Ny Dropbox-rival krypterer dine data

Det nye AeroFS lokker med stærk kryptering og mange funktioner til arbejdsgrupper.

Artikel top billede

Så er der kommet en ny rival til Dropbox. Det nye AeroFS bygger på et decentralt koncept, hvor alle filer bliver krypteret allerede på den lokale computer. Efter en længere betaperiode er tjenesten nu tilgængelig for alle.

AeroFS beskrives som et værktøj til gruppearbejde. Ligesom Dropbox opretter AeroFS en folder på den lokale computer og sørger for, at indholdet bliver synkroniseret med alle enheder, der bruger den samme AeroFS-konto.

Den nye tjeneste bruger AES-256 kryptering til at beskytte filerne, inden de overføres over nettet. Firmaet bag tjenesten, Air Computing, har ikke på noget tidspunkt adgang til filerne og kan heller ikke se filnavne. Det er kun brugeren selv, der kan få fat i dem.

Air Computing gemmer heller ikke filerne på sin egen server, men etablerer kun krypterede forbindelser med de tilsluttede enheder. Dermed fungerer tjenesten efter peer-to-peer princippet.

På AeroFS-serverne ligger der kun lister med brugernavne og indstillinger for adgangsrettigheder til de forskellige mapper.

Men der er også mulighed for at oprette sine egne filservere med AeroFS-software eller bruge Amazons cloud-tjeneste S3 til lagring af filer. Det er også muligt at synkronisere filer mellem computere i et lokalt netværk helt uden internet-forbindelse.

Der er mange funktioner, som er specifikt rettet mod gruppearbejde - herunder muligheden for, at administratorer kan tilføje og fjerne gruppemedlemmer og give adgang for eksterne medarbejdere.

Det er gratis at bruge AeroFS for små grupper med op til tre medlemmer, som kan bruge et vilkårligt antal enheder. For større grupper med op til 50 medlemmer er prisen 10 dollar per bruger.

Softwaren findes indtil videre kun til Windows, Mac OS X og Linux. Der er også en webversion, men det kan ikke bruges til at downloade filer. En betaversion af en Android-app er allerede tilgængelig, og en app til iOS skulle være på vej.

Selskabet Air Computing har modtaget kapital fra flere kendte investorer, herunder Yahoo-stifteren Jerry Yang og Netscape-opfinderen Marc Andreessens investeringsfirma.

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse