8.1.

Microsoft vil fortsat bruge Windows 8 som overordnet betegnelse for operativsystemet, og det er uklart, om kunderne skal betale ekstra for Windows 8.1.

Det ventes, at Microsoft fremover vil udsende årlige opdateringer til Windows, og her vil man sandsynligvis bruge versionsnumre som 8.2 og 8.3. Først på et senere tidspunkt kommer den næste generation, Windows 9.

Ny browser og nye apps

Windows 8.1 er mere end bare en Service Pack, men det er ikke en komplet ny Windows-version. Microsoft har netop opdateret sine vigtigste apps i Windows 8 som Mail, Calendar og People. Men Blue-opdateringen til Windows ventes at indeholde flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.  

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer flere muligheder for at tilpasse brugerfladens udseende og en "slide to shut down" funktion.

Det ventes, at Microsoft vil vise Windows 8.1 frem på den næste Build-konference, der holdes den 26.-28. juni i San Francisco.

Se også vores oversigt over de 10 fede nyheder i den kommende opdatering til Windows 8.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S